Čeština

Jak správně vybrat lyžařskou přilbu?

25. listopad 2018 | OnTheSnow

Jak správně vybrat lyžařskou přilbu?- ©Eric Schmidt

Jak si správně vybrat lyžařskou přilbu

Copyright: Eric Schmidt

V České republice sice zatím není lyžařská přilba povinnou součástí výbavy každého lyžaře, a to dokonce ani u dětí, to však nic nemění na tom, že bez helmy by na svah vyjel jen úplný blázen nebo sebevrah. Kromě nejdůležitějšího faktoru, pro který byste helmu měli používat stejně automaticky jako lyžařské rukavice, tedy faktoru bezpečnosti, jde také o komfort a vlastní pohodlí při lyžování. Přilba vás totiž chrání před chladem a větrem. Ale jak si vybrat tu správnou? A jak poznat, zda vám vybraná helma dobře sedí?

Pokud chcete najít odpovídající lyžařskou přilbu, potřebujete nejdřív znát obvod své vlastní hlavy. Měřte ji asi centimetr nad obočím. Následující tabulka ukazuje výpočet obvodu hlavy v cm pro standardní velikosti přileb.

 Rozměr  XXXS  XXS  XS  S  M  L  XL  XXL
Obvod hlavy 49-50 cm 51-52 cm 53-54 cm 55-56 cm 57-58 cm 59-60 cm 61-62 cm 63-64 cm


Berte v potaz velikost i tvar 

 

Přilba musí dobře sedět, aby splnila své základní funkce, tedy dodala bezpečí i pohodlí vaší hlavě. Dobře padnoucí helma by měla držet na hlavě i bez zapnutého pásku pod bradou. To znamená, že by se neměla příliš posouvat, když zatřeseme hlavou. Nejlepší je začít s větší velikostí přilby a potom případně vyzkoušet menší velikost. Pokud zkusíte posunout helmu do strany a ona vám nesklouzne po vlasech na bok, ale zůstane téměř bez hnutí na místě a napíná vám kůži, pak jste právě našli správnou velikost!

Když už si vyberete helmu, kterou si chcete koupit, nespěchejte a vyhraďte si ještě trochu času na testování. Nasaďte si přilbu a pochoďte v ní pár minut po obchodě, abyste se ujistili, že vás přilba nikde netlačí. Pokud vám začne být přilba nepohodlná, snažte se najít jinou, vhodnější helmu.


Podbradník

 

Ideální podbradníky mají speciální měkké polstrování, a to i na sponě! Pro nastavení správné délky pásku doporučujeme tuto měkkou výstelku vyndat a zmenšit obvod pásku, aby přilbu dobře přidržoval. Nesmíte ale pásek příliš utáhnout, abyste mohli dýchat, polykat i hýbat hlavou. Teprve po této úpravě dejte ochrannou výstelku nazpět.

Pro pohodlné nošení přilby je velice důležité i samotné zapínání. Abyste se ujistili, zda je helma vhodná i pro použití v terénu, zkuste si ji upevnit v rukavicích. Pokud zjistíte už v obchodě, že to je příliš těžké nebo složité, o to hůř vám to půjde na svahu v mrazu, větru nebo s omrzlýma rukama.


Nezapomeňte na brýle

 

Při koupi přilby je třeba pamatovat i na ochranu očí. Lyžařské brýle by měly být vždy kompatibilní s přilbou, to znamená, že tyto dva komponenty by se měly jednoznačně doplňovat. A to nejen barevně, ale především tvarově! Rám brýlí musí odpovídat tvaru helmy a mezi brýlemi a helmou by měla být jen uzoučká mezera, abyste měli dobře chráněné čelo a dutiny před mrazem a větrem. Kromě toho šířka upevnění na zadní straně helmy by měla odpovídat šířce pásku brýlí, který má držet.


Konstrukce přilby

 

Přilba se v podstatě skládá ze dvou vrstev. Vnější, tvrdá skořepina a vnitřní, měkčí vrstva, která má za úkol absorbovat energii při nárazu.

Existují dvě technologie konstrukce helmy: in mouldhardshell. Helmy vyrobené technologií in mould mají obě vrstvy v podstatě spojené, do vnější tvrdé vrstvy je vstřikován extrudovaný polystyrén. Tím vzniká velice lehká helma, která ovšem nedopřává příliš možností pro odvětrání. Obyčejně jsou však přilby vyrobené technologií in mould cenově dostupnější.

Přilby vyrobené technologií hardshell mají vnější plášť z uhlíku (částečně posílený kevlarem) nebo ABS, čili polymeru akrylonitryl-butadien-styrenu. Vnitřní vrstva je opět tvořena extrudovaným polystyrenem. Díky použití dvou různých, vzájemně propojených vrstev vznikají místa, kam může být integrováno účinné větrání. Helmy vytvořené technologií hardshell ale mají o něco větší hmotnost.

Vyrábějí se také přilby hybridní, které kombinují výhody obou technologií.


Přilby pro ženy

 

Z hlediska konstrukce se přilby pro ženy nijak neliší. Kromě barvy, což je ale druhořadá záležitost, je snad jediným rozdílem způsob vykrojení helmy v zadní části – to pro dlouhovlasé lyžařky a jejich copy nebo culíky.

Dívčí helma Atomic  - © Atomic

Dívčí helma Atomic

Copyright: Atomic


Čemu byste vždy měli věnovat pozornost při nákupu helmy?

 

Jak je uvedeno výše, důležitá je nejen vložka uvnitř přilby, ale také polstrování podbradníku a zejména spony. Ideální je, pokud je ochranný materiál odnímatelný, to pro možnost pravidelného čištění.

Větrací otvory by měly umožňovat individuální nastavení a také úplné uzavření, abyste se mohli chránit v případě velmi nízkých teplot nebo silného větru.

Přilba Smith Vantage využívá Aerokore technologii pro lepší proudění vzduchu  - © Ashleigh Miller Photography

Přilba Smith Vantage využívá Aerokore technologii pro lepší proudění vzduchu

Copyright: Ashleigh Miller Photography


Měnit přilbu po pádu?

 

Obvykle se doporučuje helmu po vážném pádu vyměnit, zejména došlo-li k úderu do hlavy. V případě přileb technologie in mould dojde po pádech téměř vždy k jejich deformaci, a tedy výměna helmy je bezpodmínečně nutná. Přilby vyrobené technologií hardshell díky své konstrukci jsou schopné rozložit vnější sílu nárazu po celé helmě, takže k deformaci obvykle nedochází. Určitě ale doporučujeme po silném nárazu konzultovat další použití helmy se specializovaným prodejcem.

Stále ovšem platí, že přilbu byste měli měnit každé tři roky, maximálně každých pět let, a to bez ohledu na to, zda k nějakému karambolu došlo nebo ne.

 


Ve kterých zemích patří přilba k povinné výbavě lyžaře?

 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama