Přichází léto, ale sníh padá pořád! Zahoďte plavky a oprašte lyžařské vybavení! Za letní lyžovačkou se můžete vydat nejen do Rakouska, Francie nebo Švýcarska. Sjezdovky plné sněhu najdete i v Severní Americe nebo na jižní polokouli – na Novém Zélandu, v Chile nebo Argentině. Sezóna je tady v plném proudu od června do října.

 

Výběr nejlepších letních lyžařských středisek

 

LES 2 ALPES, Francie


Les 2 Alpes je jedním z největších letních lyžařských středisek v Evropě. Ledovec Dôme de la Lauze nabízí lyžování v nadmořské výšce od 3200 do 3600 metrů nad mořem, tedy svahy s celkovým převýšením 400 metrů. Skiareál myslí i v létě na všechny kategorie lyžařů, od začátečníků přes zdatné lyžaře až po vyznavače freestylu - Les 2 Alpes se totiž může pochlubit mezinárodně uznávaným snowparkem, otevřeným denně od 7.00 do 12:30 hod.
K jednomu z největších evropských ledovců se dostanete za necelých 30 minut.

- 17 dopravních zařízení: 2 gondoly, 1 kabinová lanovka, 2 sedačkové lanovky a 12 různých lyžařských vleků včetně pohyblivých pásů.
- 90 hektarů lyžařských terénů zahrnuje: 9 modrých sjezdovek - 1 zelenou sjezdovku - 2 červené tratě.

Sjezdovky a vleky jsou otevřeny každý den od 7:15 do 12:30 hod v období od 23. června do 26. srpna 2018. 

Letní lyžařské středisko Les 2 Alpes, Francie

Letní lyžařská střediska: Les 2 Alpes, Francie | © OT Les 2 Alpes - BoulgakowLAS LEÑAS, Argentina


Las Leñas je nejvýše položené lyžařské středisko v Argentině a může se pochlubit spolehlivou sněhovou pokrývkou. 64 km dobře udržovaných sjezdovek (kterých je ve středisku 27) je vhodných hlavně pro začátečníky a mírně pokročilé lyžaře. Pokročilí a zkušení tohle středisko navštěvují kvůli freeride zážitkům mimo upravené sjezdovky. Nejlepší freeride trasy jsou přístupné ze sedačkové lanovky Marte.

Místní snowpark nabízí překážky pro každého. 150 lyžařských instruktorů vám pomůže procvičit si své lyžařské zručnosti. Zkušenější se mohou pustit na výpravu do panenského sněhu s průvodcem. Tři horské restaurace vám nabídnou občerstvení a místní jídla. Celodenní skipasy stojí 1040 - 1590 argentinských pesos, v závislosti na typu sezóny.

Sezóna v Las Lenas začíná 16. 6. 2018.

Letní lyžařské středisko Las Lenas, Argentina

Letní lyžařská střediska: Vleky a sjezdovky ve středisku Las Lenas, Argentina | © Christoph SchraheHINTERTUX, Rakousko


Hintertux je jedním z mála ledovcových středisek, které zůstává otevřené 365 v roce. Během léta tady najdete 20 km sjezdovek s 10 vleky. Největší lanovka má přepravní kapacitu 3000 lyžařů za hodinu. Středisko nabízí sjezdovky všech druhů, ale známé je hlavnľ díky svým strmým terénům. Fanouškové freestylu se potěší mnoha překážkám v Betterparku, jednom z největších rakouských freestylových hotspotů!

Na Hintertuxu celoročně funguje autobusová přeprava lyžařů až k vlekům z Vorderlanersbach, Lanersbach, Juns a Madseit. Denní skipas během letního provozu (od 12. května do 12. října 2018) stojí 45 €. O půl druhého eura tedy oproti loňskému létu podražil.

- 20 km sjezdovek a 10 přepravních zařízení (lanovek a vleků)

Letní lyžařské středisko Hintertux, Rakousko

Letní lyžařská střediska: Ledovec Hintertux, Rakousko | © Hintertux GletscherTIGNES, Francie


Ledovec Grande Motte má opravdu rozmanitý terén, letní sjezdovky se rozkládají mezi 3000 a 3456 metrů nad mořem! Celkem 10 kilometrů sjezdovek je přístupných od půlky června do začátku září. Lyžařské středisko Tignes je letos v létě jedním z největších lyžařských resortů.
K dolní stanici střediska vás během pouhých 7 minut dopraví podzemní lanovka Perce Neige. 

- 20 km sjezdovek a 11 dopravních zařízení je otevřeno denně od 7:15 do 13:00 hodin.

Pozor: Lanovka Grande Motte bude v létě kvůli kompletní rekonstrukci uzavřena. Její opětovné spuštění je plánováno už na podzim 2018.

Letní lyžařské středisko na Grande Motte, Tignes, Francie

Letní lyžařská střediska: Svlečte se a zalyžujte si na ledovci Grand Motte, Tignes | © Andy Parant

 

TREBLE CONE, Nový Zéland


Treble Cone, v Lake Wanaka, je největší lyžařské středisko na jižním ostrově. Nabízí nejlepší freeride zóny na celém Novém Zélandu. Fanoušci prudkého a náročného terénu si v Treble Cone přijdou na své. Pokročilí jezdci se mohou vydat daleko od sjezdovek spolu s průvodcem. Začátečníci a mírně pokročilí lyžaři tady taky najdou sjezdovky podle své chuti. Skipas na jeden den stojí 135 novozélandských dolarů.

Letní lyžařské středisko Treble Cone, Nový Zéland

Letní lyžařská střediska: Freeride v Treble Cone na Novém Zélandu | © Treble Cone/Ben SkinnerCERRO CATEDRAL, Argentina


Cerro Catedral je jedním z největších lyžařských středisek v Jižní Americe. Jeho 120 kilometrů sjezdovek nabízí krásný výhled na jezero Nahuel Huapi. Zdejší vleky jsou moderní a najdete mezi nimi i 6-sedačkovou lanovku. U sjezdovek se nacházejí horské chaty s občerstvením. Místní snowpark nabízí zábradlí, bedny a rampy pro fanoušky Freestyle jízdy. Konají se tady i čtyři velké freestyle akce: Big Air Reef, Rip Curl Winter Search, Girls Only a Gorilla Day. Celodenní skipasy stojí 555 argentinských pesos.

Letní lyžařské středisko Cerro Catedral, Argentina

Letní lyžařská střediska: Výhled na jezero Nahuel Huapi, Cerro Catedral, Argentina | © Horacio Lyon.ZERMATT, Švýcarsko


Zermatt má na svém ledovci Theodul pro letní lyžování vyhrazených 21 kilometrů sjezdovek. Je otevřený denně od května do půlky listopadu. O letní lyžařské svahy se dělí se střediskem Cervinia v Itálii, takže na oběd si můžete zaskočit přes hranice. 13 sjezdovek se dělí na červenou a modrou obtížnost. Gravity Park je k dispozici s U-rampou, skoky a jinými překážkami. Středisko nabízí jeden z nejlepších výhledů – na vrch Matterhorn.

Vleky jsou otevřeny od 7 ráno a denní lístek stojí 66 švýcarských franků. Při koupi vícedenních skipasů ale cena významně klesá, např. za pětidenní skipas tak zaplatíte jen 44,40 švýcarských franků na den. 

Letní lyžařské středisko Zermatt, Švýcarsko

Letní lyžařská střediska: Zermatt | © Bergbahnen ZermattTIMBERLINE LODGE, Oregon, USA


Timberline Lodge má nejdelší sezónu v Severní Americe – středisko je otevřené denně od konce května do začátku září. Středisko se táhne po celém Palmer Snowfield, které najdeme na jižní straně Mt. Hood. Letní lyžařská oblast je využívaná především závodnickými týmy, ale vždycky je tu prostor i pro veřejnost. Středisko se nachází asi hodinu jízdy od Portlandu. Pro letní lyžování je otevřeno denně od 7 hodin do 14:00.

- 41 sjezdovek: 25% pro začátečníky, 50% pro pokročilé lyžaře a 25% pro experty.
- 5 expresních čtyřsedačkových lanovek, 1 trojsedačka, 1 dvojsedačka, 1 vlek a 1 rolba pro přepravu lyžařů.

Letní lyžařské středisko Timberline Lodge, Oregon, USA

Letní lyžařská střediska: Timberline Lodge, USA (Oregon) | © Junaid Dawud/FlickrDACHSTEIN, Rakousko


Ledovec Dachstein nad Ramsau am Dachstein byl dlouhá léta otevřený 11 měsíců v roce, letos se ale po 1. květnu vleky zastavily a sjezdovky budou lyžařům k dispozici zase od září. Na své si ale během léta přijdou vyznavači běžeckého lyžování, pro které je na Dachsteinu upravený pětikilometrový okruh. Ten využívají také četné národní běžkařské týmy, biatlonisté a sportovci severské kombinace. 

Letní lyžařské středisko na ledovci Dachstein, Rakousko

Letní lyžařská střediska: Dachstein, RakouskoWHISTLER, Britská Kolumbie, Kanada


Až se někdy v létě ocitnete v kanadské Britské Kolumbii, vyrazte ráno na horském kole a zamiřte na ledovec Horstman. Místní středisko je otevřeno denně od 11 do 15 hodin, a to od 9. června do 15. července. Na sjezdovky vás přepraví gondoly Village a PEAK 2 PEAK. Sjezd si jistě užijete o to víc, že vás po celou dobu bude doprovázet krásný výhled na údolí Whistler.

V tomhle středisku najdete dva kotvové vleky a skvěle upravené sjezdovky. Oběd se dá koupit v evropsky laděné chatě Horstman, nacházející se na vrcholu hory Blackcomb. Denní lístek přijde na 68 dolarů. 

Letní lyžařské středisko na ledovci Whistler, Kanada

Letní lyžařská střediska: Ledovec Whistler, Britská Kolumbie, Kanada | © Paul Morrison/Whistler BlackcombSKI PORTILLO, Chile


Majitelé Ski Portillo se snažili, aby středisko působilo komorním a intimním dojmem. Ve skutečnosti jeho největší výhodou je, že poblíž nenajdete žádné město, nákupní centrum a žádné Starbucks. Je tu jen jeden velký žlutý hotel, který ubytuje 400 lidí. To znamená, že jsou tu jen zřídkakdy fronty na vlek a na svazích je málo lyžařů, takže lyžovačku si můžete vychutnat fakt naplno. Portillo má 45 km upravených sjezdovek. Najdete tady bezpočet krásných turistických tras. Ze střediska se dá dolyžovat přímo před hotel. 7-denní skipas s ubytováním a stravou stojí od 1150 amerických dolarů na osobu.

Letní lyžařské středisko Ski Portillo, Chile

Letní lyžařská střediska: Jen prašan a ikonický žlutý hotel v Portillo, Chile | © Ski PortilloSAAS FEE, Švýcarsko


Ledovec Allalin je přístupný díky podzemním lanovkám a je otevřený od půlky července do konce října. Vleky jsou v provozu od 7:00 do 12. hodiny, ale cesta na ledovec trvá další hodinu, takže je potřeba si přivstat, abyste si vychutnali ten nejlepší sníh. Dvacetikilometrový lyžařský areál velikostí podobný Zermattu se dobře hodí pro mírně pokročilé lyžaře a je zvlášť oblíbený mezi freestylisty a závodními týmy. Místní snowpark má U-rampu, skoky, zábradlí, boxy a překážky všech druhů a tvarů pro všechny, kteří milují freestyle. Celý park se denně upravuje, aby se zajistily ty nejlepší podmínky. Dejte si pauzu v chill-outzóně s hudbou a lehátky na slunečné terase pod sjezdovkami. Ve snowparku se každoročně koná soutěž SaasFeeRide s doprovodným programem. Milovníci freestylu všech úrovní se mohou přihlásit na kurzy pod vedením trenéra.

Středisko má restauraci a slunečnou terasu, kde se podávají snídaně, obědy a pivo. Skipas stojí 56 švýcarských franků na den.

Letní lyžařské středisko v Saas Fee, Švýcarsko

Letní lyžařská střediska: Saas Fee, Švýcarsko | © Saas FeeCORONET PEAK, Nový Zéland


Coronet Peak je nejoblíbenějším lyžařským střediskem na jižním ostrově Nového Zélandu. Částečně je to díky jeho blízkosti ke Queenslandu – 20 minut cesty. A když se podíváte z vrcholu směrem doleva, uvidíte „Gondol“ z filmu Pán prstenů. Pestrý terén nabízí pro každého něco: pro začátečníky a mírně pokročilé tady máme modré a červené sjezdovky, zatímco pokročilejší lyžaři mohou vyrazit do terénního parku, nebo si mohou vyzkoušet svou vytrvalost na nejdelší sjezdovce, „M-1“, o délce 2,4 km. Středisko je známé i díky svým vysokorychlostním lanovkám. Denní skipas tady stojí 119 novozélandských dolarů.

Letní lyžařské středisko Coronet Peak, Nový Zéland

Letní lyžařská střediska: Parádní prašan ve skiareálu Coronet Peak na Novém Zélandu | © Coronet PeakKAPRUN, Rakousko


Ledovec Kitzsteinhorn nad Kaprunem má velký, celoročně otevřený lyžařský areál. Může se pochlubit pestrou nabídkou sjezdovek a snowparkem na slušné úrovni. Středně pokročilí lyžaři a snowboardisti se tu budou cítit jako doma. Po několika jízdách si můžete odpočinout v chill-out zóně se sněhovou pláží, íglú, sněhovými skluzavkami a ledovým barem. Pokud máte už dost lyžování, můžete se vydat na jednu z panoramatických túr přes ledovec. Dvoudenní skipas stojí od května do října 47 €.

Letní lyžařské středisko Kitzsteinhorn v Kaprunu, Rakousko

Letní lyžařská střediska: Kaprun, RakouskoPERISHER, Austrálie


Perisher v Novém Jižním Walesu je největším lyžařským střediskem v Austrálii (a na jižní polokouli vůbec, když už jsme u toho). Skládá se ze čtyř vesnic: Perisher Valley, Blue Cow, Simiggins Holes a Guthega. Všechny jsou propojené a nabízejí pestrý terén. Středisko se nachází asi 6 hodin jízdy od Sydney. Lyžuje se tu na sedmi horách za pomoci 49 vleků, včetně těch vysokorychlostních pro lepší přepravní kapacitu. Většina sjezdovek je střední obtížnosti, ale najdou se tu i místa pro začátečníky a mírně pokročilé lyžaře. Fanoušci freestyle si oblíbí pět terénních parků a super U-rampu. Den můžete zakončit pitím Brumby šnapsu v Top Spot baru v terminálu Blue Cow. 

Letní lyžařské středisko Perisher, Austrálie

Letní lyžařská střediska: Mount Perisher v Austrálii | © Perisher ResortVALLE NEVADO, Chile


Valle Nevado má spoustu slunečního svitu, ale ještě víc sněhu. Na 37 kilometrech sjezdovek se nacházejí ty nejmodernější vleky v jižní Americe. Nedávno tady byla otevřena první gondola v Chile,  rámci desetileté investice 150 milionů dolarů, jejímž účelem je vybudovat horskou vesničku na úpatí místního lyžařského střediska. Lyžařský areál má propojení se sousedními středisky El Colorado a La Parva. Spolu tvoří „3 údolí And“ – celkem 107 km sjezdovek. Freerideři si tu taky najdou sjezdovky, které vyhovují jejich potřebám. Ve Valle Nevado se nachází i snowpark, který je jedním z nejlepších v jižní Americe a nabízí spoustu překážek. Denní skipas tady stojí 44.000 čilských pesos.

Letní lyžařské středisko Valle Nevado v Chile

Letní lyžařská střediska: Valle Nevado, Chile | © Valle Nevado

 

SHRNUTÍ


Nejlepší letní lyžařská střediska na světě jsou následující:

 1. Les 2 Alpes, Francie
 2. Las Lenas, Argentina
 3. Hintertux, Rakousko
 4. Tignes, Francie
 5. Treble Cone, Nový Zéland
 6. Cerro Catedral, Argentina
 7. Zermatt, Švýcarsko
 8. Timberline Lodge, Oregon, USA
 9. Dachstein, Rakousko
 10. Whistler, Britská Kolumbie, Kanada
 11. Ski Portillo, Chile
 12. Saas Fee, Švýcarsko
 13. Coronet Peak, Nový Zéland
 14. Kaprun, Rakousko
 15. Perisher, Austrálie
 16. Valle Nevado, Chile