Čeština

Sněhové zprávy: Další silné sněžení od pátku do neděle!

14. listopad 2019 | OnTheSnow

Zprávy z regionu: Švýcarsko, Itálie, Rakousko

Další přívaly čerstvého sněhu v Livignu (15.11.2019)

Další přívaly čerstvého sněhu v Livignu (15.11.2019)

Copyright: facebook | Livigno

Letošní listopad by se mohl klidně přejmenovat na Snowvember, vždyť by svému jménu hrdě dostál! V posledních dnech přináší totiž do Alp opravdu hodně čerstvého sněhu. Od pondělí do středy napadl v některých oblastech až metr sněhu - zejména v Rakousku a ve vysokohorských polohách severní Itálie. A přestože předpovědi slibovaly sníh i v nižších polohách,  místo sněhu zvedaly v mnoha městech přívaly deště hladiny vodních toků a způsobovaly škody na majetku i na životech.

Díky spoustě sněhu dřívější začátek lyžařské sezóny

Rakousko a sníh

Silné sněžení z úterý a středy vneslo do tváří mnohých lyžařů radost z bílé nádhery, jakož i provozovatelům skiareálů starosti s odklízením sněhu. Potěšili se zejména v Rakousku - na tyrolských ledovcích napadl už i metr sněhu (například na Hintertuxu či na ledovci Stubai) a vládne tady opravdová zima, bílo je ale už i na jiných místech v Rakousku, a tak se začalo s úpravou sjezdovek, aby už tento víkend mohlo několik dalších skiareálů spustit vleky. Ohlášených bylo několik předčasných startů lyžařské sezóny! Od 14.11. si zalyžujete na Turracher Hohe, od 15.11. budou tahat první vleky na Reiteralm a v Planai. Po vydatném sněžení v údolí Ötztalu už hlásí téměř dva metry sněhu v Obergurgl-Hochgurgl, kde rovněž začíná lyžovačka již 14.11., a to pestrým otevíracím programem. Mimochodem, v Kitzbühelu budou o víkendu otevřeny nejen sjezdovky na Resterhöhe, ale i lanovka Hahnenkammbahn a vlek Waldelift a rovněž sjezdovka na Kitzbüheler Horn!

Užitečné odkazy: 

Kde v Rakousku se už lyžuje

Kolik sněhu napadlo za 7 dní

Ják to vypadá na rakouských sjezdovkách = živé webkamery

Sněhové podmínky v Rakousku

Čerstvý sníh na Hintertuxu, 13.11.2019  - © facebook | Hintertuxer Gletscher

Čerstvý sníh na Hintertuxu, 13.11.2019

Copyright: facebook | Hintertuxer Gletscher


Německo a sníh

Dobré zprávy přicházejí i z Německa, kde v pátek 15.11. začíná lyžařská sezóna na Zugspitze! V provozu budou dvě sedačkové lanovky Sonnenkar a Wetterwandeck, jakož i sjezdovky Sonnenkar, Aspen Run, Kleine Sonnenkar, Wetterwandeck a přibližovací Wetterwandeck. Pro sáňkaře je připravena dráha Familienrodelhang na Sonnalpin. 

Užitečné odkazy: 

Kde v Německu se už lyžuje

Kolik sněhu napadlo za 7 dní

Jak to vypadá na německých sjezdovkách = živé webkamery

Sněhové podmínky v Německu


Švýcarsko a sníh

Ve Švýcarsku za posledních sedm dní napadlo do 90 cm čerstvého sněhu, zejména v kantonech Ticino a Graubünden. V následujících dnech by mělo sněhu ještě přibývat. Momentálně se lyžuje pouze v několika lyžařských střediscích. V Andermattu a Verbieru je víkendový provoz, v Davosu na Parsennu se bude lyžovat také během víkendu 15.-17.11. Na Diavolezze, v Zermattu a v Saas Fee je provoz nepřetržitý. V Engelbergu jsou po krátké revizi od soboty 16. listopadu otevřené sjezdovky na ledovci a na Stand-Trübsee. Ačkoliv Laax v péči o sjezdovky postupuje, rozhodli se zatím neotevřít tamní ledovcové svahy kvůli nejisté předpovědi počasí na víkend. Otevření střediska se očekává v průběhu následujícího týdne! 

