Tyto webové stránky používají cookies. Kliknutím na tlačítko OK povolujete jejich použití. Více informací zde:Ochrana osobních údajů
Ok

Sněhové zpravodajství: Zima hlásí návrat, bude mrznout a sněžit

15. březen 2018 | OnTheSnow

Zprávy z regionu: Švýcarsko, Česká republika, Itálie, Slovensko, Francie, Polsko, Rakousko

Sněhové zpravodajství: Zima hlásí návrat, bude mrznout a sněžit- ©Les 2 Alpes/Facebook

Les 2 Alpes 13/3/18

Copyright: Les 2 Alpes/Facebook

Snad jste ještě neodložili lyže do sklepa! Lyžařská sezóna totiž pokračuje i v druhé půlce března, jako by se nechumelilo. A ono navíc i chumelí :) Zatímco v Alpách sněžilo průběžně celý tenhle týden, v našich končinách to byly spíš srážky ve formě deště - ale už začíná zase přituhovat.

Počasí bohaté na srážky k nám přináší tlaková níž, nasouvající se ze severozápadu. Hned po ní do střední Evropy zavane ze severovýchodu arkticky chladný vzduch a teploty tak mohou klesnout až k -20°C.

Jaké jsou aktuální sněhové podmínky v lyžařských střediscích a jak se bude vyvíjet počasí v nejbližších dnech, se dozvíte v našem souhrnu sněhového zpravodajství z 15.3.2018.

Zde najdete všechny aktuální informace o čerstvém sněhu za posledních 24 hodin.

Zde najdete aktuální sněhové zpravodajství ze všech sledovaných zemí:

Fotogalerie

Zobrazit vše

Les 2 Alpes 13/3/18 - © Les 2 Alpes/Facebook
Špindlerův Mlýn 15.3.2018 - © facebook Skiareál Špindlerův Mlýn
Les 2 Alpes 13/3/18 - © Les 2 Alpes/Facebook
Strachan Ski centrum 12.3.2018 - © facebook Strachan Ski centrum
 

 

Česká republika


Tečku za sezónou zatím udělalo jen pár menších středisek, ve většině skiareálů nadále panují dobré až velmi dobré sněhové podmínky a lyžuje se na jarním firnu. Ke změnám došlo většinou jen v podobě omezení večerního lyžování - a to především proto, že žákům a studentům už skončily jarní prázdniny. 

Nejvíc sněhu leží na Pradědu, Ovčárna hlásí do 240 cm sněhu a 8 upravených sjezdovek. Víc než metr sněhu ale mají i v Koutech nad Desnou (7 sjezdovek), na Monínci (3 sjezdovky), v Rokytnici (15 pist) nebo v Kopřivné, odkud včera z večerního lyžování hlásili sněžení.

Dobře si ale zalyžujete i v řadě dalších oblíbených skiareálů - pořád naplno se jede v Harrachově, v Peci pod Sněžkou i na Černé hoře; ve Špindlu jede 10 vleků, obsluhujících 15 upravených sjezdovek. Plně otevřený i je skiareál na Dolní Moravě, kde se dá lyžovačka spojit se zábavnou vyhlídkovou Stezkou v oblacích. Dost sněhu je na šumavském Zadově i na Špičáku v Železné Rudě, na opačné straně republiky v Jeseníkách se vyplatí vyrazit do Ski arény Karlov.

Jak se budou srážky vyvíjet, můžete vidět i na této animaci od windy.com. Zatímco modrá barva znamená déšť, žlutá zobrazuje déšť se sněžením a šedá sněžení. Animaci spustíte kliknutím na symbol ► v levém dolním rohu mapy.
Podle předpovědního modelu ECMWF bude tedy hlavně začátek příštího týdne pořádně zasněžený!

 

 

 

V tabulce níže se můžete podívat, jak vypadají aktuální lyžařské podmínky v jednotlivých skiareálech.

 


Polsko


V Polsku lyžařská sezóna pomalu končí, část středisek přešla do víkendového provozu, některá už skončila úplně. Pořád si však dobře zalyžujete v oblasti polských Tater (na Kasprově vrchu, v Tatranské Bialce i v Tatranské Bukovině nebo v Krynici), ale i ve Slezsku ve Wisle, ve Szczyrku i v Istebné nebo v dolnoslezském Zielenci. 

 

 

 

Slovensko


Oteplení a konec jarních prázdnin jsou hlavní faktory omezení provozu nebo dokonce i ukončení lyžařské sezóny v některých menších slovenských skiareálech. Zimní sezónu už ukončil i skiareál v Bachledově dolině, kde se v neděli slavnostně rozloučili se starou třísedačkovou lanovkou a začali už středisko připravovat na letní provoz (a lanovku na demontáž).

Dnes ráno nahlásili 10 cm nového sněhu na Donovalech, kde se stále ještě lyžuje na bezmála 9 kilometrech sjezdovek. Nejvíc sněhu leží samozřejmě v Tatrách, Tatranská Lomnica má do 155 cm sněhu a 11 km upravených sjezdovek. Hodně sněhu má i Vrátná v části Chleb, kde je do 150 cm sněhu. Ve Vrátné je lyžařům aktuálně k dispozici 10 sjezdovek. Metr sněhu mají i na Roháčích, kde se také stále ještě lyžuje naplno - minulý rok se v Zuberci lyžovalo ještě i na prvního máje, uvidíme, jak se sněhová situace vyvine letos :)

 

 

 

Rakousko


Především ve Vorarlbersku a v Tyrolsku napadlo za poslední 3 dny až 30 cm čerstvého sněhu, v okolí Silvretta to bylo okolo 20 cm, čerstvý prašan se objevil i v salcburském Zauchensee (18 cm) nebo v Oberatauern (10 cm). 

