V italských Dolomitech rádo lyžuje spousta českých lyžařů. Zajímavé zprávy z této obrovské lyžařské oblasti přicházejí i před začátkem lyžařské sezóny 2016/17, kdy se milovníci lyžování a jedinečných hor mohou těšit na řadu novinek ve většině lyžařských středisek, spadajících do oblasti Dolomiti Superski. Pojďme se podívat, co nás v Dolomitech tuto zimu čeká...

Projděme si jednotlivé lyžařské lokality jednu po druhé, hezky podle abecedy:

 

▶ ALPE LUSIA / SAN PELLEGRINO

Col Margherita: buduje se nová sjezdovka, která zároveň propojí Col Margherita a Passo San Pellegrino. 
- název trati: La Volata
- obtížnost: černá pro experty
- délka: 2350 m
- převýšení: 631 m
- průměrný sklon: 28,4%
- maximální sklon: 56,8%
 


▶ ALTA BADIA


San Cassiano
: trasa vleku "La Para" v lokalitě BiokSan Cassiano bude zkrácena o cca 40 metrů

Badia
: u sedačkové lanovky Santa Croce vzniká retenční nádrž s objemem 5.000 m³ a přečerpávací stanice.


 

▶ ARABBA / MARMOLADA

Arabba: nová osmimístná kabinová lanovka "Portados" GD8 Leitner s délkou 1438 metrů, převýšením 492 metrů a přepravní kapacitou 2400 osob/hod.
Rozšíření horní části sjezdovky č. 1 "Salère". rozšíření sjezdovky č. 13 a modernizace systému technického zasněžování.
Nové terénní uspořádání sjezdovky "Savinè", rozšíření v jejím strmém úseku a nový systém technického zasněžování.
Modernizace sedačkové lanovky "Lezuo" - jednotlivé sedačky budou mít polstrovaná sedadla a došlo také k výměně systému odpružení - to vše pro pohodlnější přepravu lyžařů.

Marmolada: výměna kovového přístupového schodiště ke stanici lanovky “Punta Rocca” a dva nové lyžařské vleky pro snadnější přístup ke sjezdovkám z výstupního poschodí lanovky Punta Rocca (práce budou kompletně dokončeny v létě 2017).

 


▶ CIVETTA

Alleghe/Zoldo/Selva di Cadore V těchto lyžařských lokalitách letos investují do rozšíření a vylepšení systému technického zasněžování, aby byly pro lyžaře zajištěny vždy optimální sněhové podmínky.


 

▶ CORTINA D’AMPEZZO

Auronzo di Cadore
:
 i tady se investuje do lepší zasněžovací techniky lyžařských terénů na “Monte Agudo” v Auronzo di Cadore.

 


▶ PLAN DE CORONES

San Vigilio di Marebbe
: rozšíření sjezdovek "Furcia 12", "Furcia 9", "Piz de Plaies" a "Pedagà" a přidání další zasněžovací techniky.

Valdaora
:
 redesign horní i dolní stanice sedačkové lanovky "Plateau" - v nástupní části přibyl nový posuvný pás, který automaticky rozpozná dětskou postavu a zpomalí přibližující se sedačku, aby nastupování bylo pohodlnější a bezpečnější.

Brunico
:
 kromě přidání několika sněžných děl na několika sjezdovkách vznikne také úplně nová sjezdovka s názvem "Hinterberg" se startem na vrcholu Plan de Corones (napravo od kabinkové lanovky Belvedere) a dojezdem u dolní stanice gondoly Marchner. Délka chystané trati bude atakovat tři kilometry (přesně 2,9 km), při jejím sjezdu překonají lyžaři převýšení 700 metrů.▶ S. MARTINO DI CASTROZZA/PASSO ROLLE

San Martino di Castrozza: vylepšení dětské zóny Alpe Tognola, kde došlo k rozšíření trati "Baby" a přemístění posuvného pásu (magického koberce) pro lepší přístup do nově vytvořené lokality určené k bobování a sáňkování, dále vzniká nový prostor pro začátečníky.
V lokalitě Alpe Tognola dochází také k inovacím zasněžovacího systému v horní části sjezdovky "Rododendro" a na trati "Tognola Uno".
V části Ces se zvýšila kapacita zasněžovací techniky z 9 tisíc na 60 tisíc kubíků sněhu díky modernizaci zasněžovacích zařízení - počet sněžných děl stoupl na celkových 60.
K terénním úpravám došlo na sjezdovkách "Bellaria", "Malga Ces" a "Rekord", rozšířila se i lyžařská cesta "Skiweg Valcigolera".

