Před zimní sezónou 2014/15 investovala řada českých lyžařských areálů do rozvoje infrastruktury stovky milionů korun, aby mohla lyžařům a snowboardistům nabídnout kvalitní zimní zábavu. Většina finančních prostředků byla investována do modernizace a výstavby nových sjezdovek, ale přibyly i nové vleky a lanovky a výrazného vylepšení se dočkaly i zasněžovací systémy.

 

Nejoblíbenější lyžařskou oblastí v České republice jsou bezesporu Krkonoše, kde se nachází řada středisek, která opravdu stojí za návštěvu. Nejznámější z nich je Špindlerův Mlýn. Změna provozovatele střediska, k níž došlo před dvěma lety, přinesla několik zajímavých změn, z těch posledních jmenujme třeba rozšíření sjezdovek na medvědínské části areálu a otevření plně modernizované panoramatické restaurace na Pláni.

Jen letos stála modernizace ve Špindlu téměř sto milionů korun, přičemž většina prostředků byla vyčleněna na zasněžování. Jeho modernizace a obnova stála bezmála sedmdesát milionů korun. Vylepšení v oblasti prodeje skipasů přinesla GoPass karta – čipová karta, díky níž si lyžaři mohou skipasy nakupovat přes internet, a to za výrazně nižší cenu než při nákupu v pokladně areálu. Zakoupené skipasy jsou navíc platné i ve slovenských lyžařských střediscích pod správou TMR, a.s., tedy v Jasné Nízke Tatry, v Tatranské Lomnici, na Štrbském Plese a ve Starém Smokovci.

Pár kilometrů od Špindlerova Mlýna se nachází městečko Herlíkovice a areál Bubákov. V Bubákově momentálně probíhá výstavba kabinkové lanovky. Její dokončení je plánováno na rok 2015. Půjde o poměrně krátkou lanovku (cca 200 metrů), která nahradí dosavadní lyžařský vlek a usnadní nástup a výstup lyžařů na výše položené svahy, určené zejména začátečníkům. Stávající vlek, který obsluhuje poměrně prudké sjezdy, činící nováčkům potíže, tak přestane být brzdou celého areálu.

Středisko Kněžický vrch ve Vrchlabí připravilo kýženou změnu zejména pro rodiny s dětmi. Dosavadní vlek nahradí moderní čtyřsedačková lanovka s bublinami. Celková délka lanovky je něco přes 1000 metrů, převýšení 162 metrů a přepravní kapacita dosahuje 2400 osob/hod.

 

SkiResort Černá Hora - Pec otevírá novou sjezdovku

Jde o Funslope dlouhou 450 m, s tunely a překážkami. Hitem sezóny bude také slalom s časomírou. Stejně jako v předchozí sezóně, i letos bude atrakcí přeprava lyžařů na rolbách mezi středisky Černá HoraPec pod Sněžkou. SkiResort Černá Hora – Pec, které se v loňském roce spojily do celého komplexu (ještě spolu s Velkou Úpou, Černým Dolem a Svobodou nad Úpou) letos nabízí téměř 38 kilometrů sjezdovek všech obtížností.

Jeden z nejlepších areálů v Jizerských horách, Tanvaldský Špičák, nabídne lyžařům novou sjezdovku dlouhou 150 m, s převýšením 220 m a šířkou 45 metrů. V Tanvaldském Špičáku tak nyní budou lyžaři moci využít téměř 8 km sjezdovek.

Také v Jeseníkách je řada novinek, které stojí za zmínku. V Koutech nad Desnou je to nová modrá sjezdovka dlouhá 3050 m a také dvě tratě s délkou přes 2 km. Vyšší přepravní kapacitu zajistí moderní 6-sedačka. Kouty nad Desnou jako jedno z největších moravských lyžařských středisek letos nabízejí 11,5 km tratí.

 

Na Dolní Moravě v oblasti Kralického Sněžníku rozšířili nabídku o dvě nové sjezdovky s technickým zasněžováním, doplněné vlekem Doppelmayr na vrch Slamník, a v dolní části sjezdovky U Slona otevírají nový Snow Fun Park. Podrobnosti k novinkám na Dolní Moravě ZDE.

Překvapení pro všechny lyžaře začátečníky si připravili i v šumavském lyžařském areálu Lipno. Speciálně pro dospělé i dětské frekventanty zdejší lyžařské školy byla vybudována sjezdovka Školní. Výuka lyžování tak bude odteď probíhat na speciální trati, dlouhé celých 1250 metrů. Vedle Školní sjezdovky je další novinkou široká rodinná sjezdovka Jezerní (s výhledem na lipenské jezero). Celkový počet sjezdových tratí na Lipně se tak rozrostl na 9.

Krušnohorský Klínovec investoval do nových sjezdovek a lanovky asi 250 milionů korun. O novinkách na Klínovci jsme vás informovali ZDE.

Navzdory rozsáhlým investicím, ke kterým v českých lyžařských střediscích došlo, zůstávají ceny skipasů většinou na úrovni předchozí sezóny. Průměrné ceny za jednodenní skipas ve větších lyžařských areálech v rámci celé republiky se pohybují okolo 555 korun pro dospělé a 385 korun pro děti.