Chcete, aby byla vaše první lyžařská dovolená s dětmi úspěšná? OnTheSnow vám poradí, jak jí prožít šťastně a bezstarostně.
Naučit malé děti lyžovat může být občas těžké - to vám říkám jako ta, jejíž otec by mohl napsat knihu o tom, co všechno nedělat. Zkrátka: Byla to katastrofa, která začala, když jsme se já a moje sestra rychle spouštěly dolů kopcem bez instruktora (kdepak pluhem, děkujeme pěkně) a skončilo to vyvrtnutým kotníkem a přísahou, že už nikdy nebudu lyžovat. Přísahou, kterou jsem rychle odvolala, kdy jsem začala chodit se snowboarďákem... Ale z mého příběhu plyne ponaučení: Špatná příprava před obyčejnou dovolenou rovná se stres. A špatná příprava (nebo jako v případě našeho otce žádná příprava) před lyžovačkou s dětmi rovná se mnohem větší stres. Abyste se tomuhle vyhnuli a ujistili se, že vašim dětem nezůstanou po mizerné první zkušenosti žádné jizvy (to myslím doslova, mně jizvy zůstaly), přečtěte si rady OnTheSnow, jak si dopřát úspěšnou rodinnou dovolenou.
Malý průzkum a příprava zabezpečí, že vaše dovolená proběhne tak hladce, jak je to jen možné. Nedá se sice zamezit pádům (které jsou neoddělitelnou součástí zábavy), ale můžete zajistit, aby výstroj, v níž se jednou nevyhnutelně svalí, byla kvalitní, aby středisko, které si vyberete, bylo vhodné pro děti a aby se instruktoři v alpském lyžařském středisku uměli s dětmi domluvit - v ideálním případě česky. I to se totiž v oblíbených lyžařských destinacích stává, že v lyžařské škole narazíte na českého nebo slovenského instruktora lyžování...
Vhodná výstroj
Jedním z nejdůležitějších rozhodnutí před lyžováním je oblečení. Nikdo nemá rád mokro a chlad, hlavně ne děti. Ty navíc ani nemůžou pít alkohol, aby si potom zlepšily náladu. Udělejte tedy správnou věc a kupte, pronajměte nebo zapůjčte sobě i dětem správné lyžařské oblečení.
Pokud chcete ušetřit nějaké ty korunky, zamiřte do sportovních obchodů v době, kdy mají slevy - tehdy snadno najdete celkem slušné kousky výstroje (ponožky, termoprádlo, rukavice) za zlomek ceny. Nebo se hecněte a zkuste, eBay, mimibazar, aliexpres nebo se poptejte svých známých.
Snažte sa najít pořádné funkční prádlo: například vlna merino vydrží celá léta. Vezměte si s sebou dva páry merino ponožek a celou dobu je střídejte. Nezapomeňte na voděodolné rukavice nebo palčáky a čepici - lyžování bez nich bude mizerné. Přilby jsou v dnešní době také klíčové, ve většině alpských zemí navíc pro děti už i povinné (i na Slovensku!). Pokud jde o bundy, je dobrý nápad zvolit něco výrazného, co vám pomůže vaši ratolest identifikovat. Čím výraznější, tím lepší.
Vyberte si středisko vhodné pro rodiny, s klidnějšími svahy pro začátečníky
Výběrem menšího střediska ušetříte pěknou sumu peněz. Děti, které se učí lyžovat, nepotřebují tisíce hektarů terénů k lyžování a prudké svahy jim taky chybět nebudou. I pokud jste zkušený lyžař, nemusíte na svazích trávit hodně času, takže stojí za to omrknout, která střediska mají nejvhodnější sjezdovky pro prcky, kteří teprve začínají. K takovým střediskům v mezinárodním měřítku řadíme například Les Carroz a La Rosiere ve Francii nebo Alpbach v Rakousku.
Chamonix a Verbier jsou skvělé, když už vaši malí zvládají i náročnější terén, ale jsou zbytečné pro děti, které teprve zjišťují, jak si nastavit vázání. A navíc jsou zbytečně drahé.
Hledejte vhodně umístěná střediska se svahy pro začátečníky poblíž centra města, abyste s sebou nemuseli všude vláčet těžkou výstroj. Ski-in ski-out ubytování, tedy hotel nebo penzion přímo na sjezdovce je pro unavenou drobotinu taky skvělé řešení.