Čeština

Plánujete léto v Beskydech? Nudit se zaručeně nebudete!

4. červenec 2014 | Kamila Novotná

Zprávy z regionu: Česká republika, Beskydy

Střediska v tomto článku: Pustevny, Bílá, Mosty u Jablunkova, Razula

Celkový pohled na beskydskou přírodu v okolí Velkých Karlovic

Celkový pohled na beskydskou přírodu v okolí Velkých Karlovic

Copyright: FB Resort Valachy Velké Karlovice

Beskydy jsou pro většinu Západočechů a Pražanů skoro jako podhůří Tater. Jsou totiž dost daleko na to, aby tam člověk jezdil jen na víkend, ale dost blízko a dost atraktivní na to, aby se z léta v Beskydech vyloupla kouzelná a pohodová dovolená! A kdo v Beskydech nebo v jejich blízkosti žije celoročně, ten dobře ví, že vyšlápnout si třeba na Radhošť má své unikátní kouzlo, i když jste tam už popadesáté. Nejen kvůli těm lánům borůvek, díky kterým se to na Pustevnách na přelomu července a srpna jen modrá.


Pustevny

Takže na co všechno se kromě borůvek zrovna na Pustevnách můžete v létě těšit? V provozu bude, jako každé léto, dvousedačková lanovka z Trojanovic (Ráztoky), která vás dopraví až do výšky 1018 m.n.m. Ještě než na lanovku nasednete, po cestě od záchytného parkoviště narazíte na rozsáhlý lanový park Tarzanie, kde můžete nejen zdolávat různě obtížné překážkové trasy, ale i zaskákat si na trampolínách, které jsou také součástí areálu lanového parku. V letní sezóně jezdívá mezi záchytným parkovištěm a dolní stanicí lanovky silniční vláček, kterým se můžete k lanovce svézt, pokud vás už v údolí bolí nohy nebo šetříte síly na hřebenovou túru na Radhošť.

Zpáteční lístek na lanovku vyjde dospělého na 110 Kč, děti do 140 cm výšky jen 60 Kč. Děti do 5 let se přepravují zdarma. Nezapomeňte, že pokud plánujete spustit se potom shora na horských koloběžkách nebo kolech a už se nahoru nevracet, stačí vám jen jednosměrný lístek ;-) Půjčovnu koloběžek na Pustevnách hledat nemusíte, nachází se totiž hned u výstupu z lanovky. K zapůjčené koloběžce vyfasujete také bezpečnostní přilbu a potom už nezbývá než se rozhodnout pro jednu ze tří tras. Můžete se spustit se dolů po Knížecí a s větrem v zádech se kochat nádhernou beskydskou krajinou, u dolní stanice lanovky odevzdat koloběžku i helmu a vrátit se na Pustevny pěšky po Knížecí, nebo zase lanovkou. Anebo, pokud jste na Pustevny přijeli od Prostřední Bečvy, si můžete vybrat trasu po opačné straně svahu, směřující ke Skokanovi, což je hostinec, kde zapůjčené věci také rádi převezmou. Přímo od hospody u Skokana jezdí na Pustevny autobus, takže pokud se chcete nahoru ještě vrátit, stačí jen počkat si na něj...

Na koloběžkách se můžete z Pusteven vydat po třech různých tratích.

Na koloběžkách se můžete z Pusteven vydat po třech různých tratích.

Copyright: www.kolobezky.eu

Novinkou je třetí trasa, po které se můžete na vypůjčené koloběžce (nebo na vlastním bicyklu) vydat, a to směrem do Rožnova pod Radhoštěm. Cena za vypůjčení koloběžky je stejná jak pro děti, tak pro dospělé – 120 Kč. Při zapůjčení více než 3 koloběžek cena klesá na stovku za osobu. (Pozor, vypůjční cena při trase do Radhoště je výrazně dražší, a to 220 Kč!)

Neméně lákavá je na Pustevnách také nepříliš náročná procházka na Radhošť, kde se zhruba ve třetině trasy můžete vyfotit se samotným Radegastem. Jen se připravte na to, že vás určitě kolem ramen nevezme, je totiž z kamene. Během procházky se můžete nenásilnou formou vzdělávat na zdejší naučné stezce, která formou informačních tabulí rozmístěných u cesty seznamuje návštěvníky s historií a zajímavostmi Radhoště.

Pustevny v létě

Pustevny v létě

Při návratu na Pustevny se nezapomeňte pokochat dosud plně funkčním a zachovalým architektonickým skvostem Dušana Jurkoviče z konce 19. století, chatou Maměnka. Druhá ikonická stavba, Libušín, který donedávna ozvláštňoval Pustevny, na jaře 2014 bohužel padl za oběť požáru, který budovu velmi těžce poškodil. Opravy budou trvat nejmíň tři roky, financované by měly být částečně i z evropských fondů, ale přímo na Pustevnách probíhá i dobrovolná celonárodní sbírka. Na jedné ze stěn chaty Maměnka najdete dřevěnou kasičku, do níž můžete přispět jakoukoli částkou.

