Čeština

Strmé, dlouhé, krásné: Nejpozoruhodnější sjezdovky v Alpách

Lyžování na Vallée Blanche

Lyžování na Vallée Blanche

Copyright: SCOTT

Vášnivé lyžaře vede nezkrotná touha je pokořit, podobně jako to mají horolezci s osmitisícovkami: Vysněné sjezdovky, legendární díky příslibu mnohakilometrové jízdy, kapitálnímu sešupu, neopakovatelným dojmům z okolní přírody nebo prostě jen kvůli spalujícímu ohni ve stehnech. Představujeme deset zajímavých alpských svahů. Chybí v našem výčtu váš oblíbený sjezd, nebo nám unikla sjezdovka, kterou jsme určitě měli zmínit? Těšíme se na vaše komentáře pod článkem!

 

Nejdelší: Vallée Blanche

Na její koruně září ledovec. Sjezd přes Vallée Blanche do Chamonix je královnou všech evropských sjezdovek - a díky délce 22 kilometrů je i nejdelší. Po zdolání této vysokohorské trati k úpatí Mont-Blancu lyžař překoná výškový rozdíl 2790 metrů. Skutečně náročný je ale jen přístup k trati, kdy se lyžař musí dostat přes 300 metrů dlouhou skalní rozsedlinu pokrytou ledem, a pevně se přitom držet bezpečnostního lana. Trať samotná vede přes fascinující ledovcový svět: Modravé skalní rozsedliny jsou k vidění napravo i nalevo. A právě proto by si člověk tuhle vysokohorskou lahůdku měl dopřát jen v doprovodu zkušeného průvodce.


Panoramatická: Matterhorn

Výš už to nejde. Ocitnete se téměř pod nebeskou klenbou, v nejvyšším bodě Evropy, dosažitelném lanovkou (3885 m) a právě odsud začíná sjezd z Malého Matterhornu do Zermattu, dlouhý v závislosti na způsobu měření od 16 do 21 km. 2300 výškových metrů nepřetržitého carvingu. Horní část vás vede se vší parádou mezi ledovými trhlinami na náhorní plošinu Plateau Rosa. Po ledovci Theodul se jede hladce, dřina začíná až na úzkých a strmých svazích na Furggratu. Trať se téměř dotýká úpatí impozantní východní stěny Matterhornu. Než ale slyžujete až dolů do Zermattu a jeho zóny bez aut, stehna budou mít v jednom ohni i nejlépe připravení lyžaři.

 

Divočina: La Grave

Ten název sedí. Mezi ledovcem Girose a horskou vesnicí La Grave u Les 2 Alpes ve Francii je jen jedna lanovka, jedna hora a 2000 výškových metrů nejdivočejšího terénu - nic než ledovce, rozeklané skály a sníh. Žlaby, známé jako "Couloirs", jsou strmé jako výtahové šachty. To, co jedněm může připadat jako nejhorší noční můra z horské dráhy, přitahuje skutečné šílence. Ani milimetr téhle "trasy" není nijak upravovaný - ale ruku na srdce, borci, kteří tady lyžují, nechtějí mít většinou s manžestrem na uhlazených sjezdovkách nic společného.

Fotky

Lyžování na Vallée Blanche - © SCOTT
Vallee Blanche - vstup na vlastní nebezpečí - © Stefan Herbke
Freeride v Zermattu - © Skiinfo.de/Sebastian Lindemeyer
V La Grave vozí lyžaře na vrchol "prehistorická" gondola - © Black Diamond

Zobrazit vše

Ďábelská: Schilthorn

"Ve službách jejího Veličenstva": James Bond osobně povýšil do šlechtického stavu tenhle 15 kilometrů dlouhý sjezd ze Schilthornu do Lauterbrunnen ve švýcarském Berner Oberlandu. Pod proslulou otočnou restaurací, v nadmořské výšce 2170 metrů, na Piz Gloria, která si taky zahrála jednu z hlavních rolí v tomto dobrodružství nejslavnějšího zvláštního agenta všech dob, se každý rok v lednu (2016: 20.-23. ledna) koná nejdivočejší závod ve sjezdu na lyžích, "Infernorennen". Každý kdo se po povinné návštěvě prosklené vyhlídky Skyline Wald, vybudované v roce 2014, odvážil sjet tenhle děsivě příkrý svah, může na vlastní kůži vyzkoušet slavný Bondův únik. Jen závěrečný skok na kluzáku do propasti asi není pro každého...

 

Elegantní: Indren

Italská jednička mezi sjezdovkami: To je podle mnohých sjezd z Punta Indren do Alagna. Na 2064 výškových metrech se rozprostírá ten nejkrásnější sjezd v západních Alpách. Zábava začíná ve výšce 3260 m.n.m. uprostřed masivu Monte Rosa. Zezačátku je trať poměrně úzká, zhruba od dvou třetin se sjezdovka metr po metru rozšiřuje. Pod střední stanicí Bocchetta už je z ní sjezdovka tak snadná, že i technicky slabší lyžaři si na ní vychutnají sjezd až do údolí.

 

Grandiózní: Lagazuoi

Majestátní horské kulisy, vynikající kuchyně: Tuto ideální kombinaci najdete na trase Lagazuoi mezi Cortinou d'Ampezzo a Alta Badia. Tam, kde za první světové války bojovali císařští vojáci proti italským brigádám Alpini, dnes ke strmým vrcholkům Dolomit šplhá velká kabinková lanovka. Upravovaná trasa vede přes majestátní ledovcovou kotlinu, po celých 7,5 kilometru máte před očima do nebe sahající skalní stěny, zmrazené vodopády a cestou minete i útulnou horskou chatu Scotoni. A dole vás čeká unikátní vlek: Dva haflingerští koně, ke kterým se mohou lyžaři "připnout" pomocí lana, aby si usnadnili cestu k lanovce. 


Mýtická: Valluga

Nejdřív si člověk musí vystát frontu na tu jejich miniaturní kabinku, která spíš připomíná krabičku od sirek než lanovku. Ale na vrcholu Valluga jsou všechny nepříjemnosti rázem zapomenuty. Návštěvníci nezřídka zalapou po dechu, a to nejen kvůli vysoké nadmořské výšce 2800 m. Ten pohled je prostě úchvatný - polovinu východních Alp odtud máte jako na talíři. Ale na sjezd odsud si mohou troufnout jen ti nejlepší lyžaři, navíc nejlépe s průvodcem, protože zatímco freeridových tras je tady spousta, upravovaných sjezdovek je tu pomálu. Takže nasadit sluneční brýle, ještě jednou se pořádně natřít opalovacím krémem a vzhůru dolů, do hlubokého sněhu, rozstřikovat okolo sebe vějíře prašanu. Pro méně zdatné lyžaře začíná sjezd o něco níž - u horní stanice lanovky Valluga I. Tahle magická trať vede kolem Ulmer Hütte až do vesničky Alpe Rauz a celých 1000 výškových metrů je plných bílého šílenství.

V St. Anton am Arlberg vás na vrchol Valluga vyveze miniaturní gondola  - © TVB St. Anton am Arlberg / Josef Mallaun

V St. Anton am Arlberg vás na vrchol Valluga vyveze miniaturní gondola

Copyright: TVB St. Anton am Arlberg / Josef Mallaun

Slavná: Streif 

Televizní diváci ji milují, účastníci slalomu Světového poháru před ní mají hluboký respekt: Streif v Kitzbühelu je nejslavnější sjezdovkou na světě. Jedině ten, kdo ji sám sjede v širokých obloucích, může pochopit, co asi cítí na téhle trati profi lyžaři.  Pouhých 9 sekund od startu vás vyděsí věhlasný strmý úsek zvaný Past na myši (Mausefalle) se sklonem 85 %. Pak už jen zbývá rychle přejet přes Geschöss a Lärchenschuss a nakonec zvládnout padesátimetrový skok přes Hausbergkante. Profesionálové vjíždějí do cíle ve stočtyřicetikilometrové rychlosti. Amatéři se radují, když dojedou zdraví.


Střemhlav: Harakiri 

Sjezdovka č. 14 do Mayrhofenu v Zillertal je příznačně označena cedulkou s lebkou a nápisem "Harakiri". Nikdo, kdo se na tuhle nejstrmější sjezdovku v Rakousku postaví, se nemůže vymlouvat, že nebyl varován. (Harakiri je opravdu nejprudší rakouská sjezdovka, protože nejstrmější úseky Streifu nejsou oficiálně značeny jako tratě, ale jako neupravené lyžařské cesty.) Sklon na Harakiri dosahuje 78 procent. Když se z jejího vrcholu podíváte před sebe, máte pocit, že trať padá téměř svisle dolů. Každopádně i sjezd z lyžařského můstku vypadá proti Harakiri jako rovinka. "Kdo se vrhne dolů, zvítězí sám nad sebou," hlásá provozovatel lanovek v Mayrhofenu. Na úspěšné dobrodruhy čeká v cíli povinné focení, fotku si potom mohou zadarmo stáhnout z webových stránek provozovatele. Úcta kumpánů a obdiv žen je při večerním apres-ski zaručen - a to i v případě, že nejprudší asi stopadesátimetrový úsek, tak jako většina ostatních lyžařů, sjede opatrně sesuvnými dlouhými oblouky!

Harakiri - Zillertal  - © Mayrhofen

Harakiri - Zillertal

Copyright: Mayrhofen

Sportovní: Kandahar

Německo sice nemá nejdelší, ale zato určitě jednu z nejsportovnějších sjezdovek v Alpách. Například Kandahar v Garmisch-Partenkirchenu, který před závody Světového poháru v roce 2011 ještě jednou dodatečně "vybrousili". Dokonce už první hrboly a muldy na začátku sjezdu většinu amatérských lyžařů odradí a ti se potom smutně vydají níž, na méně strmé dámské sjezdovky. Nejzdatnější lyžaři si ale zakládají na tom, že nástup z Tröglhangu v olympijském oblouku nevynechají a pak se v Stegerwaldu krčí v závodnickém podřepu. Po skoku zvaném Kramersprung následuje sjezd na "Freien Fall" (volný pád), kde se nachází nejprudší úsek trati (a také nejstrmější místo v rámci celého Světového poháru) se sklonem 92 procent! Jen ten, kdo tohle zvládne, si může dovolit frajerské obloučky před cílovou tribunou. Takhle se cítí vítězové Světového poháru! 


Další informace:
- Vallée Blanche: Office de Tourisme Chamonix, Tel. 0033/450/530024, www.chamonix.com a www.compagniedumontblanc.com
- Kleinmatterhorn: Zermatt Tourismus, Tel. 0041/27/9668100, www.zermatt.ch a www.matterhornparadise.ch
- La Grave: Office de Tourisme Maison des Deux Alpes Tel. 0033/476/792200, www.les2alpes.com a www.la-grave.com
- Schilthorn: Lauterbrunnen Tourist Information, Tel. 0041/33/8568568, www.mylauterbrunnen.com a www.jungfrau.ch
- Punta Indren: Turismo Valsesia Vercelli, Tel. 0039/0163/922988, www.atlvalsesiavercelli.it a www.monterosa-ski.com
- Lagazuoi: Tourismusverband Alta Badia, Tel. 0039/0471/836176, www.altabadia.org
- Valluga: Tourismusverband St. Anton am Arlberg, Tel. 0043/5446/22690, www.stantonamarlberg.com/www.skiarlberg.at
- Streif: Kitzbühel Tourismus, Tel. 0043/5356/66660, www.kitzbuehel.com a www.bergbahn-kitzbuehel.at
- Harakiri: Tourismusverband Mayrhofen, Tel. 0043/5285/6760, www.mayrhofen.at a www.mayrhofner-bergbahnen.com
- Kandahar: Tourist-Information Garmisch-Partenkirchen, Tel. 08821/180700, www.gapa.de a www.zugspitze.de

Reklama

Reklama

Reklama