Čeština

Deset nejmalebnějších lyžařských středisek

Centrum Kitzbühelu, Rakousko

Centrum Kitzbühelu, Rakousko

Horská střediska nepůsobí vždycky úplně idylicky, často ta největší jsou jako účelová betonová města. Pokud toužíte po dokonalém středisku, podívejte se na naše tipy na TOP 10 nejmalebnějších lyžařských středisek.

 

Alpbach, Rakousko

Středisko Alpbach vyhrálo v roce 1983 televizní anketu, v níž se hlasovalo za nejkrásnější vesnici v Rakousku. Víme, co si myslíte: pchá, rok 1983? Ovšem tohle označení středisku zůstalo z dobrého důvodu. Je tu jednoduše nádherně. Alpbach se nachází na slunečné náhorní plošině, v nadmořské výšce 1000 metrů. V pozadí se táhnou Alpy a vytvářejí tak ohromující pozadí, do něhož je vsazená vesnička jako z pohádky, vyskládaná z krásných dřevěných chaloupek.

Zeptali jsme se manažera střediska, Michaela Mairhofera, v čem Alpbach vyniká: "Řekl bych, že obec Alpbach je v Rakousku unikátem. Je tvořena jednotnou architekturou, všechny budovy jsou postaveny od základů po střechu ze dřeva – a právě to je podle mě důvod, proč Alpbach zvolili za nejkrásnější rakouskou obec."

Alpbach je ideální pro začátečníky, kteří se mohou ubytovat v krásných apartmánech na úpatí hory s výhledem na Skiweg. Na hlavní sjezdovky se dostanete přes báječné sjezdovky lemované stromy. Pokročilí lyžaři mají menší prostor pro vychutnávání sjezdovek než začátečníci, ale i tak si přijdou na své na sjezdovkách jako je například ta, vedoucí z Loderstein zpátky na stanici kabinové lanovky a na sjezdovce okolo Wiedersbergerhorn.

Wildschönau – Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau

Wildschönau – Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau

Kitzbühel, Rakousko

Kitzbühel proslul jako „město kamzíků“. Je to středověká obec s dlážděnými ulicemi a malebnými zákoutími, plná obchodů a kaváren. Ubytování je tu na nejvyšší úrovni, a láká tak zejména bohaté a slavné hosty. Dá se tu ale najít i průměrně drahé ubytování.

Středisko dost těží ze zástupů lidí v době konání slavných závodů na Hahnenkammu. Jde v podstatě o jeden ze závodů Světového poháru, při němž je trať polévána vodou, aby namrzla a stala se tak ještě nebezpečnější. Právem si zaslouží pověst jednoho z nejnáročnějších závodů na světě. Místní svahy jsou ale určeny lyžařům všech úrovní. Oblast zahrnuje nedaleké obce Kirchberg a Jochberg, ale i samostatnou oblast Kitzbüheler Horn.

Kitzbühel – Hahnenkamm  - © Credit Bernhard Spoettl

Kitzbühel – Hahnenkamm

Copyright: Credit Bernhard Spoettl
 

Saas Fee, Švýcarsko

Středisko Saas Fee je zasazeno mezi 13 víc než čtyřtisícovými vrcholky. Mnozí ho označují jako perlu Alp. Saas Fee je půvabná tradiční švýcarská obec, která nabízí nádherný výhled v himalájském stylu. Do středu obce nesmějí auta s výjimkou elektrických, takže hluk a výfukové plyny jsou tu omezeny na úplné minimum. Úzké uličky jsou plné butiků, barů a kaváren. I přes čilý obchodní ruch se ve středisku podařilo zachovat autentickou vesnickou atmosféru. Vesnička je tak půvabná, že se ocitla ve videoklipu tak sladkém, až z něho zuby bolí: Všimli jste si, že se objevila v klipu k Last Christmas od Wham?

Pokud jde o sníh, v Saas Fee díky tomu, že leží ve vysoké nadmořské výšce a většina svahů se nachází nad 2500 m.n.m., o sníh nikdy není nouze. Je to ideální letovisko pro začátečníky, kteří mohou využít jednoduché sjezdovky ve spodní části střediska. Pokročilým lyžařům se tady bude líbit také, i když těm nejlepším budou zřejmě chybět náročné sjezdovky.

Noční život je v Saas Fee rušný a velmi osvěžující. Zvlášť oblíbený je Popcorn Bar – vítěz MTV Bar Award. Najdete ho v 5-hvězdičkovém hotelu Ferienart na hlavní ulici.

Saas Fee s alpským panoramatem

Saas Fee s alpským panoramatem

 

Wengen, Švýcarsko

Wengen je idylická švýcarská vesnička ležící v úbočí nad údolím Lauterbrunnen. Tohle středisko bylo vlastně jedním z prvních lyžařských areálů vůbec. Přesně, jak byste od švýcarského střediska čekali, nemá chybu. Pokud se chcete do Wengen dostat, nasedněte na lanovku, v níž vám bude jízda připadat jako cesta do říše divů.

