Už se možná i vám stalo, že jste na svazích zahlédli milionáře. Oblečené do kožichů s diamantovými doplňky a se zaparkovanou limuzínou na parkovišti. Ale ne každý z nás ví, jak tahle část populace (0,1 procenta) na sjezdovkách žije. Nebo to snad ani nechceme vědět – ale pokud ano, čtěte tenhle článek!

Tady je seznam těch nejexkluzivnějších lyžařských středisek na světě:


YELLOWSTONE CLUB, Montana, USA

Tohle středisko je tak exkluzivní, že bychom neměli ani vyslovovat jeho jméno. Aspoň to tak bylo až do jeho bankrotu v roce 2009. Do té doby bylo tohle středisko tak luxusní, že neprozrazovalo jména svých ekluzivních členů. Jediným známým členem, kterého prostě nebylo možné utajit, byl Bill Gates. Většinu členů tohoto klubu tvořili bankéři, majitelé hollywoodských studií a zbohatlíci podobného formátu.

Tohle lyžařské středisko se nachází 20 kilometrů severně od Yellowstonského národního parku. Co vám tady nabídnou, čím se středisko vlastně liší od ostatních? Můžete sem přijet se svým super bohatstvím a také s ním bez obav odjet. Je to jediné místo na světě, kde můžete lyžovat bez bodyguardů, jak řekl jeden z členů klubu. To neznamená, že tam žádní bodyguardi nejsou. Ve skutečnosti je areál zajištěn americkými agenty tajné služby, kteří chrání i prezidenta. Zatímco většina středisek má k dispozici horské chaty, Yellowstone má tzv. "Sugar shacks", kde si můžete dát domácí koláče a gurmánskou kávu.

Koho tu potkáte: Barry Sternlicht, věhlasný místní hoteliér, Peter Chernin, prezident News Corporation.

Apres-ski: Výlet na večeři do Timberline Lodge nebo kombinace výletu s večerním lyžováním u Rainbow Lodge.

Kde se ubytovat: Privátní rezidence se mohou pochlubit ohromujícím výhledem na nedaleké vrcholky hor, jiné mají pohodlný přístup k vlastním sjezdovkám „Private Powder“.

 

DAVOS KLOSTERS, Švýcarsko

Tohle je místo, kde to všechno začalo. Princ William a jeho manželka Kate se tady objevili poprvé spolu na veřejnosti. Není pochyb o tom, že tím zajistili středisku společenské postavení na dalších sto let. George Osborne tohle středisko navštěvuje pravidelně a nechává tu za pobyt vždycky aspoň 11.000 liber (asi 310 tisíc českých korun). Chodíval sem i princ Charles, ale posledních několik let už se neukázal. Informace hlavně pro pány – glamour modelka Katie Price je tu k vidění pravidelně.

Koho tu potkáte: Princ Charles, Tara Palmer-Tompkinson, Rupert Everett, George Osborne a Katie Price.

Apres-ski: za zvážení stojí noční klub Casa Antica. Tento bar měla ráda princezna Diana. V baru vám otevřou vaši osobní láhev a budou nalévat jen z ní, tedy než ji dopijete. Chesa Bar v hotelu Chesa Grischuna je dalším oblíbeným barem britské královské rodiny.

Kde se ubytovat: Objednejte si apartmán v hotelu Walserhof, který si oblíbil i princ Charles (1,200 švýcarských franků/noc).

Vinný sklep v hotelu Walserhof, Klosters

Exkluzivní lyžařské středisko: Klosters – Vinný sklep v hotelu Walserhof

 

DEER VALLEY, Utah, USA

Středisko Deer Valley je tak civilizované, že vám nabídnou kapesník, zatímco čekáte na vlek. Deer Valley je nejdokonalejší středisko. Nabízí dokonale upravené sjezdovky, vyhřívané chodníky, dobré jídlo a pohodlné nákupy v nákupním centru. Lyžaři v Deer Valley jsou chráněni před přeplněním sjezdovek díky omezenému počtu prodaných skipasů na den. Špatná zpráva pro snowboardisty: Nejste vítaní! Každý prosinec se středisko otevírá ve velkém stylu festivalem Celebrity Ski a v lednu následuje proslulý filmový festival Sundance, jehož zakladatelem je Robert Redford.

Koho tu potkáte: Dustin Hoffman, Jane Fondová, Bruce Springsteen a John Travolta.

Apres-ski: Sedněte si k ohni s koňakem v klubu Troll Hatten, patřícím pod rezidenci Stein Ericksen. Tento hotel nese jméno norského olympijského medailisty Steina Eriksena, jehož tu určitě také potkáte.

Kde se ubytovat: Pětihvězdičkový hotel Stein Eriksen Lodge. Rezervujte si luxusní apartmán s gurmánskou kuchyní, elegantním obývákem, kamenným krbem, ložnicí a obří vanou za 700 $ na noc.

