Čeština

6 dobrých nápadů na májovou lyžovačku

12. duben 2019 | Patrick Thorne

Zprávy z regionu: Švýcarsko, Švédsko, Norsko, Francie, Rakousko, Kanada

Ledovec Hintertux

Ledovec Hintertux

Copyright: Hintertux Tourist Office

Lyžařská sezóna končí, ale vy ještě pořád nemáte dost? Žádné obavy, i když se většina alpských středisek zavírá na konci dubna, i v květnu si ještě máte kde zalyžovat! Představujeme šest opravdu dobrých tipů na úspěšné květnové lyžařské výlety, v našem přehledu najdete i několik docela exotických míst ;-)

Lyžování v květnu přináší celou řadu výhod: mnohem delší dny, příjemné jarní teploty a (téměř) zaručené slunce na sjezdovkách! Samozřejmě, pokud chcete z vytěžit z lyžovačky maximum a zajistit si ty nejlepší sněhové podmínky, je dobré vyrazit na svahy brzy po ránu. Ve střediscích, jejichž výčet vám přinášíme, se zejména v dopoledních hodinách můžete určitě spolehnout na zimní kvalitu sněhu. Pokud zrovna nenatrefíte na náhlé ochlazení (což se také může stát a vlastně se to děje docela často, s trochou štěstí si tak můžete zalyžovat i na čerstvém prašanu), lyžařské dny na sjezdovkách končívají brzy odpoledne. A to je právě důvod, pro který se vyplatí si přivstat, pokud si chcete pořádně zalyžovat. Navíc, díky dřívějšímu uzavření svahů se úměrně prodlužuje možnost vychutnat si báječné apres-ski. Májová lyžovačka má ovšem ještě jednu pozoruhodnou výhodu - nízké ceny.  Když pohledáte, dá se najít ubytování až za poloviční ceny oproti sezóně, a ve většině takových nabídek je zahrnut i skipas.

 

Tady je náš výběr nejlepších tipů na květnovou lyžovačku:

✔ Hintertux, Rakousko

Proč? 1.000 m převýšení, rychlé vleky
Otevřeno: 365 dni v roce

Hintertux je jedním z pouhých dvou středisek, která jsou otevřena bez přerušení po celý rok. V květnu to sice není jediný ledovec, kde si můžete zalyžovat, ovšem v období od dubna do listopadu nabízí největší počet upravených sjezdovek, které jsou obsluhovány moderními vysokorychlostními vleky a lanovkami s velkou kapacitou přepravených osob za hodinu. V květnu většinou bývá v provozu aspoň 40 km sjezdovek (v obdobích bohatých na sníh až do 60 km). Na jaře, a tedy i v květnu, si na Hintertuxu můžete užít kromě skvělého lyžařského zážitku také některý z nekonečné série festivalů a akcí, pořádaných v podstatě každý víkend.

Letní lyžařské středisko: Jízda na svazích ledovce Hintertux. Copyright: Hintertux Tourist Office  - © Hintertux Tourist Office

Letní lyžařské středisko: Jízda na svazích ledovce Hintertux. Copyright: Hintertux Tourist Office

Copyright: Hintertux Tourist Office

 

✔ Tignes, Francie

Proč? Nejdelší sezóna ve Francii, snadný a rychlý přístup na sjezdovky
Otevřeno: do 6. května

Přestože Tignes už není střediskem s možností celoročního lyžování, jak tomu bylo donedávna, i tak zde sezóna trvá o tři týdny déle než v ostatních francuzských lyžařských areálech. Vleky jsou tu totiž spuštěny obvykle až do půlky května. Během květnových víkendů se často ještě dá sjet na lyžích až do samotného městečka - v letech bohatých na sníh nabízí středisko i v této roční době ještě víc než 100 km upravených tras. Vysoko položené Tignes se může pochlubit i pohodlným a rychlým spojením (podzemní lanovka) s ledovcem Grande Motte, kde je sníh na svazích jasná věc.

