Čeština

Tenhle víkend začíná lyžařská sezóna už i v Čechách!

5. prosinec 2019 | OnTheSnow

Zprávy z regionu: Švýcarsko, Itálie, Rakousko

Začátkem prosince ve francouzském Puy Saint Vincent

Začátkem prosince ve francouzském Puy Saint Vincent

Copyright: Facebook Domaine skiable de Puy Saint Vincent

Celodenní mrazy výrazně napomohly tomu, že se během mikulášského víkendu začne lyžovat v Krkonoších i v Jeseníkách! K pár centimetrům přírodního sněhu totiž potřebný sněhový podklad přidala i výkonná sněžná děla, která se od pondělka prakticky nezastavila! Další srážky se očekávají už o víkendu. Víc se dozvíte v našem souhrnu sněhového zpravodajství.

V posledních několika dnech se počasí v Alpách uklidnilo a nebylo hlášeno už žádné další sněžení. To se ale začátkem příštího týdne určitě změní. Každopádně, mikulášský víkend se bude nést ve znamení hromadného otevírání alpských lyžařských středisek!

 

České skiareály opatrně rozbíhají sezónu

Po nekonečně dlouhém čekání na vhodné klimatické podmínky začala česká lyžařská střediska začátkem posledního listopadového týdne zasněžovat. Zimní atmosféru ještě trochu přikrášlilo i pár centimetrů přírodního sněhu - např. v Krkonoších napadlo okolo 15 cm prašanu.

Ke středočeskému Monínci tak od pátku přibude možnost lyžařského vyžití ve Skiaréně Karlov, kde sezóna začíná večerním lyžováním, od soboty si potom lyžaři budou moci vychutnat první obloučky v Krkonoších na Černé hoře (sjezdovka Anděl v celé délce, více jsme psali zde) a v Malé Úpě. V Jeseníkách se ke Karlovu přidává ještě Skiareál Branná, který patří už tradičně k nejdříve otevřeným českým lyžařským střediskům.

Na start sezóny v dalších skiareálech určitě nebudeme muset dlouho čekat. Ze SkiResortu Černá hora - Pec už dnes avizovali, že v Peci se začíná lyžovat od 14.12.

Předpověď počasí slibuje další vlnu srážek už od soboty - zatímco v nižších polohách by měly být spíš dešťové, ve vyšších polohách by se mělo objevit sněžení..

 

Aktuální sněhové podmínky v českých skiareálech

 

Na Slovensku začíná Štrbské Pleso i Jasná

Kvůli nedostatku se doposud nelyžovalo ani na Slovensku. Výkonné technické zasněžování a první větší sněžení v Tatrách ale udělaly svoje, a tak už v pátek začíná lyžařská sezóna na Štrbském Plese, v sobotu se připojuje i Jasná, a ze středisek mimo Tatry se bude už tenhle víkend lyžovat i na Donovalech a také na Krahulích. 

 

Aktuální sněhové podmínky ve slovenských skiareálech

 
 

V Rakousku desítky nově otevíraných středisek

V Rakousku tenhle víkend otevírá dalších několik desítek lyžařských středisek, jen v Tyrolsku je jich víc než 25. Už dnes můžete lyžovat v Serfaus-Fiss-Ladis, ve Ski Juwel Alpbachtal-Wildschönau, nebo v Zillertal Areně, abychom jmenovali alespoň některé. Aktuálně si v Rakousku zalyžujete už v téměř 50 skiareálech. 

Co se týče počasí, do víkendu pěkně a jasno, víkend se srážkami (i dešťovými), další vlna sněžení se očekává od pondělka!

 

Aktuální sněhové podmínky v rakouských skiareálech

 
 

V Itálii už je otevřených bezmála 60 středisek

Také italských středisek, kde se už lyžuje, je bezmála šedesát, včetně většiny skiareálů v rámci Dolomiti Superski. Sněhu je v Itálii opravdu dost, během posledních 7 dní tam napadlo 60-80 cm čerstvého prašanu a několik středisek udává na sjezdovkách až 400 cm sněhu!

 

 

 

Aktuální sněhové podmínky v italských skiareálech

 
 
 

Skvělé sněhové podmínky ve Francii

Husté sněžení, které přineslo zejména do středisek v oblasti Severních Alp až k 80 cm čerstvého sněhu, se podepsalo na celkém počtu středisek, která už zahájila lyžařskou sezónu. Předvánoční lyžovačka ve Francii slibuje velmi dobré sněhové podmínky s množstvím čerstvého prašanu. 

 

Aktuální sněhové podmínky ve francouzských skiareálech

 
 
 

Galerie

Začátkem prosince ve francouzském Puy Saint Vincent - © Facebook Domaine skiable de Puy Saint Vincent
Pes Aron dohlížel začátkem týdne na kvalitu zasněžování ve slovenském Telgartu - © facebook | Ski Telgárt
Les Menuires 2.12.2019 - © facebook | Les Menuires
Ski aréna Karlov - zasněžování spuštěno! - © facebook | Skiareál Klobouk

Zobrazit vše

 
 

Výhled počasí: Víkend s deštěm, další týden se sněžením

V Alpách by ještě i v pátek měl být pěkný jasný a slunečný den, ráno ojediněle s mlhami. Od soboty už se začne počasí zase trochu zhoršovat, od severu přijde nízká oblačnost s deštěm. V neděli klesne sněhová linie na úroveň 1100 metrů a na severní straně Alp by mohlo pršet. Pro pondělí a začátek příštího týdne ale meteorologické modely předpovídají znovu silnější sněžení s klesající sněhovou linií až na 600 až 1200 metrů.  

  

Kde bude sněžit a kde pršet?

 

3-denní sněhová předpověď Windy.com, model ECMWF

 

 

 

 

 

 

Reklama

Reklama

Reklama