Říkáte si, že nám přeskočilo? Winterberg v jedné řadě s Whistlerem a Vailem? No ano, už to tak bude. Winterberg se může pochlubit hned několika rekordy. Quick-Jet v areálu Skiliftkarussell Winterberg je s délkou 306 metrů nejkratší odpojitelnou 6-sedačkovou lanovkou na světě (ok, spolu se 4-sedačkou v Hanui v jihokorejském Konjiam). Sedačky nemají ani opěrky pro nohy, protože stejně hned po nástupu vystupujete. Díky své kapacitě 3600 osob za hodinu, až jedenáctihodinovému provozu denně a fantastickému využití tohoto trpaslíka je Quick-Jet považován za nejfrekventovanější vlek v Německu – čímž se stává obrem. Areál Skiliftkarussellu vykazuje i několik dalších rekordů, alespoň tedy na německé národní úrovni: žádné jiné německé lyžařské středisko nemá tolik vleků (26), sedačkových lanovek (11) a odnímatelných sedačkových lanovek (7). Dokonce i první německou 8-sedačkovou lanovku najdete v pohoří Rothaar. Vede na Sürenberg a je dlouhá přesně 449 metrů – tedy opět rekordně krátký úsek. Jen kousek odtud se tyčí Poppberg, jeden z nejlépe lyžařsky dostupných a lanovkami propojených hor. Na 745 metrů vysoký vrchol vás dopraví Quick-Jet, jedna odpojitelná a jedna pevná čtyřsedačková lanovka a dva kotvové vleky - dohromady přepraví 10.740 lidí. Dobře, Plan de Corones v Jižním Tyrolsku tenhle rekord překoná, ale tamní vrchol je také třikrát vyšší.

Lyžařské středisko: 595-810 m, 26 lanovek a vleků, 3,5 milionu VTM/h, 25 km sjezdovek

✔ Ubytování: Landal Green Park přímo u vleku Poppenberg, chata pro 4 os. stojí od 245 EUR na 4 noci, www.landal.de

Stravování: Horský hostinec Kahler Asten, pokud se vydáte na slavnou horu Sauerlandu, navštívit tenhle hostinec je téměř povinnost. Restaurace v prvním patře staré meteorologické stanice má na jídelním lístku mimo jiné zvěřinu a nabízí nádherný výhled na Sauerland, tel. 02981-9287480, www.kahlerasten.de.

Sníh: Sezóna tady trvá obvykle od poloviny prosince do poloviny března, roční průměr sněhu dosahuje 250 cm, plocha 45 hektarů lyžařských terénů je technicky zasněžována prostřednictvím 175 sněžných děl

Info: www.skiliftkarussell.de