Přichází léto, ale sníh padá pořád! Zahoďte plavky a oprašte lyžařské vybavení! Za letní lyžovačkou se můžete vydat nejen do Rakouska, Francie nebo Švýcarska. Sjezdovky plné sněhu najdete i v Severní Americe nebo na jižní polokouli – na Novém Zélandu, v Chile nebo Argentině. Sezóna je tady v plném proudu od června do října.

 

Výběr nejlepších letních lyžařských středisek

 

LES 2 ALPES, Francie


Les 2 Alpes je jedním z největších letních lyžařských středisek v Evropě. Ledovec Dôme de la Lauze nabízí lyžování v nadmořské výšce od 3200 do 3600 metrů nad mořem, tedy svahy s celkovým převýšením 400 metrů. Skiareál myslí i v létě na všechny kategorie lyžařů, od začátečníků přes zdatné lyžaře až po vyznavače freestylu - Les 2 Alpes se totiž může pochlubit mezinárodně uznávaným snowparkem, otevřeným denně od 7.00 do 12:30 hod.
K jednomu z největších evropských ledovců se dostanete za necelých 30 minut.

- 17 dopravních zařízení: 2 gondoly, 1 kabinová lanovka, 2 sedačkové lanovky a 12 různých lyžařských vleků včetně pohyblivých pásů.
- 90 hektarů lyžařských terénů zahrnuje: 9 modrých sjezdovek - 1 zelenou sjezdovku - 2 červené tratě.

Sjezdovky a vleky jsou otevřeny každý den od 7:15 do 12:30 hod v období od 23. června do 30. srpna 2020.

A jaká je cena jednodenního skipasu? Za letní celodenní skipas zaplatíte 43 eur. 

Letní lyžařské středisko Les 2 Alpes, Francie

Letní lyžařská střediska: Les 2 Alpes, Francie | © OT Les 2 Alpes - BoulgakowLAS LEÑAS, Argentina


Las Leñas je nejvýše položené lyžařské středisko v Argentině a může se pochlubit spolehlivou sněhovou pokrývkou. 64 km dobře udržovaných sjezdovek (kterých je ve středisku 27) je vhodných hlavně pro začátečníky a mírně pokročilé lyžaře. Pokročilí a zkušení tohle středisko navštěvují kvůli freeride zážitkům mimo upravené sjezdovky. Nejlepší freeride trasy jsou přístupné ze sedačkové lanovky Marte.

Místní snowpark nabízí překážky pro každého. 150 lyžařských instruktorů vám pomůže procvičit si své lyžařské zručnosti. Zkušenější se mohou pustit na výpravu do panenského sněhu s průvodcem. Tři horské restaurace vám nabídnou občerstvení a místní jídla. Celodenní skipasy stojí 1040 - 1590 argentinských pesos, v závislosti na typu sezóny.

Více o lyžování v argentinském lyžařském středisku Las Lenas se dozvíte na laslenas.com.

Letní lyžařské středisko Las Lenas, Argentina

Letní lyžařská střediska: Vleky a sjezdovky ve středisku Las Lenas, Argentina | © Christoph SchraheHINTERTUX, Rakousko


Hintertux je jedním z mála ledovcových středisek, které zůstává otevřené 365 v roce. Na jaře 2020 však provoz celého skiareálu zastavila protipandemická opatření proti šíření onemocnění Covid-19. Po rozvolnění stanovených restrikcí mohlo být ledovcové středisko opět uvedeno do provozu. Od 29. května 2020 se na Hintertuxu opět lyžuje. Během léta tady najdete 20 km sjezdovek s 10 vleky. Největší lanovka má přepravní kapacitu 3000 lyžařů za hodinu. Středisko nabízí sjezdovky všech druhů, ale známé je hlavnľ díky svým strmým terénům. Fanouškové freestylu se potěší mnoha překážkám v Betterparku, jednom z největších rakouských freestylových hotspotů!

Na Hintertuxu celoročně funguje autobusová přeprava lyžařů až k vlekům z Vorderlanersbach, Lanersbach, Juns a Madseit. Denní skipas během letního provozu do 9. října 2020 stojí 47 €. 

- 20 km sjezdovek a 10 přepravních zařízení (lanovek a vleků)

Více informací na hintertuxergletscher.at/

Letní lyžařské středisko Hintertux, Rakousko

Letní lyžařská střediska: Ledovec Hintertux, Rakousko | © Hintertux GletscherTIGNES, