Brüsti (Švýcarsko)

Téměř shodný zápis názvu tohoto malebného švýcarského střediska s německým označením pro ženská ňadra (Brüste) umožňuje zejména mužům vychloubání, že na nich (nebo mezi nimi) strávili celý den a dost si to užili! Kdo chce takový pocit zažít, nechť zamíří do kantonu Uri. Když jsme u těch dvojsmyslů, název tohoto kantonu má taky co do činění s lidskou anatomií... Potom stačí v Attinghausenu zakoupit u lanovky celodenní skipas za 20 EUR a kabinka vás pohodlně vyveze až na Brüsti do výšky 1525 m.n.m. Tam se nabízí celá řada možností vyžití, kromě několika sjezdovek také terény pro zimní turistiku, skialpinistické túry nebo horský hostinec Z´Graggen. Čistě přírodní zážitky na návštěvníky čekají samozřejmě i v létě. 

Klíny (ČR)

Ze stejného ranku je i název českého lyžařského areálu v Krušných horách. Kult ženských klínů (a neholených podpaží) tam ostatně oslavili v minulé sezóně v rámci žertovného happeningu (foto zde). Na Klínech se lyžařům nabízejí čtyři převážně mírné sjezdovky, proto se Klíny profilují jako rodinné středisko. Svahy obsluhuje jedna čtyřsedačka a tři vleky. Lákavým adrenalinovým zážitkem je možnost jízdy na ratráku. Vzhledem k blízkosti německých hranic není výjimkou, že české Klíny jezdí obdivovat i mnozí Němci!

Straník (Slovensko)

Myslíte, že se při vstupu do tohoto lyžařského střediska musíte prokázat stranickou legitimací, aby vás pustili na vlek? Naštěstí tomu tak není, Straník je malé slovenské středisko pro všechny lyžaře bez ohledu na stranickou příslušnost. I když bližší bude spíš rodinám a rekreačním lyžařům, dva vleky obsluhují dvě mírné sjezdovky. Straník najdete v pohoří Malá Fatra, za Tepličkou nad Váhem, která v posledních letech proslula jako místo, kde se vyrábí slovenská KIA. 

Pila (Itálie)

Středisko v údolí Aosty pro nás Čechy voní dřevem a rezonuje zvukem motorových pil. V italštině znamená "Pila" něco jako zásobník nebo stoh (sena). Oblíbený lyžařský areál je přitom ve skutečnosti zásobníkem 37 různých sjezdovek (převážně červených) a také velkým zásobníkem sněhu, kterého tady bývá každou zimu dost a dost. Mimochodem, dřevem a stromy to v Pile voní také, část sjezdovek totiž prochází zalesněnými úseky.

Ratten (Rakousko)

Krysy ve Štýrsku! To by byl titulek! Nicméně Ratten je docela obyčejná malá rakouská vesnička v Alpách. Proč v průběhu staletí církev přejmenovala tuto obec z původního "Roeten" (zčervenání) na "Ratten" (krysy), zůstává i nadále otázkou. Z lyžařského hlediska nabízí lyžařské středisko Alpl v obci Ratten mnohem příjemnější zážitky než pohled na krysí ocásky. Osm sjezdovek všech úrovní obtížnosti, sedm vleků a čtyřsedačka, to vše se slušnou zárukou sněhu navzdory mírné nadmořské výšce.

----

Do naší TOP 5 v této kategorii se nevešlo finské středisko Ruka, a to z toho důvodu, že tuto část těla pokládáme za tak zprofanovanou, že zalyžovat si v Ruce bychom zvládli i bez výbuchu smíchu. I když... :-)