Užitečné odkazy: 

Kde ve Švýcarsku se už lyžuje

Kolik sněhu napadlo za 7 dní

Jak to vypadá na švýcarských sjezdovkách = živé webkamery

Sněhové podmínky ve Švýcarsku 


Itálie a sníh

V Itálii silné sněžení rovněž napomohlo k rychlejšímu startu lyžařské sezóny. Například v Livignu sputili vleky s třítýdenním předstihem, jak jsme psali v našem článku! Na tamních sjezdovkách leží do 55 cm sněhu a další sněžení se očekává o víkendu. Kromě Livigna se už lyžuje i ve Val Senales, v Soldě, v Passo Tonale, na ledovci Presena a v Cervinii-Breuil.

Mimochodem, sedm italských lyžařských středisek nám za poslední týden nahlásilo víc než 100 cm nového sněhu! Další metr sněhu by mohl napadnout během příštích 3 dnů.

Užitečné odkazy: 

Kde v Itálii se už lyžuje

Kolik sněhu napadlo za 7 dní

Jak to vypadá na italských sjezdovkách = živé webkamery

Sněhové podmínky v Itálii

 

Alta Badia 10.11.2019  - © Alta Badia Facebook

Alta Badia 10.11.2019

Copyright: Alta Badia Facebook
 


Česko a sníh

Sníh si už našel cestu i do Čech! Ve středu hlásila šumavská i krkonošská střediska první sníh. Ve čtvrtek už se sníh objevil i v Orlických horách. I když na spuštění lyžařské sezóny v masovějším měřítku si ještě pár týdnů počkáme, první vlaštovka se už přece jen objevila: V Monínci se začíná lyžovat na Hotelové sjezdovce už tuhle sobotu, 16.11.2019!

Užitečné odkazy: 

Kde v Čechách se už lyžuje

Kolik sněhu napadlo za 7 dní

Jak to vypadá na českých sjezdovkách = živé webkamery

Sněhové podmínky v Čechách

První sníh na Špičáku v Železné Rudě, 13.11.2019  - © facebook | Ski&Bike Špičák

První sníh na Špičáku v Železné Rudě, 13.11.2019

Copyright: facebook | Ski&Bike Špičák

Galerie

Zasněžený vchod do budovy v Livignu - © facebook | Livigno
Čerstvý sníh v Zauchensee, 13.11.2019 - © facebook | Zauchensee
První sníh na Špičáku v Železné Rudě, 13.11.2019 - © facebook | Ski&Bike Špičák
Čerstvý sníh na Hintertuxu, 13.11.2019 - © facebook | Hintertuxer Gletscher

Zobrazit vše

 

Výhled počasí: Další silné sněžení hlavně v jižních Alpách

Po vpádu zimy do Alp, kde už sněží i v nižších polohách, bude podobné počasí se srážkami pokračovat i v následujících dnech. Zatímco ve východních Alpách by ve čtvrtek mělo být docela mírné počasí, ovšem se silným větrem, do západních Alp už přichází další srážková oblast, ze které bude až do pátečního rána intenzivně sněžit. Hranice sněžení se pohybuje okolo 1000 metrů n.n.m., ve vysokohorských polohách by však mohlo spadnout i více než 50 cm čerstvého sněhu.

 

V pátek se oblast sněžení rozšiřuje dále na východ, ale na jižní straně Alp se bude pořád držet bouřlivý jižní vítr. Přidá se opět silné sněžení s hranicí už kolem 700 m n.m. Severně od hlavního hřebene by mělo být větrno, avšak sucho. Bergamaskerské Alpy, Stubai, Ötztalské údolí, Vysoké Taury, Zillertal i Karnské Alpy v pátek dostanou další zásobičku čerstvého sněhu, místy až 50-70 cm!

 

Předpovědi na víkend jsou stále nejisté, počasí je velmi nestálé. Aktuálně to vypadá tak, že v Alpách bude příjemnější počasí v sobotu. V neděli se opět zamračí, bude velmi větrno a do nového týdne vkročíme s dalším sněžením.

Mrkni, kdy začíná lyžařská sezóna

  

Kde bude sněžit a kde pršet?

 

3-denní sněhová předpověď Windy.com, model ECMWF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galerie

Zasněžený vchod do budovy v Livignu - © facebook | Livigno
Čerstvý sníh v Zauchensee, 13.11.2019 - © facebook | Zauchensee
První sníh na Špičáku v Železné Rudě, 13.11.2019 - © facebook | Ski&Bike Špičák
Čerstvý sníh na Hintertuxu, 13.11.2019 - © facebook | Hintertuxer Gletscher

Zobrazit vše

Reklama

Reklama

Reklama