Čeština

Nechte se unášet větrem při speedridingu v italském Speikbodenu

5. leden 2014 | Markéta Růžičková

Zprávy z regionu: Itálie

Střediska v tomto článku: Fun. Speikboden / Berg. Speikboden

Nechte se unášet větrem při speedridingu v italském Speikbodenu

Snowpark ve Speikbodenu

Speikboden, hlavní středisko dvou na sebe navazujících údolí Tauferer a Ahrntal v Zillertálských Alpách leží pod stejnojmennou horou, v italštině Monte Spico (2517 m). V Jižním Tyrolsku si jako v Itálii příliš připadat nebudete, a to nejen kvůli místním názvům. Na sjezdovkách vám bude z reproduktorů vyhrávat variace na tyrolské lidovky, v apres-ski barech i bufetech a horských chatách se běžně mluví německy. Přesto stačí zajít do některé z restaurací, kde vám připraví báječné těstoviny a piccolo, a rázem vám bude jasné, že jste opravdu v Itálii.

 

Závody v krojích

Lyžařské středisko Speikboden nabízí dvanáct kilometrů sjezdovek a je propojeno se sousedním zhruba stejně velkým Klausbergem. Mezi oběma středisky jezdí pravidelně skibusy, které nabírají lyžaře z okolních vesnic. Nejvyšším bodem střediska je vyhlídka Sonnklar ve 2400 metrech, odkud si můžete zkusit nejdelší místní sjezd až do údolí (950 m), ale pozor jde o prudkou černo-červenou sjezdovku, dlouhou pět a půl kilometru.

Vzhledem k náročnosti některých sjezdovek se tu jezdí často závody. Asi tím nejzábavnějším je Christof Innerhofer fan club race, neboť někteří fanoušci úspěšného lyžaře při závodě zdolávají sjezdovku v tyrolských krojích. Christof Innerhofer pochází z nedalekého Brunecku a v roce 2011 se mu podařilo vyhrát na mistrovství světa medaili od každé barvy – zlatou za superobří slalom, stříbrnou za superkombinaci a bronzovou za sjezd. Pravidelně se také v místním snowparku koná Freestyle Südtirol Cup.

Snowpark ve Speikbodenu  - © www.speikboden.it

Snowpark ve Speikbodenu

Copyright: www.speikboden.it
 

Na saních k betlémům

Sedmisetmetrový snowpark má jednodušší i složitější dráhu podle velikosti a četnosti překážek a k tomu tu byl nedávno otevřen rodinný park s překážkami pro děti, které by si rády zkusily první krůčky (respektive skůčky) k freestylu. Zábavu si s dětmi užijete také na sáňkařské dráze, která vede z výšky 2000 metrů až do vesnice Luttach (970 m), kde můžete sesednout ze saní a jít obdivovat místní muzeum betlémů, které je jedním z největších v Evropě. V místech, kde vede ze Speikbodenu do Luttachu v létě cesta, se v zimě jezdí freeridy. Nechybějí čtyři oblasti s upravenými běžeckými tratěmi a nezapomeňte, že i na běžkách se můžete naučit či se zdokonalit s profesionálním instruktorem.

Snowkiting v Obertauern  - © Florian Schmaldienst Hangonkiteboarding

Snowkiting v Obertauern

Copyright: Florian Schmaldienst Hangonkiteboarding

Speikboden nabízí ještě jeden velmi adrenalinový zážitek na sněhu - kurzy speedridingu, které kombinují lyže či snowboard s paraglidem. A pěstují se tu též pro lyžařské středisko poněkud netradiční sporty. V březnu se pravidelně ve Speikbodenu koná pohár v házené na sněhu. V létě jsou pak obnažené skály bez sněhu v této lokalitě oblíbeným cílem horolezců.

 

Podívejte se také na:

Sněhové zpravodajství ze Speikboden

Webkamery

Mapu příjezdu

 

Galerie

Snowpark ve Speikbodenu
Snowkiting v Obertauern - © Florian Schmaldienst Hangonkiteboarding
Snowpark ve Speikbodenu - © www.speikboden.it

Zobrazit vše

Reklama

Reklama

Reklama