Čeština
Sněhové zprávy: Sněžení neustává. Situace na horách je místy dramatická!- ©Loser Bergbahnen Altaussee - facebook

Altaussee 9.1.2019

Copyright: Loser Bergbahnen Altaussee - facebook

Lyžařská střediska napříč Evropou ochromují obrovské masy sněhu, které na některých místech dosáhly už téměř pěti metrů. Nejdramatičtější situace je ve skiareálech v Bavorsku a v rakouském Štýrsku, ale se sněhem se bojuje i v Krušných horách, kde je Boží Dar už několik dní odstřižen od okolního světa. Situaci navíc komplikuje i silný vítr. Lyžařská střediska se tak potýkají s větrem, se závějemi, se zapadanými přístupovými cestami a sněhem zavalenými lanovkami. Sněžit ale pořád nepřestává. Jaké jsou vyhlídky na nejbližší dny a kdy přijde změna? To vše v dnešním souhrnu sněhových zpráv.

Po sněhové bouři: Najdi 5 rozdílů


Krušné hory zapadané sněhem, dostatek sněhu i jinde


Pod náporem prašanu kolabuje doprava v Krušných horách, a to nejen na příjezdových cestách do lyžařských středisek, ale i na silnicích. Nejhůře postižená lyžařská střediska jsou buď dočasně uzavřená (Novako na Božím Daru), anebo fungují je v omezeném režimu, a to jak kvůli silnému větru, tak kvůli tomu, že se s napadanými masami sněhu musí nejdřív vypořádat těžká technika (Kllíny). Naopak na Klínovci už jsou, zdá se, z nejhoršího venku. Většina příjezdových cest je sjízdná, lyžuje se na 20 kilometrech sjezdovek a v provozu jsou i páteřní lanovky. Omezený provoz nabízí i Skiareál Špindlerův Mlýn, kde také bojují s větrem. 

Vynikající sněhové podmínky a spoustu nového sněhu hlásí šumavská střediska - Zadov, Lipno i Kubova Huť mají 25-30 cm čerstvého sněhu. A o něco víc napadlo v Krkonoších i Jizerkách. Okolo 10 centimetrů nového sněhu mají beskydská střediska a skiareály v Jeseníkách, dobře jsou na tom i v Orlických horách a v oblasti Kralického Sněžníku.

Lavinové nebezpečí ovšem stoupá spolu s množstvím napadnutého sněhu, v Krkonoších i v Jeseníkách je momentálně na stupni č. 3 z pětistupňové škály a pracovníci Horské služby vyzývají turisty a lyžaře, aby dbali pokynů HS a zbytečně neriskovali.


Stále sněží i na Slovensku


Každodenní sněhové přírůstky od 10 do 30 cm výrazně vylepšují sněhové podmínky. Lavinové nebezpečí ale číhá nejen v Tatrách, zvýšené riziko je vyhlášeno i pro Malou a Velkou Fatru. Koneckonců, zrovna včera jedna utržená lavina v oblasti pod Velkým Kriváňom zavalila skialpinistu, kterému už bohužel nebylo pomoci. Jednu řízenou lavinu strhávali před pár dny i na Roháčích, kde hrozil sesuv na sjezdovku.

Nejvíc sněhu momentálně leží ve Vrátné (do 130 cm), vynikající lyžařské podmínky a kompletně otevřené středisko má i Ski Bachledka v Belianských Tatrách (s novou kabinkovou lanovkou). Štědrá sněhová nadílka se nabízí i v mnoha oravských střediscích a dobře si zalyžujete i v Ružomberku nebo na Martinkách.

Dokonalý zimní zážitek si odvezete i z kysuckého Snowparadise Veľká Rača Oščadnica, kde navíc do příštího pátku mají akci na skipas s ubytováním už od 29 eur – psali jsme zde»

 

 

Severní Alpy nadále pod náporem sněhu


V posledních dnech konečně začalo výrazněji sněžit i v Německu, které se dosud potýkalo s nedostatkem sněhu hlavně ve středních a nižších polohách. V Rakousku sněží opravdu silně, nejvíc postižená jsou štýrská střediska, kde během pár dní napadly až čtyři metry sněhu a internet se baví lanovkami pohřbenými pod sněhovými závějemi. Kromě sněhu ale provoz mnoha středisek ohrožuje silný vítr. A v důsledku toho stouplo lavinové nebezpečí na velmi vysoké a v nejexponovanějších místech je na pátém, tedy nejvyšším stupni!

Itálii by mělo sněžení zasáhnout až v neděli, kdy by hlavně v Jižním Tyrolsku a v Údolí Aosty mohlo napadnout 20-30 cm sněhu. Dosud byla většina italských středisek bez přísunu čerstvého přírodního sněhu, ale lyžařské podmínky byly i tak veskrze vynikající!

Ve Francii se nového sněhu nemůžou dočkat, tam nesněžilo od začátku prosince, a bylo to znát i na lyžařské nabídce, která se rozšiřovala opravdu jen velmi pozvolna. Už tenhle víkend ale může přiinést změnu v podobě 20-50 centimetrů čerstvého sněhu, který by měl padat hlavně v Severních Alpách a v okolí Mont Blancu.

Alpy pod sněhem: Fotogalerie

 

 

Galerie

Altaussee 9.1.2019 - © Loser Bergbahnen Altaussee - facebook
Zasněžená lanovka na Stubai - © Facebook Stubaier Gletscher
Loser Bergbahnen Altaussee - © facebook - Loser Bergbahnen Altaussee Salzkammergut
Hochötz - © Facebook Ötztal

Zobrazit vše

 

 

Předpověď počasí a sněžení


Do Čech přinese víkend mírné oteplení a spolu s ním i smíšené srážky. Po víkendu by se mělo na pár dní zase mírně ochladit, sněžit ale bude dál. A podobný charakter počasí nás čeká zřejmě i celý příští týden.

V Severních Alpách pořád ještě velmi silně sněží, během pátku srážky dočasně zeslábnou a teploty výrazně klesnou, ale v sobotu se srážky zase vrátí, i když už ne v tak velkém rozsahu. 

Jižní Alpy budou až do neděle víceméně v suchu, noc z neděle na pondělí by ale mohla přinést čerstvý sníh konečně i do většiny italských a francouzských středisek.


 

Předpověď množství sněhu na horách v nejbližších 10 dnech

 zdroj: windy.com 

Předpověď sněžení v nejbližších 10 dnech (windy.com)

Pro zobrazení předpovědi na 10 dní klikněte "Next 10 days" na spodní liště mapy 

 

Podívejte se na aktuální sněhové podmínky v jednotlivých zemích

 

Novinka zimy 18/19: Nová přehledná infografika


Na tuhle zimu jsme si pro vás v našem pravidelném souhrnu sněhových podmínek připravili jednoduchou infografiku, z níž jediným pohledem získáte přehled, jaké jsou sněhové podmínky v hlavních lyžařských destinacích. Tak snad se vám bude líbit :)

 

Reklama

Mohlo by tě zajímat

Limitovaná akce: Skipas s ubytováním už od 29 € ©Snowparadise Veľká Rača Oščadnica

Limitovaná akce: Skipas s ubytováním už od 29 €

Oblíbený skiareál českých lyžarů Snowparadise Veľká Rača Oščadnica přichází s lákavou nabídkou ubytování se skipasem v ceně za výhodné...

Reklama

Reklama