Ubytování v Deer Valley

Exkluzivní lyžařské středisko: Deer Valley – ubytování v Empire Canyon Lodge 

 

COURCHEVEL 1850, Francie

Tohle středisko není zas tak nóbl. Například nošení norkových kožichů je tu všeobecně odsuzováno. Courchevel není nóbl tím způsobem, jaký byste si představovali. V podstatě tu najdete lyžaře tvářící se nóbl – přitom personál střediska je tu z celého světa a vždy je najatý jen na jednu sezónu, svahy jsou plné rekreantů a celkově tomuhle středisku chybí luxus. Jenže místní ceny jsou tak strmé jako svahy! Jen v téhle kategorii se středisko vyrovná ostatním exkluzivním střediskům.

Koho tu potkáte: Rusy, jezdce a vlastníky stájí F1, popové hvězdy a jiné „celebrity“. Skutečnou smetánku tady nehledejte.

Apres-ski: V piano baru v centru města vás velké pivo vyjde na 14 EUR. Ještě si můžete vybrat mezi bary Les Caves a Dom Perignon, ale pokud máte vážně žízeň, radši zamiřte do Nabuchadnezzar.

Kde se ubytovat: Najdete tady devět pětihvězdičkových hotelů. Jedním z nich je Isle Kilimandjaro, kde jednotlivé chaty (nocleh pro 12 osob) stojí 11.300 EUR za noc. Tyhle chaty mají mimo jiné i vlastního sluhu, který vám přes noc bude ohřívat lyžáky, abyste do nich mohli ráno hned zase zaplout.

Luxusní ubytování v Courchevel. ©Courchevel Tourism

Exkluzivní lyžařské středisko: Courchevel – luxusní ubytování 

 

TELLURIDE, Colorado, USA

Středisko Telluride je často přirovnáváno k Aspenu. Rozdíl je podle místních v přístupu. Aspen je místo, které chce být viděno. Telluride je místo, kde si celebrity mohou dopřát opravdovou dovolenou. Tom Cruise a Katie Holmes tady měli koupený dům, stejně jako Opran Winfreyová. Najdete tady spoustu umělců a hudebníků, kteří zaujmou vaši pozornost natolik, abyste si přestali všímat celebrit okolo sebe. Telluride je také domovem mnoha hudebních festivalů: blues, bluegrass, brews, jazz, ale i filmy a další druhy umění – na co si jen vzpomenete.

Koho tady potkáte: Tom Cruise a Katie Holmes (odděleně samozřejmě), Oprah Winfreyová, Jerry Seinfeld a Dan Quayle.

Apres-ski: historický bar v hotelu New Sheridan. Pokud se chcete někde najíst, vyzkoušejte carpaccio nebo losí roštěnku v restauraci Alfred.

Kde se ubytovat: Jednoznačně v podkrovním apartmá Telluride Lumiere, kde ceny začínají na 1150 amerických dolarů za noc. Do vašeho apartmá přijde kuchař a připraví vám večeři, zatímco vy můžete sledovat západ slunce z pohodlí vaší vlastní vířivky. K dispozici máte také sluhu. Opravdu luxus.

Telluride Revelation Bowl

Exkluzivní lyžařské středisko: Telluride – lyžař na Relevation Bowl

 

SUN VALLEY, Idaho, USA

Sun Valley bylo prvním americkým luxusním střediskem. Je domovem bohatých a slavných během zimní sezóny. Všichni tu mají luxusní chatky na úpatí sjezdovek. Podél stěn v hotelu Sun Valley najdete fotky Clinta Eastwooda, Garyho Coopera a Ernesta Hemingwaye. Bruce Willis na tomhle místě vlastní jednu z hor – Soldier Mountain Ski Area západně od Hailey.

Koho tady potkáte: Bruce Willis, Arnold Schwarzenegger, Larry David, Demi Moore a Ashton Kutcher (určitě ne spolu).

Apres-ski: Sun Valley má skvělé apres-ski, ale pokud stojíte o skutečně jedinečný zážitek, objednejte si saně tažené koňmi a svezte se na romantickou večeři do Trail Creek Cabin.

Kde se ubytovat: Dobrou volbou je Dollar Cottage – šestilůžkové apartmány se šesti koupelnami, hořícím krbem, mramorovou kuchyní a vířivkou na terase s výhledem na jezero – za 1700 dolarů na noc.

SV_Sun_Room

Exkluzivní lyžařské středisko: Sun Valley – apartmán v Sun Valley

 

ST. MORITZ, Švýcarsko

Bezpochyby nejexkluzivnější středisko ze všech. St Moritzzzzz! Už jen to jméno zní tak majestátně. Může se pochlubit „champagne klimatem“ – pro nás ostatní, nemilionáře: jde o suchý vzduch a sluneční svit. Pokud jste bohatí, St Moritz je místo, kde se můžete chlubit svými mohutnými kožešinami a drahými automobily. Najdete tady samozřejmě spoustu butiků, v nichž si můžete nakoupit hormadu dalších věcí. Středisko je oblíbené mezi ruskými miliardáři, kteří sem létají svými soukromými letadly z Moskvy.

