Jedno z klíčových kritérií při porovnávání středisek – jaké je celkové převýšení střediska?

Pokud vás lákají sjezdovky s velkým převýšením, ať už je to 12 kilometrů mírného klesání nebo 2000 metrů kratšího, ale o to strmějšího sestupu, tyhle sjezdovky na vás čekají v Alpách. Ve skutečnosti se totiž nachází v Alpách 49 z 50 středisek s největším převýšením.

Na světě je 50 středisek, která tvrdí, že mají sjezdovky s převýšením 1700 metrů a víc. Každé středisko je ale jiné, proto je zapotřebí vždycky ověřit podrobnosti nebo si aspoň prohlédnout mapu střediska.

Zaprvé: Můžete slyžovat celé převýšení najednou? Je potřebné se svézt od půl cesty dolů lanovkou, jak je tomu mezi horní a dolní částí střediska Les Arcs, nebo je v cestě velký útes, na který narazíte při lyžování z nejvyššího bodu Wengen nebo Garmisch?

Zadruhé: Jak moc je pravděpodobné, že spodní část celkového převýšení bude mít dostatek sněhu? Pokud si to dobře načasujete, můžete vyzkoušet třeba freeride sjezdovky pod Meribel nebo Verbier, ovšem tyhle sjezdovky jsou oficiálně zapsané jako freeride zóna.

Zatřetí: Zkontrolujte, jestli je celé převýšení vhodné pro vaši lyžařskou úroveň. Spousta z nejdelších sjezdovek je částečně freeride a mění se na nich obtížnost terénu, stejně jako sněhové podmínky.

Nakonec ověřte, jestli sjezdovka končí u dolní stanice některého vleku, aby se vám nestalo, že se budete muset vracet zpátky k vlekům skibusem, vlakem nebo taxíkem. Stát se vám to může například v Davosu nebo v Les Arcs anebo v sousedním středisku Villaroger.

Pro podrobnosti o nástrahách dvou středisek s velkým převýšením, francouzského Chamonix a kanadského Revelstoke a jejich porovnání klikni na odkaz pod textem.