Čeština

Ve stínu velkých bratrů: Poznejte 5 alpských klenotů lyžařského světa

17. prosinec 2015 | Patrick Thorne

Zprávy z regionu: Švýcarsko, Itálie, Francie

Střediska v tomto článku: Champéry, Grimentz-Zinal, Alpe Cimbra - Folgaria - Lavarone, Les Houches, Orelle

Lyžovačka ve Val d'Anniviers

Lyžovačka ve Val d'Anniviers

Copyright: Sierre-Anniviers

Každou zimu si vybíráme střediska se zvučnými jmény a s působivými statistikami - stovky kilometrů sjezdovek, desítky rychlých pohodlných lanovek a dobré après ski. Pro tisíce menších lyžařských středisek je stále obtížnější velkým střediskům konkurovat. Mnohé však umí nabídnout výhody. Často to bývá cena - menší a méně známé obvykle (ale ne vždy) znamená levnější.

Některá menší lyžařská střediska jsou součástí větších areálů jako je např. Portes du Soleil alebo Les 3 Vallées.

I když jim chybí pulzující noční život, jaký mají jejich slavnější sousedé, často nabízejí snadnější cestu k lyžařským svahům. Vyhnete se zejména ranní špičce ve velkých střediscích a spokojeně a v klidu si zalyžujete. Další menší lyžařská střediska prostě stojí za úvahu kvůli dobré lyžařské nabídce, kvůli krásné scenérii nebo skvělým službám. Po jejich návštěvě si budete moci říct, že jste našli další klenot lyžařského světa.


Přehled pěti nejlepších menších alpských lyžařských středisek


❄❄❄ Champéry, Portes du Soleil, Švýcarsko ❄❄❄

✔ Výhody: Snadný přístup, málo lyžařů na sjezdovkách, blízkost vyhlášené švýcarské "Zdi"

✘ Nevýhody: Švýcarské ceny (i když cesta sem a ubytování jsou za celkem přijatelné ceny), můžete ale nakupovat v supermarketu a vařit si sami, pokud se chcete vyhnout vysokým cenám v restauracích, případně hledejte ubytování s polopenzí.

❅ Nejlepší pro: Středně pokročilé až pokročilé lyžaře a snowboardisty.

Přestože skiareály jako Avoriaz, Chatel, Les Gets a Morzine na francouzské straně Portes du Soleil jsou mnohem známější, dobře vybavená obec Champéry ve Švýcarsku je jedním z nejdostupnějších resortů a umožňuje dobrý přístup k velké síti sjezdovek.

Nachází se pouhých 80 km od letiště v Ženevě a dostanete sa tam snadno po švýcarské železnici. Ani nebudete muset bojovat s nechvalně známými francouzskými dopravními zácpami a mýtem. Champéry je ideálním mítem pro ty, kteří touží poznat to pravé švýcarské středisko.

V Champéry se nachází už zmíněná "Zeď", proslulá černá sjezdovka. Najdete zde ale i širokou škálu prostorných, slunečných a dlouhých sjezdovek, které jsou obvykle mnohem klidnější než na ty na francouzské straně Portes du Soleil.

✎ Náš tip na večeři: Restaurace v nádherné tradiční budově zvané C21, která nabízí neuvěřitelné pokrmy vznikající pod dohledem škotského šéfkuchaře. Lidé sem přicházejí ze širokého okolí, opravdu se vyplatí sem zavítat!

 

❄❄❄ Folgaria, Itálie ❄❄❄ 

✔ Výhody: Nízké ceny, dobrá dostupnost, výhodné pobytové balíky, zmodernizované lyžařské středisko, nové vleky a sjezdovky, komunikace také v českém jazyce.

✘ Nevýhody: Tichá après ski scéna během pracovního týdne.

❅ Nejlepší pro: Mírně pokročilé lyžaře, rodiny

V posledních letech se ve Folgaria investovalo do nových vleků, zasněžování a - téměř rarita v Evropě v téhle době - i do zprovoznění nových sjezdovek.

Středisko je situováno v regionu Trentino a v posledních letech se rozrostlo o tři nové sedačkové lanovky, které spojili Folgariu s malým střediskem Fiorentini a vznikla tak společná lyžařská oblast s téměř 75 km sjezdovek. Kromě vleků pribyly i nové sjezdovky: 1,9 km dlouhá červená trať a dvě modré (2,4 km a 1 km dlouhé).

"Folgaria je skvostné středisko a ti, kdo ji cestou do většího střediska míjejí bez zastavení, přicházejí o skutečnou lahůdku," říká Stuart McLeod, zástupce jednoho z predajcov výhodných nízkonákladových pobytových balíků.


❄❄❄ Les Houches, Francie ❄❄❄

✔ Výhody: Charismatická vesnička, snadný přístup, skvělé místo, z něhož se dostanete do údolí Chamonix.

✘ Nevýhody: Drahé skipasy v okolních střediscích (pro rodiny s dětmi v místním lyžařském areálu jsou ceny přijatelné).

