Čeština

Pro ambiciózní lyžaře, co nemají nikdy dost: 4 superdlouhé lyžařské okruhy v Alpách

13. únor 2020 | Christian Hass / Tomasz Wojciechowski / Kamila Roobová

Zprávy z regionu: Dolomiti Superski, Švýcarsko, Itálie, Rakousko

Střediska v tomto článku: Lech Zürs am Arlberg, St. Anton am Arlberg, Samnaun, Ischgl, Obertauern, Stuben am Arlberg, Alta Badia

Lyžování v Obertauern

Lyžování v Obertauern

Copyright: TVB Obertauern

Sen každého ambiciózního lyžaře: Celý den na lyžích, překonat desítky kilometrů a přitom nelyžovat ani jedinkrát na stejné sjezdovce. Velká lyžařská střediska se tuhle lyžařovu představu snaží naplňovat tím, že vytvářejí speciální mnohakilometrové okruhy, velmi dobře značené jak v lyžařských mapách, tak i přímo na sjezdovkách.

Představujeme vám 4 takové megatrasy - dvě známé a dvě nové.


Jižní Tyrolsko: Sella Ronda


Trasa okolo masivu Sella je zřejmě nejznámější lyžařskou smyčkou v Evropě. Majestátní, téměř svislé stěny Dolomit vzbuzují respekt, sjezdovky vinoucí se po jejich úpatí ovšem zdaleka tak příkré nejsou. Sella Ronda je dlouhá asi 26 kilometrů a dobře ji zvládnou i středně pokročilí lyžaři - ovšem za předpokladu, že mají dobrou kondičku. Celou značenou trasu můžete pohodlně absolvovat během 6 hodin - do celkového času jsou započítány i všechny výjezdy na vlecích, sjezdy na lyžích i chvíle odpočinku. A co je nejdůležitější: Po žádné trase v rámci celého okruhu nepojedete víckrát než jednou! V rámci okruhu Sella Ronda zdoláte čtyři průsmyky Dolomit: Campolongo, Pordoi, Sella a Gardena, a navštívíte pět dobře známých míst: Arabba, Canazei, Wolkenstein, Corvara a Colfosco v oblasti Alta Badia.

Kdo dává přednost sportovním výzvám, může při lyžování na okruhu Sella Ronda udělat hned několik odboček a střihnout si například trasu obřího slalomu Gran Risa v La Villa nebo si troufnout na proslulou sjezdovku Saslong v Santa Cristina.

Pokud vám ani Sella Ronda nestačí, co tak vyzkoušet už pár let otevřený lyžařský okruh Grande Guerra? Je dlouhý asi 30 kilometrů, je dostupný přímo z okruhu Sella Ronda a vede podél frontové linie z 1.světové války. Geografickým středem tohoto nádherného okruhu je sopka Col di Lana, krvavá hora (Blutberg), která se stala symbolem tehdejších bojů. Zdatným lyžařům zabere cesta po celém okruhu asi 7 až 8 hodin.

Víc informací: www.valgardena.it a www.altabadia.org

Lyžařský okruh Sella Ronda  - © Federico Modica, Trentino Marketing Photo Archive

Lyžařský okruh Sella Ronda

Copyright: Federico Modica, Trentino Marketing Photo Archive

Ischgl-Samnaun: Schmugglerrunde (Pašerácká stezka)


Lyžařské okruhy v Ischglu existují už léta. Letos ale byly oficiálně pojmenovány, zaznačeny v mapách i vyznačeny přímo na sjezdovkách tři varianty okruhu zvaného Schmugglerrunde (Pašerácká stezka) - všechny procházejí jak po rakouské, tak po švýcarské straně této lyžařské oblasti. Pojmenování se vztahuje k dobám, kdy zdejší pašeráci pašovali přes hranice do Švýcarska máslo, sýr a zvířecí kožky, zpátky do Rakouska potom dováželi kávu, rýži, mouku, tabák a koření. Začátek a konec všech tří značených tras najdete u údolní stanice lanovky Fimbabahn v Ischglu nebo u velké gondoly ve švýcarském Samnaunu.

