Rakouská střediska budou jistě i v sezóně 2017/18 spolu s těmi italskými nejvyhledávanějším cílem zimní dovolené pro velkou část českých lyžařů a snowboardistů. V našem přehledu se dozvíte řadu zajímavostí o největších areálech našich jižních sousedů, i to, jak se pořadí meziročně změnilo.

V aktuálním žebříčku největších lyžařských středisek v Rakousku pro sezónu 2017/18 nenastaly v porovnání s předchozím rokem žádné významné změny. Žebříček i v této sezóně vede lyžařský mega-region Ski Arlberg (St. Anton - Lech Zürs - Warth Schröcken). Vlastně jediný posun nastal ve druhé pětce našeho výčtu, kde došlo ke výměně 7. a 8. pozice, a to o jeden jediný kilometr sjezdovek.

Stále posilující trend rozšiřování a propojování lyžařských středisek ale může už za rok všechno změnit a znovu totálně zamíchat pořadím. Navíc se ukázalo, že definovat největší lyžařský areál v zemi není tak jednoduché. Může za to výpočtová studie rakouského kartografa Christopha Schraheho, který na základě vlastních měření pomocí GPS dokázal, že některé z největších evropských lyžařských středisek - nazvěme to eufemisticky - neuvádějí délku svých sjezdových tratí zcela přesně. V některých případech šlo o rozdíly až o 150 procent. O překvapivých výsledcích Schraheho studie jsme psali v článku «Velké snižování délky sjezdovek v alpských střediscích».

Publikování této studie sice vzbudilo značný rozruch v celé lyžařské obci, ovšem pořád se ještě nepodařilo ustanovit jednotné normy a standardy, kterými by se střediska při měření délky sjezdovek měla řídit.

V našem žebříčku se budeme i nadále řídit údaji, které uvádějí samotná lyžařská střediska. Pro váš lepší přehled uvádíme u každého střediska nejen celkový počet kilometrů, ale také aktuální ceny 6-denních skipasů v hlavní lyžařské sezóně, kdy jsou tyto areály nejvíc navštěvované. Pro zajímavost jsme přidali i porovnání stejných skipasů s loňskými cenami. Obrázek si už udělejte sami....