Vysoký stupeň lavinového nebezpečí potvrdil o víkendu v Alpách své opodstatnění - v několika utržených lavinách bohužel přišlo o život několik lyžařů, mezi nimi i zkušení horští vůdci. 

V pátek v lavinách, které spadly ve Vorarlbersku, našli smrt právě zkušení lyžaři a horští vůdci. 73-letý zahynul ve středisku Schröcken v oblasti Mohnenfluh, když vedl skupinu lyžařů po nedotčeném svahu. Další, tentokrát 71-letý horský vůdce z Vídně, zemřel pod lavinou, když vedl tříčlennou skupinu holandských lyžařů a při přechodu po panenském svahu utrhl ledovou plotnu. Stejně jako v případě muže v Schröcken se podařilo zasypaného vyhrabat relativně rychle, ale pomoct mu už nikdo nedokázal.

V sobotu ve Švýcarsku v okolí Safien Thalkirch pohřbila lavina dva muže. 29-letého Slováka a 33-letého Itala začali postrádat v sobotu navečer. V neděli před polednem záchranné služby objevily jejich těla. Kvůli hustému sněžení a vysokému lavinovému nebezpečí byly pátrací akce dost komplikované. V Davosu, kde v sobotu zachraňovali čtyři zasypané lyžaře, vše skončilo mnohem radostněji, všechny se podařilo zachránit a nikdo nepřišel k úrazu. Lehké zranění utrpěl muž, kterého se podařilo zachránit zpod laviny v Corvatsch.

V neděli v údolí Felsental ve středisku Andermatt zasypala lavina Francouze, který byl naštěstí vybaven lavinovým airbagem, takže ho jeho společníci mohli rychle najít a vykopat. Celá čtrnáctičlenná skupina byla nakonec z údolí evakuována vrtulníkem, protože lavinové nebezpečí bylo příliš vysoké.

V údolí Stubai zasypala v neděli lavina celou přístupovou silnici k ledovci. Chybělo jen málo, a pod sněhem by zůstala uvězněna i žena, která zrovna ve chvíli, kdy se lavina utrhla, projížděla po této silnici autem. Naštěstí se ale nikomu nic nestalo. Přístupovou silnici se podařilo zprovoznit až v pondělí.

Lavina se utrhla i ve středisku Axamer Lizum, pod sněhem na lavinovém úbočí pod Birgitzköpflem zemřela 33-letá žena ze Španělska. Po svahu se v neděli pohybovalo hodně skupin lyžařů, mezi jinými i čtyřčlenná skupinka, kterou ohrozila valící se lavina. Tři osoby ze skupiny skončily pod vrstvou sněhu, dvě se podařilo rychle vyhrabat a celý incident pro ně skončil bez zranění. Španělka takové štěstí neměla - ačkoli se ji podařilo zpod sněhu vyhrabat už po 10 minutách, činnost srdce už se obnovit nepodařilo.

O obrovském štěstí může mluvit šestadvacetiletý turista, který si v pondělí vyrazil ve středisku Sulden se skupinkou dalších turistů na výlet na sněžnicích do oblasti Verteinspitze. V jednom momentě ho smetla lavina a on se ocitl, jak píše portál stol.it, pod třímetrovou vrstvou sněhu. Odhrabali ho asi po 50 minutách prakticky bez zranění, utrpěl jen menší podchlazení. 

Laviny byly o víkendu hlášeny i z Flachau, Felsbergu ve Švýcarsku, z jižní části Ötztalských Alp i z Fellhornu. V téměř celém alpském prostoru byl o víkendu vyhlášen třetí nebo dokonce až čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí.

Dávejte na sebe pozor!