Čeština

Top 5 zimních středisek, která se vyplatí navštívit i mimo sezónu

Ledovec Hintertux - Zillertal

Ledovec Hintertux - Zillertal

Horská střediska, to je především lyžování a další zimní sporty. Mnoho z nich má však svým návštěvníkům co nabídnout i v době, kdy nejsou všechny horské svahy pokryty sněhovou vrstvou a kdy se rtuť teploměru pohybuje vysoko nad nulou. Pojďme se podívat na ta z nich, jejichž návštěva stojí z mnoha sportovních i nesportovních důvodů za to i v letních měsících.

 

Garmisch-Partenkirchen, Německo

Německé městečko s přibližně 30 tisíci obyvateli, v jehož těsné blízkosti se nachází lyžařské středisko Garmisch Classic, je známé především jako dějiště jednoho ze závodů skokanského turné čtyř můstků či jako dějiště olympijských her v roce 1939. Garmisch-Partenkirchen je nicméně vyhledávanou dovolenkovou destinací i v letních měsících, neboť nabízí spoustu vyžití, co se týče letních sportů tak i kulturních událostí. Trekking i tratě pro horská kola čítající více než 450 km jsou samozřejmostí; máte-li však rádi výzvy a překonávání sami sebe, v takovém případě byste neměli chybět na Scott Rock The Top – běžeckém festivalu, jehož hřebem je běžecký maratonský závod s převýšením téměř 4 kilometry a cílem na vrcholku nejvyšší hory Německa – Zugspitze ve výšce 2962 m n.m. V parném letním dni se lze osvěžit v některém z místních ledovcových jezer – Pflegerss, Riessersee nebo Geroldsee, které Vás zcela jistě nadchnou nejenom svojí křišťálově čistou vodou ale i malebným okolím. A pokud by Vám nemělo náhodou vyjít počasí, nezoufejte – příjemné odpoledne lze strávit například i v bazénu či wellness centru Alpspitz-Wellenbad. V Garmisch-Partenkirchenu přitom nepřijdou zkrátka ani příznivci klasické hudby – v první polovině června je totiž středisko hostitelem Festivalu Richarda Strausse, na kterém se letos představí mj. i slovenská operní diva Edita Gruberová.

Panorama hor v okolí německého Garmisch  - © Garmisch

Panorama hor v okolí německého Garmisch

Copyright: Garmisch

Hintertux, Rakousko

Rakouské středisko Hintertux na stejnojmenném ledovci je jedním z míst, kde si můžete kvalitně zalyžovat 365 dní v roce; v letních měsících nadto i za o něco sympatičtější ceny. Kromě samotného lyžování však Hintertux, resp. jeho blízké okolí může v letních měsících nabídnout i spoustu trekkingových či cyklistických stezek. Patříte-li mezi zdatné a zkušené cyklisty, můžete si zasoutěžit o titul krále či královny hor v extrémním bikerském závodu Zillertal Bike Challenge, ve kterém závodníci zdolávají náročnou trať o celkové délce přibližně 200 kilometrů s téměř 10 kilometrovým převýšením. Opravdovým fajnšmekrům či recesistům by pak nemělo uniknout v pořadí již třetí srpnové setkání starých traktorů, na kterém se soutěží o titul Krále hintertuxského ledovce. Dáváte-li však přednost tradičnější zábavě, pak vás jistě zaujme možnost zahrát si golf na některém ze tří okolních 18 jamkových golfových hřišť (Achensee, Ellmau nebo Mittersill) či se v případě nepřízně počasí uchýlit k indoor golfu.

 

Fotky

Ledovec Hintertux - Zillertal
Matka příroda čaruje - tentokrát v americkém středisku Aspen/Snowmass - © Jeremy Swanson and Matt Hobbs
Španělské pohoří Sierra Nevada je atraktivním cílem turistů v zimě i v létě - © flickr.com
Panorama Garmisch-Partenkirchen - © Garmisch-Partenkirchen Tourismus

Zobrazit vše

Sierra Nevada, Španělsko 

Španělské pohoří Sierra Nevada, které bylo mj. v roce 1996 hostitelem mistrovství světa v alpském lyžování, vzhledem ke své blízkosti Středozemního moře k návštěvě ať už v zimních či letních měsících přímo vybízí. Sierra Nevada je přitom současně i název stejnojmenného národního parku, který je se svojí rozlohou přes 850 km² největším ve Španělsku. Kromě klasických cyklistických či turistických výletů se zde můžete vydat i na vyjížďku na koni, pokochat se některým z 60 endemitních rostlinných či živočišných druhů nebo za jasných slunečných druhů pozorovat africký kontinent. Pokud byste po obdivování přírodních krás Andalusie zatoužili po troše kulturního zpestření, můžete se vydat na nedalekou britskou enklávu Gibraltar, která je hostitelem každoročního World Music Festivalu, který se tento rok ponese ve znamení lusofonní hudby. Na cestě zpět za horským vzduchem se pak můžete zastavit v přímořském městě Marbella, která bude pro změnu v srpnu dějištěm turnaje Estrellas Poker Tour.

Španělské pohoří Sierra Nevada je vděčným cílem turistů v zimě i v létě  - © facebook Sierra Nevada

Španělské pohoří Sierra Nevada je vděčným cílem turistů v zimě i v létě

Copyright: facebook Sierra Nevada

Aspen, USA

Městečko Aspen v americkém Coloradu je jedním z nejznámějších středisek v USA. Ostatně není divu, své návštěvníky dokáže zaujmout jak v zimních, tak i v letních měsících. Stojí přitom za zmínku, že v roce 2002 byl Aspen dějištěm i populárních zimních X-Games. Aspen má nicméně co nabídnout i v současnosti. Kromě více či méně tradičních záležitostí jako je Snowmass Bike Park, možnosti paraglidingu nebo vyhlídkových letů balónem či příležitosti zahrát si golf nebo tenis v místním klubu, nacházejícím se doslova přímo pod lyžařskými svahy, rozhodně stojí za návštěvu i červnový Aspen Ideas Festival, který proběhne v prostorách kampusu místního Aspen Institutu, a na kterém vystoupí více než 350 přednášejících z celého světa z oblasti byznysu, umění, politiky, vědy atd. Příznivcům kvalitní hudby by zase neměl uniknout Jazz at Aspen Snowmass Festival, který proběhne ve dvou termínech, a to o posledním červnovém víkendu a dále o prvním víkendu v září. O tom, že se bude jednat skutečně o výjimečnou událost, hovoří konečně i seznam interpretů, když svojí účast přislíbili mj. např. The Killers, Duran Duran, Stevie Wonder, Diana Ross, Thievery Corporation či Sheryl Crow.

Matka příroda čaruje - tentokrát v americkém středisku Aspen/Snowmass  - © Jeremy Swanson and Matt Hobbs

Matka příroda čaruje - tentokrát v americkém středisku Aspen/Snowmass

Copyright: Jeremy Swanson and Matt Hobbs

Davos, Švýcarsko

Švýcarský Davos je doslova synonymem pro zimní sporty – ostatně, konalo se zde mj. již mistrovství světa v krasobruslení, v ledním hokeji, závody Světového poháru v alpském lyžování, v běhu na lyžích, soutěže v rychlobruslení či závody na místní sáňkařské dráze. Davos je však též vyhledávaným střediskem i v letních měsících; co vám tedy může konkrétně nabídnout? Jste-li fanouškem řízení, pak byste si rozhodně neměli nechat ujít trasu Küblis – Davos – Flüelapass, která byla mezinárodní půjčovnou aut AVIS zvolena jako 4. nejlepší na světě. Ideální kombinací kochání se malebnou krajinou a sportovního vyžití je pak amatérský cyklistický závod Tour de Suisse, který se v okolí Davosu pojede 19. června. Dáváte-li před sportem přednost spíše hudbě, doporučujeme vám v tom případě vydat se do Davosu v období mezi 6. a 20. srpnem, kdy se město stane dějištěm festivalu klasické hudby Young Artists in Concert, na kterém se představí špičkoví virtuosové z celého světa, Českou republiku nevyjímaje. 

 

Reklama

Reklama

Reklama