Pokud nás některá část lyžařského průmyslu naplňuje radostí, jsou to jednoznačně lyžařské boty, čili lyžáky. Jde o součást výstroje, kterou by si měl i příležitostný lyžař raději koupit, než si půjčovat. Nové a čím dál větší možnosti formování lyžáků úspěšně lákají k nákupu i zapřísáhlé šetřílky. Mít vlastní přezkáče na míru je nejen trendy a cool, je to i záruka pohodlí a bezpečí při lyžování. Na veletrhu ISPO v Mnichově jsme pečlivě prozkoumali aktuální nabídku všech výrobců lyžařské obuvi, abychom vás mohli informovat o nejnovějších trendech a inovacích.

1. Formování lyžáků je nezbytné, už ne pouze volitelné
Každý výrobce už nabízí nějakou formu tvarování nebo formování přezikáčů. Skořepina, manžeta, vnitřní botička - každý menší prodejce aby si teď do obchodu nastěhoval pece a nástroje na formování přímo na place... Ne, vážně - dosud bylo dost obtížné najít v obchodech skutečně dobře padnoucí botu, nemluvě o potížích lyžařů s nohama mimo běžná měřítka. Letos ale byl koncept formování přezkáčů většinou nedílnou součástí výrobku. Pro koupěchtivé zákazníky to znamená, že dobrá rada je i nadále důležitá. Spolupráci se specializovanými obchody berou výrobci dost vážně.


2. Kdo vyrábí ty nejlepší alpin/tour všestranné boty?
Zatímco v minulém roce byly největším trendem velmi lehké lyžáky na ski-tour, tento rok výrobci pokračují v hledání dokonalé kombinace lehkosti a flexibility s dobrým výkonem při sjezdu. Téměř všechny značky dělají v tomto směru pokroky, kombinují úsporu hmotnosti ze ski-tourových bot s dobrými čtyřpřezkovými lyžáky, osvědčenými při lyžování i při chůzi, s váhou se dostávají na 1500 až 1800 gramů na jednu botu. Cílovou skupinou jsou fitnes skialpinisti, kteří si před nebo po práci vyrazí na krátký výstup na kopec a zase ho sjedou, ale většinu nových modelů lze pohodlně použít i při freeridu nebo na sjezdovkách. A Flex Index 130? Žádný problém.


3. Komfort na vzestupu
Na sjezdovkách ale nepotkáte jen vrcholové sportovce. Většina lyžařů proto v obchodech nehledá lyžáky se stotřicítkou flexem, ale jednoduše vhodné, pohodlné a dobře padnoucí boty. Kdo má dost peněz, může se ve výběru orientovat i podle designu. Čím dál důležitější jsou pro výrobce speciální dámské přezkáče se specifickou výškou a manžetou, přizpůsobenou ženským lýtkům, pozornost většiny značek se soustředí hlavně na pocit komfortu, aby se lyžař cítil pohodlně i při delší pauze mezi lyžováním nebo na apres-ski party. Tento segment sice není tak sexy jako super sportovní freeridové boty, ale jeho význam pro trh je nezpochybnitelný.