Každý rok na přelomu ledna a února představují výrobci zimního sportovního vybavení na veletrhu ISPO v Mnichově novinky a inovace pro následující zimu. Letos se veletrh konal 5.-8. února, kdy se celý lyžařský průmysl, obchodníci, novináři i spousta hvězd a hvězdiček z oboru soustředili v bavorském hlavním městě, aby předvedli to nejlepší a nejnovější, co si pro příští zimu připravili, diskutovali o trendech a vývoji zimní výstroje.

Na ISPO je vždycky rušno, a nejinak tomu bylo i tentokrát. Na veletrhu se představilo víc než 2.500 vystavovatelů, výstavními prostory prošlo na 85.000 odborných návštěvníků. My jsme byli u toho a zjišťovali jsme pro vás, jaké trendy v segmentu lyží se rýsují pro sezónu 2017/2018.


Lyže: Trendy pro sezónu 2017/2018


Na ISPO jsme mohli pozorovat nové trendy v segmentu lyží pro příští rok, i když, upřímně řečeno, žádné významné technické inovace nejsou na pořadu dne. Trendem, který je velmi zřetelný, je mnohem větší soustředění výrobců lyží speciálně na dámy. Na trhu se objeví ne několik modelů dámských lyží, ale hned celé kolekce odlehčených lyží vyrobené speciálně pro dámy. Na tento trend se zaměřuje například Head, Fischer nebo Blizzard. Tito výrobci předvedli na ISPO sjezdové lyže, které vážily sotva jeden kilogram!

Z hlediska použitých materiálů můžeme dnes téměř u všech výrobců v konstrukci lyže vidět dřevěné jádro (topol, buk, balza atd.), vrstvu titanalu (zčásti kvůli větší redukci hmotnosti lyže, někdy ale vyloženě jen jako výstuž), stále víc se objevují moderní materiály jako grafen, len nebo flíz - v nich je opravdu z čeho vybírat. Trendem je ale i tvar a celková "souhra" lyže, desky pod vázání a vázání - největší důraz se přitom klade hlavně na výkon. Někteří výrobci zužitkovali zkušenosti, dojmy a ohlasy ze Světového poháru a promítli je do lyží pro koncové uživatele, tedy běžné lyžaře - lyže tak jsou ještě sportovnější.

A další trend. Hodně výrobců si uvědomilo, že bohatí zákazníci nekoukají na každou korunu a nezáleží jim na tom, jestli za nové lyže utratí 500 nebo 1000 euro. A proto téměř všechny značky nabízejí nejlepší, dalo by se říct výstavní modelové řady, v nichž je použito všechno know-how a všechny super hi-tech nejkvalitnější materiály. Taková kvalita zpracování samozřejmě něco stojí, ale zákazníky to zřejmě neodradí. Aspoň výrobci s tím počítají, uvidíme, jestli jim příští zima dá za pravdu.

Mezi nové technologie pro sezónu 2017/2018 patří mimo jiné Servotec od Atomic, 3D-Glass od Völkl, Arrow od Elan nebo C/FX od Salomon. 

 

➽ Rychlý přehled, jak vypadají nejnovější modely lyží, ale i přezkáčů, brýlí, přileb a oblečení, si uděláte v naší fotogalerii

»»» ISPO 2017 Mnichov: Novinky v zimní sportovní výstroji 17/18 «««

Podívejte se i na to, jak se vyvíjejí Trendy v lyžařské obuvi 2017/2018