 

▶ TRE CIME DOLOMITI

Monte Elmo
: na zkvalitnění služeb se pracuje prostřednictvím rozšíření sjezdovky "Orto del Toro". Terénní úpravy a rozšíření probíhají na několika svazích lyžařského střediska "Monte Elmo".

 

▶ VAL DI FASSA/CAREZZA

Col Rodella: generální oprava kabinové lanovky “Pradel-Rodella” s novými panoramatickými kabinami.

Belvedere
: rozšíření sjezdovek č. 2 “Belvedere” a č.3 “Kristiania”, prodloužení sjezdovky č. 9 “Diego” (délka 1350 m, převýšení 442 m). https://goo.gl/XiX7q5 a její odboč, con partenza dal Col dei Rossi (lunghezza: 1.350 mt, dislivello: 442 mt). Vymezení prostoru snowparku na části sjezdovky č. 2 "Belvedere” a přidání nových skoků. Terénní úpravy sjezdovky č. 7 “Pordoi”. Posílení zasněžovací techniky v lokalitě Belvedere Rodella.

Ciampedie: terénní úpravy sjezdovky “Campo Scuola” na Ciampedie, Vigo di Fassa a posílení zasněžovací techniky, vybudování nové mini-boardercrossové trati

Buffaure
:
 terénní úpravy a rozšíření horní části sjezdovky “Buffaure di Sotto”. terénní úpravy a rozšíření první části panoramatické sjezdovky “Panorama”. vylepšení Snowparku Buffaure.

Carezza
: Rozšíření nového dětského parku “Naniland” na Malga Frommer, rozšíření Snowparku Carezza.
Nové restaurace “Obertierscher Alm” (u horní stanice kabinové lanovky Laurin 1) a “Baita Ochsenhütte” poblíž sjezdovky “Tschein”.

 

▶ VAL DI FIEMME/OBEREGGEN

Bellamonte: dvě 10-místné gondoly spojující “Castelir-Fassane.Morea” s přepravní kapacitou 2200 osob/hod. nahradí dvě čtyřsedačky. Díky osazení nových kabinových lanovek dojde k odstrannění 13 z 28 podpěr - tak mohou zdejší lyžařské terény nabídnout větší komfort a bezpečnost na trati.
Prodloužení sáňkařské dráhy “Fraina” o dalších 300 metrů a její posun blíž ke střední stanici “Fassane” (celková délka sáňkařské trati 2,1 km).

Obereggen: Nová kombinovaná lanovka (sedačky/kabiny) A.G.G. “Laner” s kapacitou 2600 osob za hodinu nahradí fixní 4-sedačku. Nově osazená lanovka nabídne 6-sedačky a 8-místné kabiny. Lanovku budou moci využívat i milovníci sáňkování, protože je dopraví k nedaleké nové sáňkařské dráze, dlouhé 750 metrů.
Rozšíření sjezdovky “Laner”. Rozšíření a zlepšení systému technického zasněžování v celé lyžařské oblasti Obereggen, celkový počet sněžných děl už dosáhl dvou set.

 


▶ VAL GARDENA/ALPE DI SIUSI

Val Gardena: stávající vlek “Gran Paradiso” nahradí nová 8-sedačka s vyhříváním sedadel a bublinami (délka 1005 m, převýšení 231 m, přepravní kapacita 2200 os/h.). Posílení technického zasněžování na Passo Sella.
Vylepšení a terénní úpravy několika zdejších sjezdovek, rozšíření technického zasněžování v oblasti “Risaccia”.

Alpe di Siusi
:
 Modernizace zasněžování na sjezdovce “Spitzbühl”. Vybudování retenční nádrže pro podporu zasněžovacího systému sjezdovky “Panorama”. Objem nádrže: 5.700 m³, průtokový výkon: 40 l/sec.

 

▶ VALLE ISARCO 

Plose: kabinová 10-místná lanovka nahradí sedačkové lanovky “Skihütte” a “Pfannspitze”, rozšíření se dočkala sjezdovka “Familienabfahrt”.
Vybudování zasněžovací techniky v horní části sáňkařské dráhy, osazení umělého osvětlení po celé délce sáňkařské dráhy "RudiRun". Demontáž sedačkové lanovky “Trametsch”

 

 

Zdroj: www.dolomitisuperski.com