Čeština

Report ze St. Anton: Stojí za to jet v dubnu na lyže?

6. duben 2017 | Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

Zprávy z regionu: Rakousko

Střediska v tomto článku: St. Anton am Arlberg

Duben 2017 v St. Anton: Rendl

Duben 2017 v St. Anton: Rendl

Copyright: Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

Letošní zima byla sice na sníh docela štědrá, přesto ale řadu lyžařů, kteří využili některou z výhodných jarních nabídek alpských středisek, zajímá, jestli jsou ještě v dubnu v lyžařských střediscích dobré lyžařské podmínky a jestli je na sjezdovkách sníh. Rozhodli jsme se prověřit to na vlastní kůži a vydali jsme se na jarní lyžovačku do St. Anton. Máme pro vás několik tipů, které se vám budou hodit, pokud si chcete v Arlbergu užít na jaře co nejvíc zábavy.

Video

 

Jaro v rozpuku


Nutno říct, že tentokrát jsme před odjezdem do St. Anton měli jisté obavy, jaké podmínky na místě najdeme. Nakonec, je už duben, sněhu bylo letos v zimě v Alpách přece jen o něco míň než vloni, a navíc - minulý týden byl hodně slunečný a relativně teplý. A jako by toho nebylo dost, předpovědi na víkend hlásily změnu počasí doprovázenou deštěm. Měli jsme ale štěstí, prognózy se naštěstí úplně nenaplnily - oblačnou oblohu z prvního dne nahradilo druhý a třetí den takzvané "Kaiserwetter", neboli krásné a slunečné počasí, jak mu říkají Rakušani. Výsledek: Typické znaky lyžařského opálení - do červena opálené tváře a bílé fleky tam, kde slunci stínily lyžařské brýle. Po návratu domů můžeme jen těžko skrývat, že jsme byli na lyžích...

Výhled z nového hotelu Andino v St. Anton am Arlberg - © Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

Výhled z nového hotelu Andino v St. Anton am Arlberg

Copyright: Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

Výhled z našeho pokoje v novém hotelu Andino (mimochodem, doporučujeme - skvělý hotel s perfektní atmosférou provozuje velmi sympatický rakousko-peruánský pár, hotel je laděn v moderním designu, umně kombinujícím tyrolské a peruánské motivy) nás zrovna moc neuklidnil. V údolí bylo vlastně ještě míň sněhu než vloni, v městečku už bylo jaro v plném rozpuku a dokonce i na úbočích hor v dolních partiích bylo víc trávy než sněhu. Naše obavy ze špatných podmínek se ale ukázaly jako neopodstatněné, protože sněhu na sjezdovkách je stále dost a ještě pořád jsou sjízdné i všechny sjezdy vedoucí k dolním stanicím lanovky. Kromě několika lyžařských cest (tedy značených, ale neupravovaných freeridových tras), jedné modré pisty z Waldhofu uzavřené kvůli lavinovému nebezpečí a černé trati na Kapallu bylo během našeho pobytu otevřené vlastně celé lyžařské středisko s 305 kilometry lyžařských příležitostí. Ve vrcholových částech leželo na sjezdovkách okolo 180 cm sněhu, ve spodní části okolo 45 cm.

Jarní lyžování v St. Anton am Arlberg - © Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

Jarní lyžování v St. Anton am Arlberg

Copyright: Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

Tipy na jarní lyžování v St. Anton


Lyžařská sezóna v St. Anton trvá až do 23. dubna. Abyste si mohli užít dobré podmínky na sjezdovkách, je důležité být v pravý čas na správném místě - jinak riskujete pod nohama rozměklou břečku nebo naopak zmrzlý sníh tvrdý jako beton. Jedno i druhé si vyžaduje trochu víc lyžařských dovedností, ale proč si to zbytečně ztěžovat, když si i na jaře můžete vychutnat perfektní jízdu. Tady máte několik užitečných tipů, díky kterým si můžete v St. Anton i na jaře užít lyžování s veškerou parádou.


