Čeština

Bez přilby lyžovat nechoďte

30. prosinec 2013 | OnTheSnow/kan

Bez přilby lyžovat nechoďte

Přilba by měla být standardní součástí výbavy každého lyžaře i snowboardisty bez ohledu na věk.

Přilba je při lyžování důležitým ochranným prvkem. Ve kterých státech je její nošení povinné a kde jen doporučené? 

Děti ji musí v některých státech Evropské unie nosit povinně, pro dospělé je vysoce doporučovaná lékaři a instruktory. Nošení přilby při pohybu na lyžích nebo snowboardu se stává v alpských, ale i v českých zemích pomalu standardem.

Pády na lyžích nebo snowboardech jsou pro děti a dospělé osoby nebezpečné a často při nich dochází k poranění hlavy, především v případě kolizí s jinými osobami nebo překážkami. Podle statistik Horské služby ČR se nejvíce úrazů stává na modrých sjezdovkách a Horská služba musí každou zimu zasahovat zhruba u 5 000 nehod.

Na sjezdovkách číhá na nadšence zimních sportů v posledních letech větší riziko. Carvingové oblouky po hranách lyží motivují lyžaře k agresivnější jízdě bez ztráty rychlosti, technický sníh bývá po úpravě ratrákem tvrdší než ten přírodní a moderní kapacitní lanovky jsou schopny vyvézt na svah obrovské množství lyžařů, což zvyšuje hustotu osob na sjezdovkách.

 

Jak si vybrat správnou přilbu

Je zapotřebí vybrat si homologizovaný model ve správné velikosti a přizpůsobit ho tak, aby se na hlavě po připnutí nehýbal. To v praxi znamená:

Vyberte si kvalitní přilbu. Přilba musí být především certifikovaná podle evropské normy CE EN 1077. Nejlevnější certifikované přilby najdete v obchodech už od 900 Kč. Důlečité je také dbát na odvětrání a váhu produktu pro dosažení maximálního pohodlí.

Vyberte si vhodnou velikost přilby. Příliš malá nebo velká přilba vám neposkytne ideální ochranu.

Pravidelně přilby měňte. Je dobré vědět, že přilby mají životnost od 3 do 5 let, protože účinnost jejich ochranných prvků snižuje působení UV paprsků. Vězte, že po nehodě nebo silném pádu a nárazu byste měli přilbu bezpodmínečně vyměnit za novou.

Lyžaři a snowboardisti v Laaxu  - © Graubünden Ferien/Weisse Arena Gruppe

Lyžaři a snowboardisti v Laaxu

Copyright: Graubünden Ferien/Weisse Arena Gruppe
 

Kde je přilba povinná

České republice zatím nošení přilby povinné není. Na Slovensku je situace obdobná, ani tam zatím zákon přikazující nosit přilby alespoň dětem do 15 let přijat nebyl.

Rakousku je nošení přileb povinné pro děti do 15 let. Politici ale v legislativě nezakotvili kontrolu povinného nošení přilby. Pokud dítě přilbu na hlavě mít nebude, rodičům nebo zákonným zástupcům nehrozí žádná pokuta.

To neplatí v Itálii, kde je přilba povinná pro děti do 14 let. Porušení tohoto nařízení je sankcionováno pokutou ve výši od 30 do 150 EUR, která se uplatňuje vůči rodičům nebo zákonným zástupcům dítěte.

Ve Švýcarsku Francii jsou přilby povinné jen v lyžařských školkách.

 

 

Galerie

Přilba by měla být standardní součástí výbavy každého lyžaře i snowboardisty bez ohledu na věk.
Bez přilby lyžovat nechoďte.
Laax - © Graubünden Ferien/Weisse Arena Gruppe
Přilba by na svahu měla chránit především dětské hlavy.

Zobrazit vše

Reklama

Reklama

Reklama