Čeština

Průvodce vaší první rodinnou lyžařskou dovolenou

18. listopad 2016 | Monica Adorno

Zprávy z regionu: Švýcarsko, Česká republika, Francie, Rakousko

Alpbach je skvělé lyžařské středisko pro první lyžovačku

Alpbach je skvělé lyžařské středisko pro první lyžovačku

Copyright: Tirol Werbung

Chcete, aby byla vaše první lyžařská dovolená s dětmi úspěšná? OnTheSnow vám poradí, jak jí prožít šťastně a bezstarostně.

Naučit malé děti lyžovat může být občas těžké - to vám říkám jako ta, jejíž otec by mohl napsat knihu o tom, co všechno nedělat. Zkrátka: Byla to katastrofa, která začala, když jsme se já a moje sestra rychle spouštěly dolů kopcem bez instruktora (kdepak pluhem, děkujeme pěkně) a skončilo to vyvrtnutým kotníkem a přísahou, že už nikdy nebudu lyžovat. Přísahou, kterou jsem rychle odvolala, kdy jsem začala chodit se snowboarďákem... Ale z mého příběhu plyne ponaučení: Špatná příprava před obyčejnou dovolenou rovná se stres. A špatná příprava (nebo jako v případě našeho otce žádná příprava) před lyžovačkou s dětmi rovná se mnohem větší stres. Abyste se tomuhle vyhnuli a ujistili se, že vašim dětem nezůstanou po mizerné první zkušenosti žádné jizvy (to myslím doslova, mně jizvy zůstaly), přečtěte si rady OnTheSnow, jak si dopřát úspěšnou rodinnou dovolenou.

Malý průzkum a příprava zabezpečí, že vaše dovolená proběhne tak hladce, jak je to jen možné. Nedá se sice zamezit pádům (které jsou neoddělitelnou součástí zábavy), ale můžete zajistit, aby výstroj, v níž se jednou nevyhnutelně svalí, byla kvalitní, aby středisko, které si vyberete, bylo vhodné pro děti a aby se instruktoři v alpském lyžařském středisku uměli s dětmi domluvit - v ideálním případě česky. I to se totiž v oblíbených lyžařských destinacích stává, že v lyžařské škole narazíte na českého nebo slovenského instruktora lyžování... 


Vhodná výstroj

Jedním z nejdůležitějších rozhodnutí před lyžováním je oblečení. Nikdo nemá rád mokro a chlad, hlavně ne děti. Ty navíc ani nemůžou pít alkohol, aby si potom zlepšily náladu. Udělejte tedy správnou věc a kupte, pronajměte nebo zapůjčte sobě i dětem správné lyžařské oblečení. 

Pokud chcete ušetřit nějaké ty korunky, zamiřte do sportovních obchodů v době, kdy mají slevy - tehdy snadno najdete celkem slušné kousky výstroje (ponožky, termoprádlo, rukavice) za zlomek ceny. Nebo se hecněte a zkuste, eBay, mimibazar, aliexpres nebo se poptejte svých známých.

Snažte sa najít pořádné funkční prádlo: například vlna merino vydrží celá léta. Vezměte si s sebou dva páry merino ponožek a celou dobu je střídejte. Nezapomeňte na voděodolné rukavice nebo palčáky a čepici - lyžování bez nich bude mizerné. Přilby jsou v dnešní době také klíčové, ve většině alpských zemí navíc pro děti už i povinné (i na Slovensku!). Pokud jde o bundy, je dobrý nápad zvolit něco výrazného, co vám pomůže vaši ratolest identifikovat. Čím výraznější, tím lepší.


Vyberte si středisko vhodné pro rodiny, s klidnějšími svahy pro začátečníky

Výběrem menšího střediska ušetříte pěknou sumu peněz. Děti, které se učí lyžovat, nepotřebují tisíce hektarů terénů k lyžování a prudké svahy jim taky chybět nebudou. I pokud jste zkušený lyžař, nemusíte na svazích trávit hodně času, takže stojí za to omrknout, která střediska mají nejvhodnější sjezdovky pro prcky, kteří teprve začínají. K takovým střediskům v mezinárodním měřítku řadíme například Les Carroz a La Rosiere ve Francii nebo Alpbach v Rakousku.  

