Čeština

Otevírají se další sjezdovky - sněhu je však stále málo!

12. prosinec 2019 | OnTheSnow

Zprávy z regionu: Švýcarsko, Česká republika, Itálie, Slovensko, Polsko, Rakousko

Částečně zasněžené sjezdovky ve Vrátné a Malá Fatra bez sněhu

Částečně zasněžené sjezdovky ve Vrátné a Malá Fatra bez sněhu

Copyright: facebook | Vrátna Malá Fatra

I když je už pomalu půlka prosince, přírodního sněhu na českých horách moc není. O to víc sněžných děl vyrábějících technický sníh můžete vidět na svazích lyžařských středisek. Nedočkaví lyžaři si už českou lyžocvačku mohou vyzkoušet na Monínci, k němuž se minulý víkend přidalo i pár dalších skiareálů. A tenhle víkend přibudou další upravené sjezdovky. Chcete si o víkendu zalyžovat? Prozradíme vám, kde už bude otevřeno. 

Alpská lyžařská střediska, aspoň ta výše položená, si na nedostatek sněhu stěžovat nemohou - v posledních dnech sněžilo hlavně ve Francii a ve Švýcarsku, velmi dobré sněhové podmínky ale mají i v Rakousku a v Itálii. Oblačné počasí se sněžením bude nad Alpami převládat minimálně do neděle. Víc o situaci v Alpách se dočtete níže.

 

Česko a sněhové podmínky

V několika střediscích se lyžovalo už minulý víkend. Lyže jste už mohli provětrat na Monínci, na Černé hoře, na Bílé, v Branné, v Hrubé Vodě, v Ramzové nebo ve Skiaréně Karlov. Včera (11.12.) spustili sezónu i v Říčkách v Orlických horách na červené sjezdovce. 

 

► Kde se bude lyžovat tenhle víkend?

Zasněžování ve SkiResortu Černá hora - Pec, největší české lyžařské oblasti, pokročilo, a tak se od soboty rozšiřují lyžařské možnosti na Černé hoře, kde budou upravené už 4 sjezdovky včetně trati Ford Černohorská s dojezdem k dolní stanici kabinkové lanovky v Janských Lázních. Zimní provoz začíná i v Peci pod Sněžkou na sjezdovkách Javor 2, Smrk, Lyžařská a Zahrádky. Pozor, od tohoto víkendu se ve SkiResortu lyžuje za ceny standardní sezóny!

Od pátku 13.12. se bude lyžovat i ve Špindlerově Mlýně na sjezdovkách Turistická, Nová Hromovka a Červená-Medvědín.

Lyžaře v Krušných horách potěší ohlášený start sezóny na Klínovci, kde zároveň bude mít premiéru nová vyhřívaná čtyřsedačková lanovka Dámská s krycími bublinami. Upravené budou sjezdovky Dámská a Pařezovka spolu s propojovací cestou 2a. Lyžuje sa za speciální ceny denních skipasů: 690 CZK dospělí, 520 CZK děti, 620 CZK senioři.

Jako první v Jizerských horách otevře své brány v sobotu Severák, kde bude v provozu vlek Proti Arnice a vleky na Kampě. 

Pod Kralickým Sněžníkem chystá na sobotu Grand Opening Horský resort Dolní Morava.

Na Červenohorském sedle by v sobotu měla být otevřená modrá sjezdovka.

A V Oderských vrších v pátek od 17 hodin spouštějí sezónu v HEIparku Tošovice večerním lyžováním zdarma, přes víkend za poloviční ceny.

 

► Jaké počasí bude tenhle víkend v Čechách?

V pátek by mělo být zataženo až oblačno se srážkami, na horách vydatnějšími. V polohách nad 500 m.n.m. by mělo sněžit, v nižších polohách pršet. V sobotu od západu další srážky, hranice sněžení mírně stoupne nad 600 m. n.m., odpoledne by srážky měly ustávat. Na zamračenou oblohu se musíme připravit i v neděli, kdy hranice sněžení ještě trochu stoupne až nad 800 m.n.m., na většině území tedy bude převážně pršet. 

Aktuální výhled na počasí na začátku příštího týdne slibuje zataženo nízkou oblačností, ovem beze srážek, a na horách většinou polojasno nebo jasno. 

 

 

Aktuální sněhové podmínky v českých skiareálech

 

Slovensko a sněhové podmínky

Na Slovensku se lyžuje od minulého víkendu v Jasné a na Štrbském Plese. V sobotu spustí lyžařskou sezónu i Tatranská Lomnice. Sobota bude prvním dnem lyžařské sezóny i na Roháčích - Spálené, nebo v dalších ždiarském středisku Strednica

Blíž k českým hranicím otevírá první sjezdovku na Pasekách skiareál Vrátná a na Kysucích se bude od soboty lyžovat na Dědovce ve Snowparadise Veľká Rača Oščadnica. Fantastické fotky z průběhu zasněžování ve Vrátné si můžete prohlédnout v galerii níže.

