Čeština

Lyže 2017: Dva největší trendy v nabídce pro příští rok

22. leden 2016 | Krista Crabtree, šéfka OnTheSnow Ski Test týmu

Lyže 2017: Dva největší trendy v nabídce pro příští rok- ©Krista Crabtree

Nová kolekce lyží Rossignol pro rok 2017

Copyright: Krista Crabtree

Ať už počasí v příští sezóně ovlivní El Niño nebo ne, s novými lyžemi si můžete dopřát nezapomenutelné zážitky z lyžování v jakýchkoli sněhových podmínkách. Zatímco vy se ještě těšíte z letošních (nebo i starších) lyží, výrobci už usilovně přemýšlejí, jak vám v budoucnu ještě víc vylepšit lyžařské zážitky. Předvádějí úplně nové modely lyží, zvou novináře na předváděcí akce, prezentují se na různých veletrzích sportovní výstroje, ale také renovují a zdokonalují starší modely lyží a vylepšují možnosti, jak co nejvíc zboží dostat k co největšímu množství koupěchtivých lyžařů.

Neměli jsme dosud příležitost testovat jednotlivé výrobky, přinášíme vám ale zatím stručný nástřel toho, co se dá od nových lyží pro rok 2017 očekávat. 

 

1. Snížení hmotnosti bez ztráty výkonu

V téhle sezóně můžete mít pár lyží z materiálů, které silně ovlivňují hmotnost, jako třeba z uhlíkových vláken, která snižují váhu bez ztráty výkonu. Tento trend bude pokračovat i v sezóně 2016/2017 a inovace v materiálech a konstrukcích umožňují výrobcům stavět lyže ještě lehčí a ještě stabilnější než byli jejich předchůdci.

Nové produkty vlastně napomáhají změnit všeobecně rozšířený názor, že "lehké" znamená "slabší" nebo "méně výkonné". Lidé z lyžařského průmyslu pochopili, že není žádná ostuda používat hmotnost snižující technologie na všech lyžích bez ohledu na to, jestli jsou určeny ženám nebo mužům (i když speciálně v dámských lyžích tato technologie udělala obrovské pokroky), výrobci jsou si už vědomi, že i muži si rádi dopřejí lyžování na lehčích lyžích, jejichž používání je tolik neunaví. 

Zaznamenali jsme tyhle důležité trendy...

• Blizzard používá jednosměná uhlíková vlákna v Carbon Flipcore konstrukci, což redukuje hmotnost lyže o 15 procent a současně zvyšuje stabilitu.

• Völkl pokračuje s technologií 3D Ridge, která posouvá váhu do středu lyže a vytváří tenký profil lyže nad hranami pro lepší přilnavost a hbitost lyže.

• Rossignol používá matici z legovaného uhlíku (Carbon Alloy Matrix), která zlepšuje kvalitu uhlíkových vláken - objeví se i v aktualizované sedmičkové řadě - a napomáhá pružnosti a vláčnosti,

• Technologie Air Tec Ti a technologie karbonové špičky značky Fischer zahrnuje lehký uhlík ve špičce spolu s frézovaným dřevěným jádrem - oboje přispívá ke snížení hmotnosti lyže.

• Salomon pro odlehčení lyže rovněž používá uhlík, stejně jako strategicky frézované jádro.

• Head pokračuje ve využití grafenu v kombinaci s dalšími lehkými materiály, které nesnižují výkon lyže.

• Nordica používá lehké dřevo z balzy, které dobře tlumí nárazy a otřesy.

  - © Liam Doran
Copyright: Liam Doran

2. Čím užší, tím lepší

V téhle sezóně byly hodně oblíbené užší carvingové modely se šířkou mezi 88–92 mm, dobře se prodávaly, i když lyžaři holdující backcountry v alpských lyžařských terénech sháněli i lyže široké 98–108 mm pod vázáním (mimochodem, v téhle šířce bude pro příští sezónu na trhu nepřeberné množství nových modelů).

Pro 2016/2017 budou k dispozici nové, užší kolekce lyží, ale i větší výběr šířek...

• Armada přidává do několika kategorií svých lyží novou šířku a Line přidává model Supernatural se šířkou 86 mm pod vázáním do jinak dost široké série.

• Kolekce Vantage X od Atomicu staví na technologii Vantage a přidává i několik nových šířek.

• Technologie Powerdrive od Dynastaru se zaměřuje na přřirozený flex a přilnavost hran u modelů se šířkou do 90 mm.

• Řada Curve od výrobce Fischer má nově "ladné" bočnice pro lepší carvování, zatímco s carvingovým modelem Supershapes od Head se dají jezdit i závody okresního přeboru.

• Blizzard rozšiřuje kolekci o novou řadu Quattro s vysoce výkonnými modely.

• Série Charger od K2 má šířky pod 80 mm, navržené pro dobrý výkon na tvrdém sněhu.

Galerie

Nová kolekce lyží Rossignol pro rok 2017 - © Krista Crabtree
Dynastar Mythic 87 - © Dynastar
Rossignol Sky 7 HD - © Rossignol
K2 Marksman - © K2

Zobrazit vše

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama