Už se staly kultovními - velkolepé akce a oslavy, spojené s koncem zimní sezóny v lyžařských střediscích. Každý rok počet jejich fanoušků stoupá, ať už jsou to sněhové festivaly nebo živé koncerty na vrcholcích hor. A není divu, kromě nádherných slunečných lyžařských zážitků na jarním firnu a šancí na levnější skipasy táhnou návštěvníky do alpských resortů také mnohá zvučná jména světových hudebních hvězd. Přinášíme vám kalendář těch nejlepších akcí, vyzkoušenou klasiku i nejzajímavější nové eventy této končící zimy.  

 

Sportovní, hudební, kultovní - přehled těch nejlepších akcí ke konci lyžařské sezóny


Mayrhofen/Tyrolsko: Ibiza na sněhu

Zatímco v tradičních horských chatách a na ulicích pod širým nebem se odehrají všelijaké žhavé a upocené oslavy a party, v Mayrhofenu se zase jede "Snowbombing". Letos v termínu od 8. do 13. dubna 2019. Z malé akcičky pro zasvěcené, kde se před 20 lety potkali DJové z Británie, Holandska a Belgie, se postupem času stala velká mezinárodní akce, na které se objevily i takové hvězdy klubové scény, jako The Prodigy, Andy C, Bastille, Fatboy Slim, Jungle, Skepta, Slaves, Jamie Jones, Netsky Live nebo Oliver Heldens. Vítěz Brit-Awards, Dizzee Rascal prohlásil, že tenhle festival je něco jako "Ibiza na sněhu". Víc informací na www.mayrhofen.at.

 

Údolí Gastein: Jazz na sněhu

V údolí Gastein se každý rok koná slavný Snow Jazz Festival, kde se scházejí světoznámí jazzmani. Letos tenhle festival probíhá od 8. do 17. března 2019. Festival zahájí Susan Weinert se svým Rainbow Trio. V rámci festivalu vystoupí také Michael Riessler a Jean-Louis Matinier, SHALOSH z Izraele, Marina & Kats a švýcarský basklarinetista Jan Galega Brönnimann. Kompletní program najdete na www.gastein.com.

 

Alpe di Siusi/Dolomity, jižní Tyrolsko: Swing pod Schlernem 

Už počtrnácté zvou obce a horské chaty v okolí Alpe di Siusi na alpský hudební festival s názvem "Swing on Snow", tento rok se koná v týdnu od 17. do 24. března. Hudební program je atraktivní, nevšední a pestrý:  od kapely Landstreicher přes harfový konceert Kathrin a Wernera Unterlechnera, populární hudbu Opa's Diandl až po rozmanitou moderní hudbu, kterou stojí za to si poslechnout. Více info na www.seiseralm.it.

 

Sölden/Tyrolsko:  Elektrifikovaný a multi-sportovní festival

V Söldenu frčí různé party po celou zimu. V dubnu ale doslova jedna akce střídá druhou. Na jaře roku 2012 odstartovala v Söldenu nádherná tradice koncertů "Electric Mountain Festival". Na minulých ročnících excelovaly hvězdy jako David Guetta, DJ Antoine nebo Nervo. Letos od 4. do 5. dubna budou hlavním tahákem Lost Frequencies! Další účinkující ještě nejsou potvrzeni, ale můžete si být jisti, že Sölden se díky Electric Mountain Festivalu stane na dva dny největším DJ skiareálem na světě! Vstup se skipasem zdarma! Víc info na www.soelden.com

 

Ischgl/Tyrolsko: Vše připraveno pro superstars

Ischgl oslavuje závěr sezóny jako vždy spoustou akcí. Vedle kombinovaného lyžařsko-gastronomického eventu "Ski WM der Gastronomie" (10. a 11. dubna), kde se už po jedenácté utkají kuchaři, číšníci a milovníci gastronomie, se uskuteční i festival Frühlingsschneefest Alp Trida (28. dubna), kde se objeví Sarah Connor. No a na Idalp se samozřejmě vrátí špičkové hvězdy: Velikonoční koncert 21. dubna bude hostit Johannese Oerdinga. A účast na velkém finále sezóny v podobě koncertu Top of the mountain potvrdila americká rocková legenda Lenny Kravitz. Koncert se uskuteční 30. dubna 2019.
Víc info www.ischgl.com a www.samnaun.ch


Lech am Arlberg/Vorarlberg: Nostalgická taneční party

Hudební festival "Tanzcafé Arlberg" roztančí během prvních dvou dubnových týdnů všechny návštěvníky slunečných teras i stinných barů v Lech i v Zürs, bude znít swing, boogie, jazz i Big Band. Nostalgický jazz se setká s břitkým elektro-bítem, moderní popové písničky budou střídat melodie zašlých časů, na jednom místě se sejdou lyžaři a milovníci hudby. Zahájení proběhne 1. dubna v hotelu Sonnenburg v Oberlechu. V rámci 18-denního festivalu je na programu dokonce 23 koncertů! Víc informací: www.tanzcafe-arlberg.atwww.lech-zuers.at). 