Tignes  - © Tignes Tourist Office

Tignes

Copyright: Tignes Tourist Office

 

✔ Zermatt, Švýcarsko

Proč? Nejvýše umístěné lanovky v Evropě, propojené s Cervinií
Otevřeno: 365 dní v roce

Zermatt je druhým střediskem otevřeným celoročně – a může si to dovolit. Záruka sněhu je tady 100%. Ještě na začátku května je Zermatt propojen s italským areálem Cervinia, dohromady tak tyto dva lyžařské resorty po obou stranách hranic nabízejí obvykle víc než 100 km sjezdovek. Po ukončení sezóny v Cervinii mají lyžaři nadále k dispozici téměř 60 km tratí nad Zermattem, v Matterhorn Glacier Paradise. Jarní Matterhorn se zdá být ještě magičtějším a víc inspirujícím místem, než tomu bývá v zimě. Rychlá a spolehlivá kabinková lanovka na Malý Matterhorn, mimochodem nejvýše položená v celé Evropě, umožňuje přístup do lyžařských terénů, které si zachovávají ideální sněhové podmínky až do pozdních jarních měsíců. A čerstvý prašan tu najdete po celý rok!

V Zermattu se dá lyžovat i v květnu.  - © Patrick Thorne

V Zermattu se dá lyžovat i v květnu.

Copyright: Patrick Thorne

 

✔ Folgefonna, Norsko

Proč? Lyžuje se s výhledem na fjord
Otevřeno: od půlky dubna až do začátku září

Třetí největší ledovec v Norsku, Folgefonna, se nachází v oblasti stejnojmenného národního parku. Ledovcové středisko Fonna Glacier nabízí rozmanitý výběr sjezdovek pro všechny typy lyžařů, od začátečníků až po experty. Přestože sjezdových tratí je jen sedm, nudit se určitě nebudete. Všechny jsou krásně široké, s možností dokonalého carvingu. Navíc vás určitě zaujmou perfektní výhledy nejen na samotný ledovec, ale i na fjord Hardanger. Na ledovci jsou i možnosti pro běžkaře, běžecké stopy upravované na oba způsoby mají celkovou délku 5 kilometrů. Letos se na ledovci Fonna lyžuje až do 17. května jen o víkendech, potom spouštějí denní provoz!

Na ledovci Fonna leží spousta sněhu, vše naznačuje, že zdejší lyžařská sezóna bude skvělá!  - © Ole Vidar Søviknes

Na ledovci Fonna leží spousta sněhu, vše naznačuje, že zdejší lyžařská sezóna bude skvělá!

Copyright: Ole Vidar Søviknes

 

✔ Riksgränsen, Švédsko

Proč? Dlouhé polární dny, heli-skiing
Otevřeno: do 22. května

Riksgränsen je hodně specifické středisko. Nachází se totiž 1400 km severně od Stockholmu a dokonce 250 km za severním polárním kruhem! Vzhledem k polární noci, trvající do února, bývá v době naší zimy příliš tma na spuštění vleků. Sníh tady ovšem zůstává ve výborném stavu až do června. Navíc je celý areál jedním obrovským freeridovým rájem! Od konce května tady bývá 24-hodinový polární den. Vleky tu běží už ve velmi časných nočních hodinách, protože slunce tu prostě nezapadá...

Riksgransen za polárním kruhem, Švédsko  - © Riksgransen Resort

Riksgransen za polárním kruhem, Švédsko

Copyright: Riksgransen Resort

 

✔ Whistler Blackcomb, Kanada

Proč? Ledovec nabízí dobré jarní podmínky
Otevřeno: do 27. května

Do května se v tomhle slavném kanadském středisku kumulativně nasbírá až 10 metrů sněhu za sezónu, díky tomu je výška sněhové pokrývky v tomhle období ještě stále impozantní. Právě v květnu se zdejší lyžování soustřeďuje na ledovec, kde zůstává k dispozici několik set hektarů sjezdovek a skvělá zábava v několika fun parcích. 

 

Galerie

Hintertux - © Hintertux Tourist Office
Jaro na lyžích - © Mammoth Mountain Ski Resort
Zermatt - © Matterhorn Paradise
Ledovcové středisko Fonna v Norsku - © Andreas Skogseth

Zobrazit vše

Reklama

Reklama

Reklama