Díky výjimečně dobrým sněhovým podmínkám budou zřejmě rakouští provozovatelé skiareálů přehodnocovat své původní plány na konec sezóny - sněhu je dost, počasí je na jedničku, lyžařů je pořád dost, tak proč jim tu radost nedopřát.

Kompletní provoz všech 88 vleků a lanovek stále nabízí největší rakouská lyžařská oblast Ski Arlberg, kde se lyžuje na bezmála 300 kilometrech upravených pist. 138 kilometrů lyžařské zábavy je připraveno i v Kaprunu, tyrolský Obergurgl Hochgurgl nabízí 105 kilometrů sjezdovek. O tom, že vynikající podmínky panují na všech rakouských ledovcích, není ani třeba diskutovat. Vždyť téměř všechny ledovce uvádějí od čtyř do šesti metrů sněhu.

Střediska s vrstvou sněhu nad dva metry byste nespočítali ani na prstech obou rukou - tahle zima se v Rakousku povedla - a jak to vypadá, ještě zdaleka nekončí!

 

 

 

Itálie


Podobně příznivá je i sněhová situace v italských skiareálech. Vrstva sněhu na sjezdovkách dosahuje hlavně v oblasti Piemontu až ke čtyřem metrům, většina lyžařských středisek stále může lyžařům nabídnout plný nebo téměř kompletní provoz sjezdovek i vleků, což spolu s oblíbenými jarními akcemi na ubytovací balíčky se skipasem zdarma ještě zvyšuje atraktivitu italských svahů! Takové akce najdete například v Livignu, v San Martino di Castrozza, ale také v oblasti MonterosaSki.

 

 

 

Švýcarsko


Další zasněžený týden zažívají švýcarské skiareály - od pondělka napadlo dalších 50 cm prašanu v oblasti Bernské Vysočiny, čerstvý prašan mají i střediska v kantonu Valais (Lötschental 46 cm, Anzere 36 cm, Les Crosets 30 cm, Torgon 25 cm atd.). 

Na Engelbergu v Centrálním Švýcarsku leží ve vrcholových polohách až 655 cm sněhu! Skiarena Andermatt-Sedrun uvádí 85-500 cm a 91 km upravených sjezdovek, do 483 cm sněhu leží v Laaxu, kde se lyžuje na 209 kilometrech upravených tratí. Částečně omezený provoz je momentálně v Zermattu, kde zrovna sněží a lyžařům je zpřístupněných 92 km sjezdovek z celkových 360 km.

 

 

 

Francie


Nadále vytrvale sněží především v Horním Savojsku - zatímco v nižších polohách jde o déšť, vysoko položená horská střediska se mohou pochlubit novým prašanem - např. v Chamonix napadlo za posledních 72 hodin 38 cm prašanu, v Les Gets 30 cm, v Tignes 20 cm... 

Francouzská lyžařská střediska nabízejí velmi dobré sněhové podmínky, lyžaři mají k dispozici úplně nebo téměř úplně zpřístupněné sjezdovky a fungující vleky. Nejvíc sněhu leží v La Rosiere (302-460 cm), ve Flaine (180-435 cm) a v Samoens (132-435 cm). 

 

 

Fotogalerie

Zobrazit vše

Les 2 Alpes 13/3/18 - © Les 2 Alpes/Facebook
Špindlerův Mlýn 15.3.2018 - © facebook Skiareál Špindlerův Mlýn
Les 2 Alpes 13/3/18 - © Les 2 Alpes/Facebook
Strachan Ski centrum 12.3.2018 - © facebook Strachan Ski centrum

Aktuální sněhové zpravodajství z otevřených středisek - užitečné odkazy


➽  Sněhové podmínky - Česká republika
➽  Sněhové podmínky - Rakousko
➽  Sněhové podmínky - Slovensko
➽  Sněhové podmínky - Itálie
➽  Sněhové podmínky - Švýcarsko
➽  Sněhové podmínky - Francie

 

Předpověď počasí pro Alpy (stav k 15.3.2018)

Severe Weather: Očekávaný vpád studeného vzduchu do střední Evropy od severovýchodu

Jak se budou vyvíjet teploty v následujících dnech, můžete vidět na grafickém znázornění od Windy.com.


Průběh srážkové činnosti nad Evropou v dalších 10 dnech můžete sledovat na této předpovědní mapě:

 

Sněhové zpravodajství: Užitečné odkazy

  

Podívejte se na sněhovou předpověď pro jednotlivé evropské země: 

➽  Předpověď sněžení na nejbližší 3 dny pro Rakousko

➽  Předpověď sněžení na nejbližší 3 dny pro Itálii

➽  Předpověď sněžení na nejbližší 3 dny pro Švýcarsko

➽  Předpověď sněžení na nejbližší 3 dny pro Francii

➽  Předpověď sněžení na nejbližší 3 dny pro Českou republiku

➽  Předpověď sněžení na nejbližší 3 dny pro Slovensko

  

Aktuální obrázky ze sociálních sítí:

 

 
Zell am See, 13.3.
 
 
 
Zugspitze, 14.03.
 
 
 
Vpád arktického vzduchu o víkendu!
 
 
Klosters, 14.03.
 
 
 
WePowder v Les Gets, 14.03.
 

Reklama

Newsletter

OnTheSnow ve tvém mobilu
Více informací

Reklama

Zprávy ze sjezdovky

Zpevněný prašan25cm
Technicky upravený4cm
Zpevněný prašan5cm

Reklama