 

Alta Badia/Dolomity, jižní Tyrolsko: Retro-Party 

O víkendu 6. a 7. dubna proběhne v Alta Badia v jihotyrolských Dolomitech další ročník úspěšné retro akce Ski Carousel Vintage Party. Staré dobré časy a spoustu romantiky budete moci zažít nejen na sjezdovkách, ale také v celém údolí. V sobotu večer budou všechny místní lokály připravovat program se zaměřením na konkrétní historické období. Každý bar a každá restaurace bude náležitě vyzdobena, bude nabízet gastronomické menu z dané doby a chybět nebude ani hudební doprovod, samozřejmě také dobový. Horské chaty budou také nabízet menu a speciality ze "zlatých časů". Sobotní zábava vyvrcholí tématickou Vintage Party. Nostalgií budou prodchnuté i nedělní lyžařské závody na sjezdovce La Para: Zúčastnit se může kdokoli, kdo bude mít na nohou staré lyže. Další info na www.altabadia.org.

 

St. Anton am Arlberg/Tyrolsko: Nalaďte se na kultovní závod "Weiße Rausch" 

V St. Anton am Arlberg se víkend 5.-7. dubna ponese zcela v duchu soulu, blues, funku a jazzu: Živé koncerty v ulicích města i v areálu lyžařského střediska jsou součástí třídenního festivalu laděného do jižanského stylu, s podtitulem "New Orleans meets Snow". Vrcholem letošního programu je sobotní bluesová noc s Blues Bandem Markuse Lindera a hostující hvězdou blues Charlesem Elamem III. alias Chuckym C. z New Orleans. Vypadá to jako ten nejlepší způsob, jak se naladit na legendární lyžařské závody "Weiße Rausch", které se konají 21. dubna. V závodu s hromadným startem z Valluga odstartuje najednou všech 555 lyžařů, snowboardistů a běžkařů, před nimi leží devět kilometrů dlouhý sjezd do St. Anton, na němž klesnou o 1350 výškových metrů. Ti nejrychlejší dorazí do cíle během sedmi minut a pár sekund, lepší průměr je někde mezi 11 a 18 minutami. Víc informací na www.stantonamarlberg.com

 

Obertauern/Salzbursko: Lyžaři hledají poklad

Nabitý závěr sezóny se závody "Gamsleiten-Kriterium" se chystá na 5. - 7. dubna 2019. Po bujaré party 5.4., na níž se budou losovat lístky a startovní čísla, se lyžaři a pařmeni sejdou na druhý den na populární sjezdovce Gamsleiten 2 a dají se do hledání pokladu. Po svahu bude rozmístěno (a důmyslně skryto) na 30 truhel s pokladem, ale jen v jedné nálezce objeví klíč k hlavní výhře - k osobnímu automobilu BMW. Další info na www.obertauern.com.

 

Kitzsteinhorn/Salzbursko: Grill & Chill ve věčném ledu

Tradiční jarní "Kitzsteinhorn Frühlingsfest" se tento rok koná od 26. do 28.  dubna 2019, a chybět nebude zábava na širokých volných ledovcových pláních, Freestyle-Action ve snowparku, testování úplně nových lyží a boardů - modelů příští sezóny a uvolněná atmosféra s živou hudbou na slunečné terase. Kitzsteinhorn i letos nabídne pestrý mix jarních zážitků na ledovcovém sněhu. www.zellamsee-kaprun.com 

 

Graubünden: Prvotřídní horský festival 

Festival Arosa Electronica nabídne od 15. do 24. března zvučná jména elektronické hudby, jako jsou Animal Trainer, Dirty Doering, Edu Imbernon, Mathias Kaden, Los Suruba nebo Adriatique a řada dalších.Další informace na Arosaelectronica.com


St.Moritz: Engadin na hlavu postavený

Fanoušky elektronické taneční hudby potěší tento rok v St. Moritz už počtvrté festival St. Moritz Music Summit s mezinárodně uznávanými DJs - to vše od 29. do 31. března 2019. V klubu Vivai to bude vřít díky Live-setům mnoha DJs, ticho rozhodně nebude ani na chatě El Paradiso, v QN-Baru, v King's Clubu a v Sternbaru Marguns. Info: Musicsummit.ch.

 

Crans-Montana: Party of Matterhornu až po Mont Blanc

Oslavy v 2208 metrech: Apollonia, Sven Väth, Ricardo Villalobos, Mathew Jonson a řada dalších zazáří od 11. do 14. dubna 2019 na Caprices-Festivalu. Ať už budete festivalovou atmosféru vychutnávat v klubu Moon na dosah od sjezdovek u parkoviště Barzettes, nebo v klubu Cry d´Er - Club d´Altitude, čeká vás každopádně nezapomenutelný zážitek. Inovace a elektronická hudba tady splyne v dokonalou harmonickou dvojici, která vás dostane. Další informace na www.caprices.ch

 

Saas-Fee: Průvod Apres-Ski-Parade na oslavu konce sezóny

27. dubna projde přes Saas-Fee velkolepý průvod Apres-Ski-Parade, na němž se budou podílet horské chaty Burgener, Restaurant Moulin, Black-Bull Arena, Hotel Bristol, a Hotel Mistral. Už pošesté letos dá lyžařské středisko veškerou svou plochu k dispozici oslavchtivým lyžařům, od lyžařské chaty Burgener až po Hotel Mistral. V lyžařském areálu můžete v ten den narazit i na speciální roztančený Partymobil, který bude projíždět křížem krážem ulicemi i střediskem a jeho plošina poslouží jako mobilní taneční parket pro mladé i starší. Info: www.saas-fee.ch.

 

Hodně zábavy při jarních oslavách v lyžařských střediscích!