V závislosti na svých lyžařských schopnostech si můžete vybrat mezi Zlatou pašeráckou stezkou (35,7 km tras – jeden z nejdelších lyžařských okruhů na světě, celkový výškový rozdíl 6463 m, čas jízdy: około 4h), Stříbrnou pašeráckou stezkou (24,7 km tras, 4745 m výškového rozdílu, čas jízdy: około 3,5h) a Bronzovou pašeráckou stezkou (19,8km tras, 3191 m výšového rozdílu, čas jízdy: około 4h). První dva okruhy vedou převážně po červených a černých sjezdovkách, a proto jsou určeny pro pokročilejší lyžaře. Cestou se můžete zastavit na nákupy v bezcelní zóně v Samnaunu (ale vzhledem ke kurzu švýcarského franku nepočítejte se supervýhodnými cenami). Bronzový okruh vede většinou po mírných, modrých sjezdovkách.

Dobrým pomocníkem při zdolávání jmenovaných okruhů je mobilní aplikace Ski Ischgl. Díky ní neztratíte stopu a budete vždycky vědět, v které části okruhu se zrovna nacházíte.

Víc informací: www.ischgl.com a www.schmugglerrunde.com

Stříbrná Pašerácká stezka v Ischgl-Samnaun je dlouhá 24,7 km  - © Ischgl

Stříbrná Pašerácká stezka v Ischgl-Samnaun je dlouhá 24,7 km

Copyright: Ischgl

 

 

Arlberg: Run of Fame 


Tohle je absolutní novinka! V sezóně 2016/17 se díky novým lanovkám spojily dva celosvětově nejznámější rakouské lyžařské areály Sankt Anton a Lech/Zürs, takže vznikla největší propojená lyžařská oblast v Rakousku. Před letošní zimou jste k přejezdu z jednoho areálu do druhého museli použít autobus, pokud tedy nejste zdatní lyžaři a nesjízděli jste freeridem z Vallugy. Dnes už můžete jednoduše přejet na lyžích ze St. Anton přes Lech a Zürs aż po Schröcken a Warth. Celých 305km vzájemně propojených sjezdovek!

Nový okruh „Run of Fame” je věnován lyžařským legendám Arlbergu: Hannesi Schneiderovi, Karlu Schranzovi a Mario Mattiemu, a je to perfektní způsob, jak pocítit velikost tohoto regionu. Na okruh můžete nastoupit prakticky v libovolném místě (speciální informační spoty a vynikající značení vám pomohou najít cestu) a jeho překonání zabere průměrnému lyžaři téměř celý jeden den. Okruh zahrnuje 65 kilometrů sjezdů a celkové převýšení 18.000 metrů - a i tady platí, že ani jednou nemusíte lyžovat dvakrát po stejné trati.

Víc informací: www.skiarlberg.at a www.stantonamarlberg.com

Run of Fame - 65 km dlouhý okruh s celkovým převýšením 18.000 m  - © Ski Arlberg

Run of Fame - 65 km dlouhý okruh s celkovým převýšením 18.000 m

Copyright: Ski Arlberg

Obertauern: Tauernrunde   (Tauernský okruh)


Obertauern se může pochlubit mnoha okruhy, které lze zdolávat na lyžích. Dva z nich mají jednoduché a logické označení: červené cedule označují trasu vedoucí ve směru hodinových ručiček, zelené cedule platí pro opačný směr. Oba okruhy mají okolo 12 kilometrů a vedou přes téměř celé lyžařské středisko, aniž by přitom lyžaři museli kterýkoliv sjezd opakovat. Většina sjezdovek v rámci okruhů je poměrně krátká a nepříliš obtížná (dominují modré a červené sjezdy). Zkušení lyžaři zvládnou během jednoho dne okruhy v obou značených směrech. Navíc mohou po cestě zdolávat některé další výzvy, jako je trasa Gamsleiten 2 pod vrcholem Gamsleitenspitze, jeden z nejprudších svahů v Alpách.

Víc informací: www.obertauern.com a www.ski-obertauern.at/obertauerntauernrunde

Panorama v Obertauern  - © TVB Obertauern

Panorama v Obertauern

Copyright: TVB Obertauern

Reklama

Reklama

Reklama