 

Razula, Bílá a Mosty

Všechna tři další střediska, která jsou i během léta otevřena a nabízejí prázdninové vyžití všem turistům a návštěvníkům, se nacházejí ještě východněji, téměř na samých hranicích se Slovenskem.

Pokud se vydáte po silnici od Vsetína směrem na Makov, pár kilometrů za Velkými Karlovicemi ve vesničce Leskové objevíte areál Razula.  Na úpatí stejnojmenné sjezdovky už na začátku června otevřeli zbrusu nový dětský zábavní park Razulák. Přímo kolem zábavního parku vede i cyklostezka Bečva, takže pokud jste na cyklotúře s dětmi, zastavte se s nimi aspoň na některých z nabízených atrakcí. K dispozici je jich tu hned několik: Raritou v rámci celé republiky je první česká kuličkodráha, na níž soustavou drah a stavidel pouští každý hráč svou kuličku a pomocí překážek určuje její cestu; závodí se samozřejmě o to, která kulička bude v cíli jako první. Pro změnu osvědčenou zábavou jsou šlapací autíčka na Čtyřkoláčkově závodní dráze, pro malé caparty je tu ještě nafukovací skákací hrad, obří pískovištětrampolína. Milovníci odkazu Karla Maye mohou nahlédnout do indiánské vesnice a usadit se v teepee. Kdo ani na chvíli neposedí, může absolvovat Kudibalův dětský lanáč (lanový park pro děti) nebo ještě adrenalinovější tubingovou dráhu. Pokud do Razuláku míříte autem a ne na kolech, zaparkovat můžete u Gril srubu Razula, u Spa hotelu Lanterna nebo u hotelu Galik.

Věhlasné jsou také zdejší možnosti wellness, zvlášť termální bazény Wellness hotelu Horal s nádherným výhledem na okolní lesy a dolů do údolí. Golfisti ocení 9 jamkové golfové hřiště.

Zažijte letní pohodu a relax ve Wellness hotelu Horal!  - © FB Resort Valachy Velké Karlovice

Zažijte letní pohodu a relax ve Wellness hotelu Horal!

Copyright: FB Resort Valachy Velké Karlovice
 

O kus severněji, na spojnici mezi Horní Bečvou a Starými Hamry, se nachází Bílá. Čtyřsedačková lanovka je tady v provozu po celé léto, nahoru na vrch Zbojník vyveze kromě vás také vaše kola, koloběžky, kočárky i pejsky. Děti se díky lanovce posunou zase o kus dál na trasách Pohádkové ČeskoPašerácká stezka, bikeři se i s kolem dostanou na start dvou singletrailových tratí.

 

Nejseverněji, u silnice spojující Jablunkov s Čadcou, si po levé straně nelze nevšimnout areálu Mosty u Jablunkova. Pozor, pokud pojedete po silnici první třídy, do areálu se nedostanete. Proto v Jablunkově sjeďte na silnici druhé třídy 474 směrem na Mosty u Jablunkova, odtud už je to jen kousek. Na nevelké ploše areálu je toho k zažití opravdu hodně. Určitě nejznámější a nejvyhledávanější je zdejší bobová dráha. Jde o vůbec první nadzemní bobovou dráhu, která byla v České republice postavena, veřejnosti slouží už od roku 2004. Dole u parkoviště se menší i větší děti vyřádí na trampolínáchbungee trampolínách. Kdo si chce ve stylu amerických westernů vyzkoušet, jak dlouho se udrží na rozzuřeném býkovi, má šanci na zdejším rodeu. Neosedláte si sice býka, ale naklápět a pohazovat si vás ta potvora bude se stejnou razancí. Váš nezadržitelný pád bezpečně ztlumí nafukovací matrace.

Vyzkoušejte 650 metrů dlouhý sjezd na bobové dráze!

Vyzkoušejte 650 metrů dlouhý sjezd na bobové dráze!

Copyright: www.skimosty.cz

Ve středisku nechybí ani oblíbená střelba z luku na terč a také lanový park včetně gorolszusu – „lanovky“, na níž, zavěšeni na karabině, svištíte dolů na laně. A v parném létě jistě potěší i vodní radovánky - pořádnou porci zábavy si můžete užít při aquazorbingu. Pokud vás v Mostech náhodou překvapí déšť, nezoufejte – zabavit se můžete v kryté otevřené části pod hotelem Grůň, kde jsou stoly se stolním hokejem, kladivo, autíčko pro nejmenší a další atrakce.

 

Galerie

Léto v Beskydech - © FB Resort Valachy Velké Karlovice
Léto v Beskydech
Léto v Beskydech - © FB Resort Valachy Velké Karlovice
Léto v Beskydech - © FB Resort Valachy Velké Karlovice

Zobrazit vše

Reklama

Reklama

Reklama