1. Lyžařský den začněte na Kapallu nebo Gampenu

Trasy na Kapallu (2330 m) jsou vynikající a dlouhé. Abyste si je ale mohli pořádně vychutnat, musíte se dostat na vrchol co nejdřív - na jaře jsou vleky v provozu od 8:30. Pokud si tedy přivstanete, máte potom zaručeně několik dopoledních hodin na sjezdovkách výborné sněhové podmínky. Poránu to může být zvlášť nahoře trochu náročnější, protože sníh je někdy zmrzlý, ale situace se mění každým okamžikem. To kvůli sluníčku, které se do jižních svahů už od rána pořádně opírá. Zhruba do jedenácti si ale užijete dobré podmínky na všech širokých sjezdech na Kapallu i Gampenu, ležícím o kousek níž.

Slunečné sjezdovky na úbočích Kapallu nabízejí nejlepší podmínky dopoledne - © Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

Slunečné sjezdovky na úbočích Kapallu nabízejí nejlepší podmínky dopoledne

Copyright: Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

Duben 2017 v St. Anton: Gampen (1850m) - © Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

Duben 2017 v St. Anton: Gampen (1850m)

Copyright: Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

2. I Galzig je dopoledne fajn

Dost podobná situace je i na Galzigu (2185 m). Tady je nejlepší začít ráno sjezdem do údolí směrem k St. Anton. Pevné sjezdovky totiž potom kvůli sluníčku rychle měknou. Pak máte ještě k dispozici sjezdy směrem k St. Christoph, které si díky své vysokohorské poloze zachovávají dobré podmínky mnohem déle. My jsme tam například lyžovali v sobotu po 13. hodině a modrá trať 64 (dávná osmička) byla pořád ještě ve skvělé kondici.

Duben 2017 v St. Christoph - © Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

Duben 2017 v St. Christoph

Copyright: Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

Jarní lyžování v St. Anton am Arlberg - © Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

Jarní lyžování v St. Anton am Arlberg

Copyright: Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

3. Rendl je ideální na druhou část vašeho lyžařského dne

Rendl je pravý opak Kapallu. Ráno je tady dost dlouho stín, takže nemá smysl hnát se sem hned jak se spustí vleky. Jedině pokud milujete tratě tvrdé jako beton. Ideálním řešením je přesunout se do této lokality po pár hodinách strávených na prosluněných sjezdovkách Kapallu, Gampenu nebo Galzigu. Můžete si být jisti, že zatímco jinde už budou pisty měkké a samá mulda, tady budou pořád ještě výborné podmínky, a to i na dlouhé červené sjezdovce 1, vinoucí se až do údolí. Další výhodou Rendlu je jeho poloha. Tahle část lyžařského areálu leží tak trochu bokem, takže abyste se sem dostali, musíte urazit pěšky asi tak 200 metrů, které dělí dolní stanice lanovek Galzigbahn a Rendlbahn. Odměnou vám ale bude mnohem míň lyžařů na svazích, než v jiných částech střediska. Rendl je také mekkou freestylerů, kteří milují zdejší snowpark.

Sněhové podmínky na severozápadních svazích Rendlu jsou dobré ještě i dlouho po obědě - © Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

Sněhové podmínky na severozápadních svazích Rendlu jsou dobré ještě i dlouho po obědě

Copyright: Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

Díky severní a severozápadní expozici sjezdovek na Rendlu jsou sněhové podmínky dobré i dlouho po obědě - © Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

Díky severní a severozápadní expozici sjezdovek na Rendlu jsou sněhové podmínky dobré i dlouho po obědě

Copyright: Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

Duben 2017 v St. Anton: dokonce i odpoledne jsou sněhové podmínky na červené trase vedoucí z Rendlu stále výborné - © Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

Duben 2017 v St. Anton: dokonce i odpoledne jsou sněhové podmínky na červené trase vedoucí z Rendlu stále výborné

