Čeština

Na vlastní kůži: Přípravu jsme podcenili, ale letní lyžování na ledovci stálo za to!

13. červen 2018 | Ing. Jaroslav Tuček

Zprávy z regionu: Itálie

Střediska v tomto článku: Cervinia - Breuil

Sjezdovka na Malém Matterhornu

Sjezdovka na Malém Matterhornu

Copyright: Jaroslav Tuček

Čtěte užitečné a cenné postřehy jednoho z našich čtenářů, který si splnil sen a vyrazil si uprostřed léta zalyžovat na ledovec!

Mým snem bylo zkusit jednou lyžování na ledovci v létě. Nejdřív jsem myslel, že to bude ve francouzském lyžařském středisku Tignes, ale tam zrovna pár dní po začátku srpna končila sezóna a ledovec byl pro lyžování uzavřen. Namířili jsme si to tedy se synem rovnou do italské Cervinie. Do její horní části jsme dorazili po 12-hodinové cestě autem až za tmy, ale lanovku jsme našli. Přespali jsme ve spacáku v autě, ať synátor vidí, jak jsme cestovali těsně po totáči. :-) Jak jsme ráno zjistili, nespali jsme tam sami.

Když jsme opouštěli Prahu, byla rozpálená na 36°C, po večerním příjezdu do Cervinie ukazoval teploměr v autě 12°C a ráno 7°C. Po probuzení jsme se tedy převlékli do lyžařského, boty a lyže vzali do ruky a vyjeli jsme první lanovkou v 7:40 do 3.500 m.n.m. a odtud už na lyžích dál. Jezdí tam 2 dlouhé vleky na Plato Rosa, kde trénují sjezdařské reprezentace - my jsme měli štěstí na domácí a na Chorvaty. 

V srpnu se jezdí do 13 h, pak se vleky vypnou, dá se ještě naposledy sjet a lanovkou se pak můžete vrátit až navečer. Cenově mě skipas vyšel na 44 eur, junior měl skipas za polovinu. Ačkoliv jsem zkušený a zdatný šofér, byl to i na mě dost velký zápřah, dlouhá cesta a hned na lyže - a ve výškách nad 3500 m se navíc projevuje už i nedostatek kyslíku, když jsem se sehnul pro něco do ruksaku a zase narovnal, točila se mi hlava. Syna vyloženě hlava bolela.


Sjezdovka na Malém Matterhornu  - © Jaroslav Tuček

Sjezdovka na Malém Matterhornu

Copyright: Jaroslav Tuček

Svah byl ráno velmi tvrdý a my jsme bohužel po sezoně neměli nabroušené hrany. Všem z vlastní zkušenosti doporučuji nepodcenit přípravu a nabrousit, jinak se to může seknout. První dvě jízdy jsme radši absolvovali na jistotu. Vleky nemají obsluhu, nasednout na kotvu musí každý sám, tedy dvojice nebo sám. Vleky by se daly po našem popsat jako "starý kotváč Transporta". Předpokládají se zkušení lyžaři - a všichni také takoví byli. Jedno kolo se dalo zvládnout i s minimální frontou tak za 12-15 min, doba jízdy nahoru 10 - 12 min.

Teprve kolem desáté začala pista měknout, ale jen povrchově tak do 1-2 cm. Pak už jsme přidali na razanci. Na ledovci bylo v tu dobu odhadem do 5°C, jen ostrý sluneční svit nasvědčoval, že není zimní období. Podcenili jsme i UV krémy na obličej, ale dá se říct, že jsme to přežili bez spálenin. Po krajích byly rozestavěné slalomové brány, na jedné straně klasika a na druhé pro "obřák", veřejnost jezdila prostředkem, ale v době naší návštěvy zcela bez problémů, žádná tlačenice.

Udělali jsme asi 4 jízdy a jeli si k lanovce odpočinout a napít se, měli jsme tam uložený i ruksak. Pak jsme jeli ještě jednou nahoru a protáhli to až za hranice do Švýcarska na Malý (Klein) Matterhorn, 3883 m.n.m. Je tam luxusní bouda, za ní provrtaná skála  a výtahem se dostanete na vyhlídkovou plošinu. Nicméně tato trasa byla dost dlouhá; kdo chce jen lyžovat, je lepší zůstat níže. Ale pro mě zážitek do konce života! 

 

Z vyhlídky na Malém Matterhornu  - © Jaroslav Tuček

Z vyhlídky na Malém Matterhornu

Copyright: Jaroslav Tuček


Ze švýcarské strany sem jezdí kabina, takže na vyhlídkové plošině jsme potkávali i lidi v nízkých botách; z italské strany se sem dostanou jen lyžaři, tedy i my :-).  Počasí vyšlo super, asi ve 14h jsme byli dole, pokračovali jsme autem do Tignes (asi dvě hodinky s výjezdem do sedla Malého sv. Bernarda. V Tignes jsme měli rezervované ubytování v menším hotelu. A znovu jsme se přesvědčili, že tam už ledovcová sezona skončila.  

 

I vy máte nezapomenutelné lyžařské zážitky nebo užitečné postřehy a chcete se o ně podělit s ostatními? Pište nám na email redakce.cz@mountainnews.com, vaše praktické rady a dobré či špatné zkušenosti pomůžou i dalším lyžařům a snowboardistům.
Využít můžete samozřejmě také možnost stručného hodnocení jednotlivých skiareálů přidáním recenze přímo na našich stránkách, nebo odeslat zprávu z první ruky prostřednictvím naší mobilní appky Sníh & sněhové zpravodajství OnTheSnow.

 

Galerie

Plato Rosa - © Jaroslav Tuček
Pohled z vyhlídky na Malém Matterhornu - © Jaroslav Tuček
Plato Rosa - © Jaroslav Tuček
Cervinia - Plato Rosa - © Jaroslav Tuček

Zobrazit vše

 

Reklama

Reklama

Reklama