Koho tu potkáte: Liz Hurley, Ivanu Trumpovou a indického ocelářského magnáta Lakshmi Mittala

Apres-ski: Na sklenku po večeři běžte určitě do baru v hotelu Kulm – dopřejte si živou klavírní hudbu a pánové, vezměte si sako a kravatu, jde o předepsaný dress code! A potom můžete zamířit do Casina St Moritz v Kempinski Grand Hotelu des Bains.

Kde se ubytovat: V pětihvězdičkovém hotelu Kulm u jezera – za 2120 švýcarských franků za noc.

 

BEAVER CREEK, Colorado, USA

Beaver Creek prřitahuje celebrity stejně jako jeho známější soused Aspen. Kelsey Grammer tady vlastní dům v hodnotě 6,1 mil. dolarů. Tohle exkluzivní lyžařské středisko je poseté butiky, galeriemi a špičkovými restauracemi. Ubytování se z velké částí skládá z luxusních hotelů a apartmánů, což se samozřejmě odráží i na cenách. Ovšem: přímo z obce vede eskalátor až ke sjezdovkám!

Koho tu potkáte: Kelsey Grammer, Tom Hanks, Tiger Woods, Harry Connick Jr a Justin Timberlake.

Apres-ski: Ústřice a šampaňské v restauraci Beaver Creek Chophouse.

Kde se ubytovat: V luxusní Trappers Cabin (čtyři lůžka / čtvero lázní). Rozhodněte se pro balíček Premium (599 dolarů za osobu a noc) a osobní kuchař vám přichystá snídaně i večeře.

 

Luxusní lyžařské středisko: Beaver Creek

Exkluzivní lyžařské středisko: Beaver Creek

ZÜRS, Rakousko

Nejexkluzivnější rakouské lyžařské středisko, kde sjezdovky nejsou nikdy přeplněné. Středisko je malé, ale dokonale tvarované. Zürs je vlastně sbírka extrémně drahých hotelů. Je oblíbeným střediskem filmových hvězd, ale přesto nemá takové postavení jako například St Moritz alebo Courchevel. Sousední středisko Lech bylo oblíbeným střediskem princezny Diany.

Koho tady potkáte: Princeznu Caroline z Monaka a holandskou královnu Beatrix.

Apres-ski: Noční život je tady na poměrně nízké úrovni. Všichni se zdržují v luxusních hotelích a nemají potřebu vycházet za zábavou ven. Užijte si večerní posezení v hotelu Montana nebo si dejte k večeři pečené prasátko nebo výborné telecí v hotelu Zürserhof.

Kde se ubytovat: Pětihvězdičkový hotel Zürserhof. V tomhle hotelu najdete spoustu luxusních apartmánů. Nejlepší je Royal Suite s krbem, saunou a osobním sluhou (3.200 EUR za noc).

Hotel Montana's piano bar

Exkluzivní lyžařské středisko: Zürs – Piano bar v hotelu Montana

 

ZERMATT, Švýcarsko

Jezdí sem lyžovat Madonna, Nicole Kidman a Robbie Williams, ale pravděpodobně tady narazíte i na Phila Collinse nebo Mika Hucknalla. Fanouškové dobrého jídla mají z čeho vybírat: Zermatt je známý mimo jiné nejvyšší hustotou gurmánských restaurací na světě. Dokonce si můžete najmout průvdoce, která vás provede po gurmánské trase! Ochutnáte hodně specialit, některé si můžete zkusit navařit i doma.

Koho tady potkáte: Madonnu, Phila Collinse a "toho tmavovlasého z ABBY".

Apres-ski: Najíst se můžete ve stylové restauraci Cervo – mezi typické pokrmy tu patří šťavnatá zvěřina, domácí ravioli s ricottou a mnoho dalších jídel. Potom si zajděte například do The Vernisagge (kino, bar, restaurace a galerie v jednom).

Kde se ubytovat: Chata Zermatt Peak je soukromá rezidence, která vás bude stát víc než 200 tisíc švýcarských franků na dva týdny. Ale je to nejlepší ubytování v Zermattu! Mezi hlavní výhody tohoto ubytování patří vlastní vinný sklep, tři HD kina a wellness centrum. Francouzský fotbalista Thierry Henry napsal ve svém hodnocení této chaty: „Nejlepší chata, v jaké jsem kdy bydlel. Nemůžu se dočkat, kdy se sem vrátím.“ Dobrou volbou je i stylový hotel Cervo.

Limousine transport

Exkluzivní lyžařské středisko: Zermatt – Dopravu z letiště do střediska zajišťují pro vážené hosty limuzíny