❅ Nejlepší pro: Začátečníky, mírně pokročilé lyžaře, rodiny

Každý, kdo už byl v Chamonix, si nejspíš užil i rušný noční život, který se tu vede, ale určitě zakusil i místní ceny a náročnost cesty na sjezdovky.

Populární možností je proto ubytování a lyžování v nedaleké vesnici Les Houches, 11 minut jízdy kyvadlovou dopravou od známého Chamonix. Les Houches se nachází blízko mnoha dalších lyžařských středisek v údolí, a tak nemusíte čelit frontá na vleky a přeplněným svahům.

Víc než 50 km zdejších sjezdovek a dobré restaurace i nákupní centra způsobují, že spouta lyžařů nemá během svého pobytu v Les Houches vůbec potřebu toto středisko opouštět.

Někteří ale využívají středisko jako základnu a vydávají se na sjezdovky jinam, například na trať Les Grands Montets a další známé sjezdy.

Jediné, co si musíte ověřit, je informace, kde všude platí skipas, který se chystáte koupit. Není žádným překvapením, že skipas platný ve více střediscích je dražší. Les Houches je součástí oblasti Mont-Blanc Unlimited (stejně jako Courmayeur a Verbier). Les Houches ovšem není zahrnutý v Chamonix Le Pass. Tak na to pozor!

✎ Náš tip na ubytování: Hotel Erna Low nabízí dobré ubytování za nízké ceny.

Fotky

Lyžovačka ve Val d'Anniviers - © Sierre-Anniviers
Folgaria
Kabinková lanovka v Champéry - © Champery
Vrcholky Dents du Midi

Zobrazit vše

❄❄❄ Grimentz, Švýcarsko ❄❄❄ 

✔ Výhody: Vynikající sněhové podmínky a terén, prázdné sjezdovky, snadný přístup, skvělé scenérie, dobrá infrastruktura.

✘ Nevýhody: Slabý noční život a - přestože jsou ceny nižší, pořád je to Švýcarsko!

❅ Nejlepší pro: Freeridery a milovníky prašanu.

Grimentz se nalézá uprostřed velkolepé alpské scenérie a stejně jako St Foy vo Francii je sevřené mezi Espace Killy a Paradiski. Toto středisko je vyhledáváno hlavně fanoušky lyžování mimo upravené tratě.

Spolu s novou lanovkou přibylo také hodně sjezdovek, a to díky spojení se sousedním střediskem Zinal.

Díky skipasu Val d'Anniviers Pass se můžete vydat na lyžovačku do středisek St-Luc/Chandolin a Vercorin, která jsou propojena bezplatným kyvadlovým autobusem.

"Zdejším mottem je: Jedno údolí," říká místní lyžař Martin Hannart. "Je to velká a snadno přístupná freeride oblast se 1700-metrovým převýšením. Najdete tady všechny typy sjezdovek se všemi druhy sněhu. Je to dobrý prostor pro rodiny s dětmi, daleko od davů. Dalo by se říct, že je to La Grave Švýcarska, nebo ekvivalent amerického Jackson Hole."


❄❄❄ Orelle, 3 Vallées, Francie ❄❄❄

✔ Výhody: Zadní vrátka do největší světové lyžařské oblasti, snadno dostupné z dálnice.

✘ Nevýhody: Omezené zařízení střediska.

❅ Nejlepší pro: Sebevědomé středně pokročilé až zkušené lyžaře.

Málo známé "čtvrté údolí" spojuje region Maurienne se slavnou největší lyžařskou oblastí na světě prostřednictvím gondoly s jednou z nejdelších tratí, která měří 5 kilometrů a překonává převýšení téměř 2000 výškových metrů. Start má ve Val Thorens.

Orelle se nachází jen 6 km od nejbližší dálnice. Nevedou k němu žádné horské silnice, které byste museli zdolávat. Ceny jsou obvykle mnohem nižší než ve velkém 3 Vallées (až poloviční) a v minulosti jste ke skipasu dostali týdenní ubytování v apartmánech v hlavní sezóně. Každopádně, i kdyby letos taková akce nebyla, ještě pořád je zdejší ubytování poměrně levné. 

"Orelle se od mnoha velkých středisek ve 3 Vallées liší, protože je to typická horská obec s budovami z místního kamene a dřeva," říká Vanessa Perret, ředitelka místní turistické kanceláře. "Narozdíl od neosobního přivítání, které najdete všude jinde, nabízíme klidnou a přátelskou atmosféru"

✎ Náš tip na adrenalinový zážitek: Pro dobré lyžaře je třešničkou na dortu (pokud přejí sněhové podmínky) možnost lyžovat na jednom z největších vertikálních sjezdů z 3200m na vrcholu 3 Vallées do 900m nad mořem. Za normálních okolností se můžete svézt dolů i na vleku, protože na tomto sjezdu nenajdete upravenou sjezdovku, jen značenou freeride trasu.

Reklama

Reklama

Reklama