Čeština

Čím se liší lyžování na ledovci od sjíždění sousedního kopce? A co od toho můžete očekávat?

30. duben 2018 | OnTheSnow

Kitzsteinhorn nabízí i četné freeridové lyžařské terény

Kitzsteinhorn nabízí i četné freeridové lyžařské terény

Copyright: Gletscherbahnen Kaprun AG

Ať už patříte mezi nadšence, kteří si se značným předstihem rezervují na horách svoje oblíbená místa, nebo necháváte termín odjezdu na poslední chvíli, abyste mohli ideálně reagovat na aktuální sněhové podmínky a předpověď počasí, vždycky před vámi vyvstane ona zásadní otázka: Kam na hory tentokrát?

Výběr místa pro ideální lyžařskou dovolenou skýtá širokou škálu možností, stačí se jen rozhodnout, zda zájemce upřednostní místní lyžařské areály nebo zahraničí, zda dá přednost klidnějšímu místu v menším lyžařském středisku nebo upřednostní proslavený resort, který žije nonstop ve dne i v noci. Zahraničí nabízí ještě jednu volbu, kterou návštěvník našich hor nemá, a tou je možnost strávit příjemné chvíle buď v klasickém středisku, nebo si užívat ve vyšší nadmořské výšce na ledovci. 

 

Klíčové jsou nejen sněhové podmínky

Co poradit tomu, kdo ještě neokusil jízdu jen na přírodním sněhu? Srovnání podmínek se nabízí hned z několika úhlů. Tím nejpodstatnějším rozdílem je prostředí a kvalita sněhu. Na ledovcích se lyžuje na rozlehlých pláních, širokých dálnicích, kde nehrozí náraz do stromu nebo nebezpečně zúžené místo. Jezdí se především na přírodním sněhu, který i v případě dosněžování sněhem technickým převládá a lyžařům nabízí nesrovnatelně vyšší komfort. Také množství sněhu či ledu pod sněhem je zárukou toho, že místa vydřená až na trávu na ledovci určitě nenajdete. Sázka na záruku dostatku sněhu na ledovci je v době oteplování určitě správná volba.

Další podstatný rozdíl je v teplotě. Po ránu se rtuť teploměru klidně může pohybovat i kolem mínus 20°C, po noční úpravě sjezdovek ale nemusíte mít strach, že sníh bude v průběhu dne rozbředlý a klouby dolních končetin budou trpět. Díky mrazu zůstávají sjezdovky velmi dobře upravené i při větším počtu lyžařů. A rozježděný sníh, takzvaná krupice, je na ledovci pojem takřka neznámý.

Lyžování na Tuxu  - © Zillertaler Gletscherbahn

Lyžování na Tuxu

Copyright: Zillertaler Gletscherbahn

Někdy jen pro horské vlky

Důležitou součástí každého ledovce je všudypřítomný vítr. V oblasti širokých ledovcových plání se před ním není možno schovat do lesních úseků, je možno jej však vidět jako skvělého pomocníka při úpravě sjezdovek. Zaručeně zahladí každou rýhu vykrojenou do podkladu a při další jízdě není šance zjistit, kudy předcházející stopa vedla.

Drsnější podmínky na ledovci uznávají i místní a proto skiareály nabízí možnost, která je vyhrazena jenom jim – dostatečně velké prostory pro ty, kteří chtějí ušetřit za jídlo a občerstvení si berou do baťůžku sebou. Zatímco klasický údolní areál nabízí bezpočet restaurací, bufetů a občerstvení, ale baťůžkáři v žádném případě nejsou vítáni, na ledovcích je této nemalé skupině umožněno doplnění energie z vlastních zásob a načerpání sil v příjemně vyhřátém prostředí. A nemusíte se ohlížet, jestli se obsluha nemračí, že zbytečně blokujete místo dalším hladovým a žíznivým. A co je důležité, těmito prostorami nezní jenom čeština a polština, posedět s hosty mluvícími německy nebo anglicky není žádná výjimka.

Galerie

Kitzsteinhorn nabízí i četné freeridové lyžařské terény - © Gletscherbahnen Kaprun AG
Lyžování na Tuxu - © Zillertaler Gletscherbahn
Dolomity, Val Gardena
Kaunertal nabízí na jaře perfektní sněhové podmínky - a spoustu slunce!

Zobrazit vše

Maximum z nabídky počasí

Podmínky na ledovci jsou extrémní, ale v obou směrech. Jestliže se počasí vydaří, nabízí se dech beroucí výhledy na vrcholky vzdálené desítky kilometrů. Často je možno obdivovat údolí zahalená do mlhy a mraků, zatímco ve vysokých nadmořských výškách panuje krásné slunečné počasí. Občas je nutno počítat i s opačným počasím. Mraky dokáží zahalit sjezdovky do bílé tmy, přívaly i několika desítek centimetrů sněhu za den jsou jasnou výzvou k procvičování krátkého oblouku. A situaci, kdy silný vítr dokáže zastavit celý areál během několika sekund, nevidí žádný lyžař rád.

V neposlední řadě je třeba zmínit i profesionální zimní sportovce, ať již sjezdové lyžaře nebo běžkující společnost. Letní měsíce jednoduše nikde než na ledovci neumožní trénink na sněhu. Zejména na začátku sezony se pak pozná, kdo má natrénováno a vypiloval techniku a kdo naopak jen tvrdě dřel na suchu. Své o tom ví třeba i snowboardistka Šárka Pančochová.

Srovnání si může udělat každý sám, lyžařské oblasti umožňující lyžování na jeden skipas jsou rozsáhlé a tím pádem se nabízí možnost srovnání podmínek i během několika málo dnů dovolené. Faktem ale je, že kdo jednou okusil carvingový oblouk ve 3000 metrech nad mořem, většinou zůstává okouzlen i v případě drsnějších podmínek. 

 

Podívejte se také na:

Sněhové podmínky na ledovcích

Webkamery z ledovcových středisek

Ceny skipasů v ledovcových střediscích

 

Reklama

Reklama

Reklama