Čeština

Testovali jsme: Lyžařské brýle Salomon XT One

2. květen 2016 | Skiinfo/OnTheSnow

Testovali jsme: Lyžařské brýle Salomon XT One- ©Skiinfo

Lyžařské brýle Salomon XT ONE v testu Skiinfo

Copyright: Skiinfo

Model XT One by měl být vlajkovou lodí kolekce lyžařských brýlí Salomonu pro sezónu 16/17. Veřejnosti byly tyhle brýle poprvé prezentovány na veletrhu ISPO v Mnichově, naši redaktoři si je mohli na vlastní oči vyzkoušet na konci zimy. Přečtěte si naši recenzi!

Popis výrobce

Když Salomon začínal vyrábět lyžařské brýále, důraz se kladl na technické inovace s cílem dopřát lepší zážitek z lyžování. A zatímco první lyžařské brýle byly se svými širšími zorníky a menším zamlžováním velmi progresivní, nový model XT One nastavuje nové standardy v tom, jak se brýle umějí přizpůsobit konkrétnímu tvaru hlavy a tváře.

Při výrobě XT ONE byla použita technologie «Custom Fit ID», rám brýlí se skládá ze tří částí, které se automaticky přizpůsobí různým tvarům tváře. Díky tomu dostane každý lyžař brýle, které mu dokonale sedí a přiléhají k tváři. Konstrukce rámečku je doplněna o «Advanced Skin Active Dry Material», jinak řečeno o pružnou pěnu, která na pokožku působí také velmi příjemně. 

Díky Custom ID Fit se brýle přesně přizpůsobí konkrétní tváři a díky pěnové látce s různou tvrdostí je nošení těchto brýlí ještě příjemnější," říká Anne Dupreová, manažerka produktové řady lyžařských brýlí Salomon. „Naším cílem bylo vyrobit lyžařské brýle tak příjemné a pohodlné, abyste při lyžování ani necítili, že je máte. A díky Custom ID Fit jsme toho dosáhli."

XT ONE se může pochlubit také neobvykle úzkým rámečkem pro maximálně velké zorné pole - jde o originální design od Salomonu, kterým se postupně inspirují i ostatní výrobci brýlí. Salomon navíc přináší i XT ONE SILS, inovativní řešení zorníků. XT ONE SILS zaručují přesné tónování a žádné mlžení skel - a to za jakýchkoli podmínek. „V oblasti inovací lyžařských brýlí znamená XT ONE velký krok vpřed! Chtěli jsme vylepšit každičký komponent brýlí a s XT ONE se nám to povedlo," vysvětluje Anne Dupreová. Od ještě širšího zorného pole až po eliminované zamlžování skel - a teď i nebývalý komfort: XT ONE jsou nejlepší lyžařské brýle, které Salomon nabízí.

Názor redakce Skiinfo/OnTheSnow

Brýle Salomon XT ONE jsme testovali během tří dní na dubnovém lyžařském výletu do rakouského střediska Lech am Arlberg. Testovací podmínky byly téměř ideální, panovalo typické aprílové počasí - sněžení střídal déšť, foukal silný vítr, ale objevily se i sluneční paprsky. Brýle si tedy prošly dost rozdílnými klimatickými podmínkami.

➽ V testu se velmi rychle ukázalo, proč XT ONE získaly na letošním ISPO od poroty zlaté ocenění. Za to,ž e jsou všestranné a jednoduše nemají žádné slabiny. ISPO porota: "Velmi elegantní design rámečku brýlí umožňuje přesné přizpůsobení a dokonalé pohodlí na mnoha různých tvářích. Tyto vysoce kvalitní brýle bez jakýchkoli příkras fungují jednoduše skvěle." S tímto hodnocením můžeme souhlasit, i když náš pozitivní dojem se odvíjel spíš od optiky, funkčnosti a kvality zorníku a míň o konstrukce rámečku. Je to možná divné, ale to je všechno: Rámeček jen 110 gramů vážícího modelu XT ONE je poměrně silně zakřivený, a tak brýle perfektně přiléhají i na menší tvář a velmi dobře sedí. Jakmile si brýle nasadí člověk se širším obličejem, přichází ke slovu nový designový prvek - Custom ID Fit: Komfortní pěnová látka na vnitřní straně rámečku má po bocích pohyblivé flexibilní partie, které se dobře přizpůsobí i širší tváři, takže i ta zůstane i po delším nošení brýlí úplně bez otlaků. Závěr: Brýle velmi dobře sedí!

Galerie

Lyžařské brýle Salomon XT ONE v testu Skiinfo - © Skiinfo
Lyžařské brýle Salomon XT ONE - © Salomon
Salomon XT ONE - © Skiinfo

Zobrazit vše

➽ Pocit naprostého komfortu ještě umocňuje široký pásek, snadno nastavitelný na jakoukoli délku. A protože brýle perfektně sedí a rámeček je poměrně úzký, lyžař má i velmi dobrý periferní rozhled.

➽ Testovací model byl vybaven zorníkem S2, tedy s úrovní ochrany 2 s univerzálním filtrem a střední ochranou před oslněním. Tento zorník je opravdu velmi univerzální. Při extrémním slunečním záření je možná trochu světlý, ale při snížené viditelnosti, kterou jsme většinou měli při testování my, je zorník S2 fakt dobrá volba. Zorník je mírně zatmavený, velmi přirozeně, a nabízí příjemný kontrast. Vzhledem k tomu, že se v modelu XT ONE zorníky měnit nedají, doporučujeme při koupit zvolit zorník S2 nebo S3

➽ A čeho jsme si ještě všimli? Především toho, že zbavit zorník vlhkosti je hodně snadné. Ať už kapky vody setřete nebo setřesete, zorník zůstane bez rušivých pruhů a vy máte znovu skvělý výhled. Příjemně vyvážené je i odvětrání, které zaručuje přísun dostatečného množství vzduchu, aby se zorník nezamlžoval, ale zároveň množství proudícího vzduchu nedráždí oči.

Závěr

► Salomon vyrobil fakt cool lyžařské brýle, XT ONE jsou stylové a funkční, dobře se přizpůsobují různým tvarům tváří a od nás dostávají jasné doporučení jako tip na dobrý nákup! Cena stanovená výrobcem se pohybuje mezi 119,99 € a 179,99 € (zhruba 3300 - 4900 Kč), což není úplně nejmíň, ale kvalita nás rozhodně přesvědčila. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama