Čeština

Savojský ráj zvaný La Plagne

14. listopad 2013 | Markéta Růžičková

Zprávy z regionu: Francie, Savojsko

Střediska v tomto článku: La Plagne

Savojský ráj zvaný La Plagne- ©Elina Sirparanta

La Plagne

Copyright: Elina Sirparanta

Ještě v padesátých letech se na místě dnes jednoho z největších lyžařských resortů ve Francii, v La Plagne, na kopcích Savojských Alp v klidu popásaly krávy. Vybudování střediska La Plagne tzv. na zelené louce mělo zajistit do budoucna prosperitu kraje, který byl původně zemědělským a těžařským. Kdo do lyžařského centra s 225 kilometry sjezdovek zavítá, těžko uvěří, že tu místní s velkou pompou otevírali 24. prosince 1961 pouhé první dva vleky a čtyři sjezdovky. Dnes tvoří samotné La Plagne jedenáct středisek vzájemně propojených lanovkami a vleky, nepočítaje to, že od roku 2003 je La Plagne spojeno díky největší lanovce světa (Vanoise Express) se střediskem Les Arcs, aby tak vznikl resort s všeříkajícím názvem Paradiski. Kapacita lanovky je opravdu úctyhodná – za hodinu přepraví až dva tisíce osob.

Vanoise Express s přepravní kapacitou 2000 os/hod.  - © Selalp

Vanoise Express s přepravní kapacitou 2000 os/hod.

Copyright: Selalp

 

Après-ski relaxace

La Plagne nabízí jak lyžování na ledovci, tak mírné svahy Belle Plagne vhodné pro začátečníky a rodiny s dětmi. Ty ocení jistě i fakt, že na sjezdovku je to vždy jen pár kroků od vstupu do hotelu. Resort se rozkládá v šesti výškových úrovních od 1800 m do 2100 m, které jsou od osmi hodin od rána do půlnoci propojené skibusy zdarma. Nečekejte však žádné romantické chaloupky – hotely musí pojmout co nejvíc hostů a podle toho také vypadají. Na druhou stranu se o své hosty dokážou po celý den postarat – nechybí après-ski relaxace - bazény, sauny, lázně, desítky barů a restaurací všech kategorií.

Hotelový komplex v La Plagne  - © Central Booking Office LA PLAGNE

Hotelový komplex v La Plagne

Copyright: Central Booking Office LA PLAGNE

A bydlení v obřím hotelovém komplexu je navíc vyváženo krásnou zasněženou krajinou všude okolo. K tomu La Plagne leží na hranici přírodního parku, kde s trochou štěstí můžete vidět kamzíky, kozorožce a nad nimi kroužící orly a supy.

 

Adrenalin nejen na sjezdovce

La Plagne však není jen ideálním lyžařským střediskem pro rodiny s dětmi, vychází vstříc též milovníkům adrenalinu. Chlubí se nejlepšími snowparky v Savojských Alpách, kde vám udělají video vašich podařených skoků zdarma. Nejen dobrodružně zaměření lyžaři a snowboardisté, ale i další adrenalinoví nadšenci si v La Plagne přijdou na své. Pro veřejnost je od prosince do dubna otevřena Olympijská bobová dráha se svými 19 zatáčkami na 1500 metrech. Horolezci pak ocení umělé ledopádyChampagny le Haut, kde se mohou pomocí maček a cepínů vyškrábat až do výšky čtyřiadvaceti metrů. A ve čtvrtky a pátky se pro návštěvníky starší šestnácti let nabízí možnost sjet si pod dohledem instruktorů poslední jízdu na sjezdovce Montalbert po břiše na nafukovacích airboardech.

Jízda po břiše na nafukovacích airbordech

Jízda po břiše na nafukovacích airbordech

 

Prohlédni si také:

» profil střediska

» mapu sjezdovek

» webkamery

 

 

Galerie

La Plagne - © Elina Sirparanta
Francouzská horolezkyně Stephanie Maureau na ledopádu v La Plagne - © La Plagne
La Plagne - © Beatrice Koumanov
Iglu v La Plagne - © Centrale de Réservation LA PLAGNE

Zobrazit vše

Reklama

Nejoblíbenější články

3 dny v okolí Bolzana: Kam jít a co vidět

3 dny v okolí Bolzana: Kam jít a co vidět

Na horách je krásně, ať už sněží, nebo pálí sluníčko, ale možná v horách nechcete trávit celou svou letní dovolenou. Máme pro vás tipy...

    Reklama

    Reklama