Jak jistě všichni dobře víme, u nás v České republice platí povinnost používat zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března na všech silničních úsecích označených dopravní značkou „Zimní výbava“.

 

Tahle značka se vyskytuje i na D1 mezi Prahou a Brnem, na Vysočině. Pokutu za nedodržení nařízení však můžete dostat jen tehdy, je-li v takto označených úsecích na vozovkách souvislá vrstva sněhu nebo ledu. Minimální hloubka dezénu zimních gum je 4 mm.

 

 

Povinnost zimní výbavy v evropských zemích

 

Slovensko

Na Slovensku začíná povinnost používat zimní výbavu od 15. listopadu. Až do 31. března můžete v případě, že nemáte přezuto a na silnici leží souvislá vrstva sněhu nebo ledu, schytat pokutu až 60 EUR, a dokonce vám policie může zařídit zákaz pokračování v jízdě. Náklady spojené s odtahem hradí řidič vozu.

 

Polsko

V Polsku není použití zimních pneumatik povinné, ale každý rozumný motorista jistě raději přezuje.

 

Itálie

V Itálii není zimní výbava povinná, ale v severní části země se její použití pochopitelně používá. V autonomní oblasti Údolí Aosty na severozápadě Itálie ale zimní pneumatiky použít jednoznačně musíte.

 

Rakousko

Od 1. listopadu do 15. dubna je v Rakousku zimní obutí povinné. Hloubka dezénu musí být, stejně jako u nás, 4 milimetry. Pokud je menší, policisté automaticky považují vaše pneu za letní. Za nedodržení nařízení o zimní výbavě vám v Rakousku hrozí pokuta až 5000 EUR. Na některých horských úsecích je povinné i použití sněhových řetězů. Pokud je nasadíte, nejvyšší povolená rychlost se snižuje na 40 km/h.

 

Německo

Zimní pneumatiky jsou v Německu povinné, pokud si to vyžadují povětrnostní podmínky. Zákonná norma zatím schválená není. Ovšem pokud si vyrazíte v zimě do Německa na letních gumách a policie usoudí, že zdržujete provoz nebo omezujete ostatní účastníky silničního provozu, můžete očekávat tučnou pokutu. I v Německu jsou v extrémních podmínkách povinné sněhové řetězy. Součástí povinné zimní výbavy je u našeho západního souseda nemrznoucí směs do ostřikovačů.

 

Francie

Povinnost používat zimní pneumatiky tady není stanovená zákonem, ale do některých horských úseků se s letními gumami nedostanete – přístup vám omezí dopravní značky, které zakazují vjezd s letní výbavou.

 

Švýcarsko

Švýcarsko rovněž nemá stanovenou zákonnou povinnost jezdit na zimním obutí. Ovšem pokud by došlo k dopravní nehodě, řidič s letními gumami by mohl nést plnou zodpovědnost za její vznik, pokud by policisté usoudili, že se nehodě dalo zabránit použitím zimních pneu.

 

↓Přečtěte si také ↓