Když lyžařská sezóna skončí, je vlastně znova před sezónou - a u nedočkavých lyžařů to platí dvojnásob. Ke každoročnímu redakčnímu rituálu v závěru zimy patří ta skvělá možnost testovat lyže příští sezóny dřív než většina běžných lyžařů. A na jaře 16 tomu nebylo jinak: Sbalili jsme batohy a zamířili do Lech am Arlberg, kde jsme testovali všechno, co jsme si s sebou přibalili. Kromě jiného taky tři nejnovější modely allmountain lyží pro sezónu 16/17: Ne jeden den, ale hned několik dní jsme pečlivě testovali nové Völkl RTM 86 (zkratka RTM znamená "Ride the mountain"), K2 iKonic 85Ti (nový top model allmountain série od K2) a Blizzard Brahma 88. V následujících řádcích se dozvíte, jaký dojem v nás jednotlivé modely zanechaly a k jakým účelům se které lyže hodí nejlépe.


Völkl RTM 86

Völkl RTM 86 je technicky velmi vyspělý model a nechybí mu četné výrazné revoluční technologie od Völklu. Zároveň by měl být ve své kategorii nejsportovnějším a současně univerzálním modelem lyží. Tohle tvrzení výrobce sice samozřejmě nemůžeme potvrdit, netestovali jsme všechny modely dané kategorie, ale je fakt, že v našem testu se RTM 86 projevovaly velmi aktivně a lyžaři měli pocit, že mají pod nohama skutečnou zbraň. To je úžasné zjištění, zvlášť když lyže mají pod vázáním šířku 86 mm - tam by člověk očekával, že při změně hran dokážou nadělat neplechu. Ale tohle není ten případ, na sjezdovkách jsou opravdu velmi sportovní a s perfektním držením hran. RTM 86 preferuje dlouhé oblouky, vysokou rychlost a nepohrdne ani středními oblouky. Poradí si i s krátkými obloučky, ty si ale navzdory mírnému rockeru ve špičce i patě lyže úplně nevychutnáte. Systém UVO, který má modelu RTM 86 zajišťovat tlumení vibrací na špičce lyže, nemá podle našich testovacích jezdců na vibrace nijak zvlášť velký vliv. Zajímavost: Völkl na svých webovkách uvádí, že lyže je vhodná z 90% na sjezdovky a z 25% na neupravené terény. To máme dohromady dokonce 115% využití, a to jen tak někdo nemá! Ale žerty stranou, tady zřejmě zaúřadoval tiskařský šotek. Rozvržení poměru použití modelu RTM 86 nicméně zhruba odpovídá našim dojmům. Na sjezdovkách je RTM 86 skvělá sportovní mašina, která v lyžařích posiluje důvěru ve vlastní schopnosti a která se určitě nemusí schovávat za GS nebo závodní carvingovky. Mimo sjezdovky ale trochu zaspává na vavřínech, vyšší hmotnost lyže neumožňuje tak snadné ovládání, jaké jsme ocenili například u K2 iKonic 85Ti.

Völkl RTM 86 je dostupný ve čtyřech délkách: 167cm (rádius 16,0m), 172cm (17,0m), 177cm (18,1m), 182cm (19,3m)

 

K2 iKonic 85Ti

K2 iKonic 85Ti má úplně jiný charakter než RTM 86 od Völklu. iKonic je výrazně lehčí a nájezd do oblouku je tím pádem snadnější, takže lyžař nemusí vynakládat tolik energie. Přitom iKonic působí velice živě, téměř svérázně nejen při změně hran, ale i při zahájení oblouku. Lyže iKonic se díky své lehké konstrukci snadno a velmi dobře ovládají a jsou hodně hravé. K největším přednostem iKonic patří precizní oblouky, rychlý přechod z oblouku do oblouku, skvělá pohyblivost a dobrá práce při častých změnách směru. Pokud jde o design, podle názoru našich testovacích jezdců jim zůstalo něco z 90. let minulého století, ale iKonic nás i tak přesvědčil svou neuvěřitelnou všestranností. Krátké i dlouhé oblouky, na sjezdovkách i mimo ně, šusem nebo hraněním, tohle všechno tyhle lyže zvládají bravurně. Dokonce ani v boulích, v rozježděné břečce nebo v hodně mokrém sněhu nemají žádný problém. Snad jen na zledovatělých svazích nedosahují takového výkonu jako RTM od Völklu, protože ty jsou o trochu pohotovější, tužší a pevnější, a proto se nenechají tak snadno vyvést z klidu. 

K2 iKonic 85Ti je pro sezónu 16/17 dostupný v délkách 163cm, 170cm, 177cm (rádius 17m) a 184cm.

 

Blizzard Brahma 88

Blizzard Brahma 88 se našemu testovacímu týmu porovnávala s dalšími zkoušenými modely RTM 86 a iKonic 85Ti poněkud obtížně, protože nemá jasně určený charakter. Brahma je něco mezi sportovně zaměřenou All-Mountain-Carver lyží a ještě pružnější a lehčí hravou lyží, prostě něco uprostřed. Díky své technologii FlipCore a titanalovým výstužím je při vysokých rychlostech trochu klidnější než iKonic, ale trošku těžkopádná při změnách směru a méně svižná. Díky vyšší hmotnosti je Brahma 88 o něco stabilnější, mírně větší šířka pod vázáním a menší vykrojení umožňuje kroužit obzvlášť velké oblouky ve vysoké rychlosti. Mimo sjezdovky je Brahma oproti modelům od K2 a Völkl mnohem silnější: Je o něco širší a velmi stabilní, má rovnoměrný flex po celé délce, takže je mnohem snazší střídat různé druhy terénů i různé typy sněhu. Našemu testovacímu týmu se líbí i dizajn tohoto modelu; jediný nedostatek, který zaznamenali, je snad jen to, že ve srovnání s RTM a iKonic jsou Brahmy o něco míň hravé.

Brahma se dodává v délkách 166cm, 173cm, 180cm (radius 19m) a 187cm.

 

Závěr 

Tři velmi dobré lyže poněkud odlišného charakteru. Největší hravostí oplývá díky své lehkosti a manévrovatelnosti K2 iKonic 85Ti, nejsportovnější lyží na sjezdovce je RTM 86. Mimo sjezdovky zabodovala Brahma, její síla je v dlouhých obloucích při křižování širokého terénu. V našem testu nakonec velmi těsně zvítězil model IKonic 85Ti jako všestranná a lyžařovu energii šetřící allmountain lyže.