Poslední dva týdny nepřinesly vyznavačům zimních sportů žádné dobré zprávy - počasí bylo spíš jarní, teploty vysoké, srážky žádné. Jen stěží lze očekávat v nejbližších dnech masivní zahajování sezóny. Ačkoliv na všech rakouských ledovcích se lyžuje a pár otevřených středisek je i ve Švýcarsku a v Itálii, řada dalších skiareálů musela posunout termín, kdy na svoje sjezdovky vypustí nedočkavé lyžaře.

Nejen v Kitzbühelu museli uznat porážku a po pár dnech provozu jejich jediné otevřené sjezdovky středisko znovu zavřeli. Na sníh zatím marně čekají i na německé Zugspitze, kde posunuli start. 

Vrtkavé počasí a váhající zima tak udělala čáru přes rozpočet mnoha alpským střediskům. To u nás, kde na příliš brzký start zimní sezóny nemůžeme spoléhat skoro nikdy, zatím všechno klape podle plánu. Aspoň na Monínci, kde začátkem listopadu spustili technické zasněžování a tuhle sobotu otevírají 600 metrů sjezdovky u horní kotvy. A za týden by se druhým otevřeným českým střediskem měla stát Branná v Jeseníkách.

A teď o počasí: Jestli denně sledujete předpovědi s nadějí, že se konečně ochladí a nasněží, máte se na co těšit! Chladnější počasí očekáváme už v závěru tohoto týdne, a i když víkend ještě žádné velké srážky nepřinese, teploty kolem nuly už umožní skiareálům vytáhnout sněžná děla a spustit techniku.

Během příštího týdne se brázda vysokého tlaku dostane nad střední Evropu a přinese chladný vzduch ze severovýchodu. Zvlášť v pondělí, v úterý a ve středu bude velmi chladno, v nadmořských výškách okolo 1500 metrů dokonce očekáváme mrazy v dvoumístných hodnotách, a mrznout bude dokonce i v nížinách. Aktuální modely předpokládají, že sněžit by mělo hlavně v pondělí a v úterý, a to i v údolích.  

Předpověď množství sněhu na horách v nejbližších 10 dnech

 zdroj: windy.com 

Pro zobrazení předpovědi na 10 dní klikněte "Next 10 days" na spodní liště mapy 

 

Podívejte se na aktuální sněhové podmínky v jednotlivých zemích

 

Novinka zimy 18/19: Nová přehledná infografika


Na tuhle zimu jsme si pro vás v našem pravidelném souhrnu sněhových podmínek připravili jednoduchou infografiku, z níž jediným pohledem získáte přehled, jaké jsou sněhové podmínky v hlavních lyžařských destinacích. Tak snad se vám bude líbit :)