 

 

Galerie

Částečně zasněžené sjezdovky ve Vrátné a Malá Fatra bez sněhu - © facebook | Vrátna Malá Fatra
Zasněžování ve Vrátné (5.12.2019) - © Vrátna Malá Fatra - facebook
Zasněžování ve Vrátné (5.12.2019) - © Vrátna Malá Fatra - facebook
Východ slunce v Harrachově - © facebook | Harrachov

Zobrazit vše

 


Aktuální sněhové podmínky ve slovenských skiareálech

 

Polsko a sněhové podmínky

Navzdory nedostatku přírodního sněhu už lyžařskou sezónu v Polsku zahájilo víc než deset skiareálů, kterým se podařilo sjezdovky technicky vysněžit. Pokud tedy plánujete zajet na lyže do Polska, máte na výběr okolo 20 středisek včetně Szczyrku Mountain Resort.

 

Aktuální sněhové podmínky v polských střediscích

 

Rakousko a sněhové podmínky

Vorarlberská a tyrolská střediska hlásila začátkem tohoto týdne až do 50 cm nového sněhu, např. Lech Zürs, Stubai či Silvretta Montafon. V Rakousku je aktuálně otevřených už okolo 100 lyžařských středisek, další se otevírají tento víkend.

Ze středisek, které rádi navštěvují i čeští lyžaři, je už otevřený Stuhleck, kde na 8,5 km upravených sjezdovek leží od 30 do 60 cm sněhu. Od minulého víkendu se lyžuje i v Mönichkirchen - Mariensee, kde je upravených 6 sjezdovek a sněhu je do 30 cm. Otevřený je také Hinterstoder v Horním Rakousku.

Co se počasí týče, do víkendu pěkně a jasno, víkend se srážkami (i dešťovými), další vlna sněžení se očekává od pondělí.

 

Aktuální sněhové podmínky v rakouských skiareálech

 
 

Itálie a sněhové podmínky

V Itálii v posledních dnech moc nesnežilo, během víkendu si několik středisek připsalo 10-20 cm čerstvého sněhu. Lyžuje se už ve více než 100 lyžařských střediscích, přičemž nejzasněženější skiareály v Trentinu atakují hranici 400 cm sněhu na sjezdovkách. 

 

Aktuální sněhové podmínky v italských skiareálech

 
 
 

Francie a sněhové podmínky

Ve francouzských Severních Alpách hlásí nový sníh takřka každý den. Val Thorens, Chamonix, Val d'Iserre, všude tam mají až 40 cm čerstvého sněhu. Pokud jde o množství lyžařských příležitostí, prozatím je ve Francii na výběr ze 40 otevřených lyžařských středisek. Ale podmínky jsou vynikající! 

 

Aktuální sněhové podmínky ve francouzských skiareálech

 
 
 
 
 

Výhled počasí: Hodně nového sněhu hlavně v západních Alpách

Chladno, teplo, sucho, mokro - i v Alpách se počasí střídá neobvykle často. Od západu přichází další fronta, výrazně silnější sněžení se očekává v západních alpských oblastech, zejména ve francouzských severních Alpách, ve švýcarských Alpách, v Ötztalských Alpách a v Arlbergu. V Jižních Alpách by mělo být počasí klidné, ve východních oblastech zataženo, avšak většinou sucho. Teploty poměrně silně kolísají, do neděle však zůstane chladněji. Od neděle však začne do Alp proudit vlhký teplý vzduch, který přinese na jih hlavního hřebene déšť. Sněžení se může objevit jen v opravdu vysokých nadmořských výškách vysoko nad 2000 m, V nižších polohách na mnoha místech i dvojmístné plusové teploty!  

  

Kde bude sněžit a kde pršet?

 

3-denní sněhová předpověď Windy.com, model ECMWF

 

 

 

Zasněžené záběry z lyžařských středisek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Perfektní podmínky v Lech-Zürs  - © Lech-Zuers/Facebook

Perfektní podmínky v Lech-Zürs

Copyright: Lech-Zuers/Facebook

 Les Arcs 10.12.19  - © Les Arcs/Facebook

Les Arcs 10.12.19

Copyright: Les Arcs/Facebook

  - © Les Arcs/Facebook
Copyright: Les Arcs/Facebook

  - © Chamonix/Facebook
Copyright: Chamonix/Facebook

Val Thorens (10.12.19)  - © Val Thorens/Facebook

Val Thorens (10.12.19)

Copyright: Val Thorens/Facebook

  - © Les Menuires/Facebook
Copyright: Les Menuires/Facebook

  - © Chamonix/Facebook
Copyright: Chamonix/Facebook

  - © Val Thorens/Facebook
Copyright: Val Thorens/Facebook

  - © Warth/Facebook
Copyright: Warth/Facebook

Reklama

Reklama

Reklama