V poslední části našeho seriálu o novinkách v lyžařské výstroji na zimu 2017/18, jak je prezentovali světoví výrobci na mnichovském veletrhu ISPO, se podíváme na nové zimní sportovní oblečení - nové bundy, kalhoty a rukavice.

Popravdě řečeno, převratné novinky se v ranku zimních sportovních oděvů nekonají. Mnohem víc se toho děje v segmentu lyží, lyžařské obuvi, přileb atd. než v oblečení. Takže jaká vylepšení člověk ještě může čekat od lyžařských bund?

No dobře, pár nových trendů se objevilo: Plné prošívání, 3D střih, laserem vyřezávané odvětrávání, téměř žádné švy, všestranné využití, prodloužené a parka střihy pro freeridery, ale také ekologická a udržitelná výroba sportovního oblečení, i ta byla jedním z témat letošního ISPO.

Při výrobě se používá čím dál složitějších metod, v oblečení se kombinuje mnoho různých materiálů, například větruodolné panely na předku bundy s bezešvými úpletovými pásy na rukávech a zádech, 3-vrstvé zóny s péřovým futrováním spolu s dvouvrstvými plochami a syntetické izolační výplně se zakomponovanou péřovou vrstvou pro ještě větší hřejivost. Na ISPO jsme tedy viděli opravdu velmi složité oděvy - bude záležet už jen na kupujících, jestli tohle všechno opravdu potřebují a chtějí za to taky utratit patřičnou sumičku, 

Podstatná část, možná až většina všech inovací v oděvním průmyslu se týká oblečení pro rostoucí klientelu z řad freeriderů a vyznavačů ski-touru a splitboardingu. Mnozí výrobci čím dál důmyslněji řeší klesající hmotnost samotného oblečení, jeho pružnost (elastičnost), flexibilitu a pevnost materiálů. Ještě víc se zapracovalo na důležitých tepelných izolacích pro použití ve sněhu, a tak jsme viděli např. izolace Polartec Alpha, G-Loft, PrimaLoft Gold Active, PrimaLoft Black Eco nebo Firewall Magma. To všechno jsou technologie, které mají zároveň hydrofobní a prodyšné vlastnosti. Kombinuje se v nich několik high-tech materiálů. Jako například v hybridních kalhotách na ski-tour Narek/Nolana od značky Ziener ze softshelu odolného proti oděru se strečovými klíny na lýtkách, s postranními ventilačními vsadkami a nepromokavým a větruodolným softshellem v přední části. Lyžaři holdující ski-touru, kteří se zaměřují hlavně na stoupání, najdou v nových kolekcích outfity, které nepromoknou a pokud už přijdou do styku s vodou, velmi rychle schnou. Laserem perforovaná látka v oblasti zad a inteligentní vsadky ze síťoviny v podpaží z bund výborně odvádějí vlhkost, dobře odvětrávají a zároveň přivádějí čerstvý vzduch k tělu. Vzdušná 3D síťovina na ramenou zaručuje, že pod popruhy batohu se lyžař nezpotí.

V kolekcích oblečení na sezónu 2017/18 převažují přírodní a zemité barvy, čím dál víc se objevují tlumené odstíny a stylově zakomponovaný tón v tónu. Zejména u prémiových kolekcí jsme často narazili dokonce i na kompletně černé série. 

Pokud jde o použité materiály a technologie, všechny byly testovány z hlediska ekologické zátěže při jejich výrobě a z hlediska zdraví škodlivých látek. Řada výrobců sportovního oblečení si dala za cíl začít vyrábět nové kolekce oděvů bez použití nebezpečného PFC nejpozději do roku 2020. A některé značky už se s tímto problémem zvládly popasovat v roce 2017 a za PFC našly důstojnou a bezpečnou náhradu.

V následujících odkazech najdete další podrobnosti k nejzajímavějším oděvním novinkám jednotlivých výrobců.

» 14 nových modelů rukavic od Black Diamond

» Helly Hansen představuje «Life Pocket» a ULLR Powder Suit

» Gore se věnuje pružnosti a přiléhavosti rukavic

» Ortovox pracuje s vodotěsnou merino švýcarskou vlnou

» VAUDE pokračuje v cestě udržitelnosti

» Ziener s novou kolekcí Activewear pro zimu 17/18

» Bez peří: Nová tepelná izolace od Marmot

» The North Face používá prodyšnou izolaci a FuseForm™ GORE-TEX® 

» Bunda ProKnit od Picture získala ocenění jako nejlepší hybridní svrchní bunda

» Nové modely rukavic od Hestra

» Třívrstvá bunda a kalhoty Rollercoaster od Houdini