Lyžařský areál je propojený se sousedním Grindelwald a výhled z něj je prostě úchvatný. Samotná obec je velmi malá. Má míň než 1 kilometr na délku a je i díky tomu útulná a příjemná.

Wengen

Wengen

 

Megeve, Francie

Módní středisko Megeve bylo založeno ve 20. letech 20. století baronkou Noémi de Rotschild, která prahla po francouzské verzi St. Moritz. Středisko se nachází na úpatí Mont Blancu a stalo se tak populárním, že ho Jean Cocteau přejmenoval na „21. okrsek Paříže“.

Resort se od svého založení pomalu rozrůstal, ale jeho dlážděné ulice a půvabné usedlosti zůstávají stále stejné. Je to elegantní místo s kostelem ze 13. století a kluzištěm na malém centrálním náměstíčku. Najdete tady spoustu vynikajících restaurací a kaváren, z nichž některé mají dokonce michelinskou hvězdu. Vybrat si můžete i z mnoha špičkových butiků s oblečením.

Megève  - © OT de Megeve

Megève

Copyright: OT de Megeve
 

Cortina d'Ampezo, Itálie

Středisko se nachází v regionu Benátsko v Itálii, pouhé dvě hodinky autem od Benátek. Cortina d'Ampezo má spoustu předností, jejím největším trumfem ale je neuvěřitelná okolní scenérie Dolomit, která tohle středisko obklopuje. Atmosféru dokresluje zbarvení dolomitického vápence, který se zdvihá do výšky více než 3000 metrů a mění zbarvení do červeno-oranžových odstínů. Cortina je velká obec plná horských restaurací, luxusních butiků a dobrých barů.

Cortina d'Ampezzo

Cortina d'Ampezzo

 

Zermatt, Švýcarsko

"Úžasné... luxusní... příliš drahé...,“ to jsou fráze, které v souvislosti s Zermattem padají nejčastěji. Máme pro vás ale několik dalších: „Nádherné, půvabné, překypující alpským kouzlem“.

Tohle středisko splní všechna vaše tajná přání, je jako vystřižené z pohádky. Určitě doporučujeme jízdu na saních tažených koňmi. Nad vesnicí se tyčí tajemná hora, rovněž známá jako Matterhorn. Co se lyžování týká, najdete tady hodně náročných červených sjezdovek a několik technicky těžkých sjezdovek černých. Experti by určitě neměli vynechat sjezdovku Stockhorn.

Zermatt  - © iglu-dorf.com

Zermatt

Copyright: iglu-dorf.com

Adelboden, Švýcarsko

Středisko Adelboden je ukryto na konci dlouho horské silnice. Je to okouzlující místo, místní farmy pořád fungují a váš lyžařský instruktor se v létě pravděpodobně mění také na místního farmáře.

Architektura se nese ve stylu tmavého dřeva s červenými a zelenými okenicemi. Náměstí nabízí pěkný kostel s nádhernými vitrážemi. Lyžovat můžete v pěti areálech, nabízejících dohromady 210 km sjezdovek.

Adelboden  - © Photopress / Adelboden

Adelboden

Copyright: Photopress / Adelboden
 

Deer Valley, USA

Malebné Deer Valley bylo vyhlášeno TOP lyžařským střediskem ve Spojených státech už popáté za pět posledních let. Není se čemu divit. Tohle středisku je velmi rozlehlé a obklopuje ho 5 štítů od 2650 m vysokého Bald Eagle až po 3190 m vysoký Empire.

Sníh je tu lehký a suchý – typický pro Utah. Deer Valley nezklame zkušené lyžaře, kteří mohou vyzkoušet svou odvahu na třech slavných olympijských sjezdovkách: Champion, Know You Didn´t a White Owl. Restaurace a après ski jsou i tady na vysoké úrovni.

Vesnička Silver Lake v Deer Valley

Vesnička Silver Lake v Deer Valley

 

A na závěr jeden tip z Dálného východu, kde vás asi ani nenapadne pomýšlet na lyžovačku – a přece je prý vynikající!

Niseko, Japonsko

Niseko nabízí nádherný výhled na horu Yote a pro svůj prašan je vyhlášeným střediskem široko daleko. Dokonce je prý díky němu jedním z nejlepších středisek na světě. Pravděpodobně i proto, že je tu dostatek velmi dobře přístupného terénu pro freeride. V tomhle středisku si užijete lyžování jako v Alpách, ale i lyžování mezi stromy jako v Americe. Nízké teploty a nízká vlhkost vzduchu způsobují, že prašan je tu lehký a suchý.

Středisko Niseko je vhodné pro všechny milovníky zimních sportů, zejména pak pro pokročilé lyžaře a snowboardisty. Après ski je na vysoké úrovni a za návštěvu stojí i místní termální lázně.

Niseko, Japonsko  - © Rob Freeman@Skiwrite

Niseko, Japonsko

Copyright: Rob Freeman@Skiwrite

Fotky

Centrum Kitzbühelu, Rakousko
Wildschönau – Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau
Kitzbühel – Hahnenkamm - © Credit Bernhard Spoettl
Saas Fee - © Saas-Fee Tourism

Zobrazit vše

Reklama

Reklama

Reklama