Chamonix a Verbier jsou skvělé, když už vaši malí zvládají i náročnější terén, ale jsou zbytečné pro děti, které teprve zjišťují, jak si nastavit vázání. A navíc jsou zbytečně drahé.

Hledejte vhodně umístěná střediska se svahy pro začátečníky poblíž centra města, abyste s sebou nemuseli všude vláčet těžkou výstroj. Ski-in ski-out ubytování, tedy hotel nebo penzion přímo na sjezdovce je pro unavenou drobotinu taky skvělé řešení. 

Fotky

Alpbach je skvělé lyžařské středisko pro první lyžovačku - © Tirol Werbung
Benecko
Alpbach je skvělé lyžařské středisko pro první lyžovačku - © Tirol Werbung
Ski Aréna Karlov - © Ski Aréna Karlov

Zobrazit vše

 

Lanový vlek versus posuvné pásy

Lanový vlek vás má tahat podél trati, dokud nedosáhnete vrcholu sjezdovky. Otravné na tom ale je, že se musíte soustsředit, abyste nespadli. Když jsem byla malá, měla jsem z lanových vleků obrovský strach - upřímně řečeno jsem se jich bála víc než samotného lyžování. Na druhé straně posuvné pásy jsou nádherné ve své jednoduchosti - ne nadarmo se jim říká i "kouzelné koberce" (magic carpets): jen naskočíte na pás podobný eskalátoru v obchoďáku a nahoře z něj slezete. Koukejte po střediscích s posuvnými pásy nebo vleky, které nevyžadují soustředěnost nad rámec vašeho dítěte. Posuvné koberce do svých dětských zón pořizuje čím dál víc středisek, řadu jich najdete i v domácích skiareálech jako je Benecko v Krkonoších, Dolní Morava v oblasti Kralického Sněžníku, Lipno na Šumavě nebo Ski Karlov v Jeseníkách. Ve Francii nabízí ideální spojení pohyblivých pásů a vyhrazeného svahu pro začátečníky hned vedle města savojské středisko Ste Foy.

 

Zkontrolujte zařízení pro děti a rezervujte si lyžařský kurz ještě před odjezdem

V dnešní době je většina lyžařských středisek vybavena speciálními zařízeními pro děti, ale budou se lišit kvalitou a tím, co vám mohou nabídnout. Ne všechna střediska jsou zařízená tak, aby se postarala i o ty nejmenší špunty, takže se radši i dvakrát ujistěte, jakou věkovou kategorii jsou schopni zaopatřit. Některá střediska, jako třeba La Plagne ve Francii pro vás dokážou zařídit i to, abyste po celý týden měli pro děti jednu a tu samou opatrovatelku, aby si dítě nemuselo pořád zvykat na další cizí osoby.

Zarezervujte si lyžařský kurz, ještě než se vydáte do hor. Tohle byla mimochodem asi ta největší chyba, kterou můj otec udělal. Myslel si, že bude moct objednat lyžařské lekce, až do střediska dorazíme, jenže co čert nechtěl - kurz byl už plně obsazený. Nakonec jsme instruktora sehnali, jenže až od čtvrtého dne naší dovolené, což bolo přesně o čtyři dny později, než to bylo potřeba. Navíc náš instruktor neuměl ani slovo anglicky a my zas neuměli francouzsky.

Podívejte se na webovky středisek pro detaily o jejich lyžařských kurzech - jejich ocenění budou určitě hrdě vystavovat. Mohli byste jít ještě dál a dopřadu rezervovat nejen samotný kurz, ale i nějaké ty lekce na suchém svahu. Možná máte štěstí a vaše děti se nemůžou dočkat, až to na horách rozbalí, ale některé děti se předtím, než zamíří na svahy, trochu bojí. Pár hodin "nasucho" je seznámí s výstrojí a dodá jim jistotu, když potom dojde na skutečnou lyžovačku.

 

Promíchejte to: Mimolyžařské aktivity

Od jízdy na koni, přes sběr bobulí v přilehlém hvozdu či rybaření až po snowtubing nebo piráty na sněhu - střediska se hodně snaží vybudovat pro nejmenší návštěvníky ráj na zemi. Spojte lyžovačku s jednou z těchto dalších výjimečných aktivit a budete mít dovolenou jako víno! Pro další tipy na aktivity mimo sjezdovku si přečtěte náš článek «5 tipů na perfektní dovolenou pro nelyžaře».  

 

Reklama

Reklama

Reklama