Copyright: Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

Duben 2017 v St. Anton: U konce sjezdovky, na můstku vedoucím k dolní stanici Rendlbahn už roztál sníh, poslední metry musíme překonat pěšky - © Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

Duben 2017 v St. Anton: U konce sjezdovky, na můstku vedoucím k dolní stanici Rendlbahn už roztál sníh, poslední metry musíme překonat pěšky

Copyright: Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

4. Valluga - jednou a dost!

Kdo tam ještě nebyl, povinně musí vyjet nahoru na nejvyšší vrchol v St. Anton - Valluga (2811 m). Než tam ale vyrazíte, ujistěte se, že je dobrá viditelnost - z vrcholu se rozprostírá nádherné panorama. Chcete-li se dostat na vrchol, musíte se ovšem nejdřív dostat do gondoly Valluga a potom ještě do maličké Vallugy II, do jejíž kabinky se vejdou jen čtyři osoby. Z dálky vypadá jako krabička zápalek. Obvykle se na jednu i druhou zmiňovanou lanovku stojí dlouhatánské fronty, takže doporučujeme vypravit se na cestu co nejdřív ráno. Jeden výjezd až nahoru vám ale určitě postačí, z úplného vrcholu totiž nevede žádná upravená lyžařská trať. Jestli se chcete dostat na červenou pistu 85, která představuje začátek nejdelšího sjezdu ve středisku (11,3 km), je lepší využít sedačkovou lanovku Schindlergrat, která má nástupní stanici na Galzigu. Výsledek je podobný jako v případě výjezdu gondolou Valluga I, nemusíte ale ztrácet čas čekáním ve velké frontě.

St. Anton am Arlberg - © Roderick Parks

St. Anton am Arlberg

Copyright: Roderick Parks

Červená trasa 92 při pohledu z Vallugy - © Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

Červená trasa 92 při pohledu z Vallugy

Copyright: Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

Na červené trase 85 ze Schindler Spitze se dobré lyžařské podmínky drží velmi dlouho - © Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

Na červené trase 85 ze Schindler Spitze se dobré lyžařské podmínky drží velmi dlouho

Copyright: Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

5. Nezapomeňte na Stuben

Relativně dlouho zůstávají dobré podmínky na sjezdovkách v lokalitě zvané Stuben. Co je ovšem nejdůležitější, na tamních sjezdovkách je obvykle mnohem míň lyžařů než jinde v St. Anton. Až do minulé sezóny bývaly svahy na Stuben úplně prázdné, díky nové lanovce Albonabahn II, kterou zprovoznili v prosinci 2016, už na tamních sjezdovkách pár lyžařů potkáte, ale pořád ještě to naštěstí není žádný Václavák.

Galerie

Jarní lyžování v St. Anton am Arlberg - © Tomasz Wojciechowski / Skiinfo
St. Anton am Arlberg - © Roderick Parks
Jarní lyžování v St. Anton am Arlberg - © Tomasz Wojciechowski / Skiinfo
Jarní lyžování v St. Anton am Arlberg - © Tomasz Wojciechowski / Skiinfo

Zobrazit vše

Albonabahn II ale není jedinou novinkou téhle sezóny. V posledních měsících byly spuštěny do provozu také lanovky Flexenbahn a Trittkopfbahn I a II. Díky zprovoznění těchto lanovek došlo k propojení St. Anton, Stuben, Lech/Zürs, Schröcken a Warth do největší spojené lyžařské oblasti v celém Rakousku. Ski Arlberg nabízí lyžařům celkem 305 km sjezdovek a 87 lanovek a vleků. Během našeho výletu jsme měli možnost poprvé vyzkoušet toto nové propojení. Podrobnosti vám přineseme už brzy.

 

Naše tipy najdete v popiscích fotek v naší fotogalerii:

««« Jarní lyžování v St. Anton am Arlberg »»»

Reklama

Reklama

Reklama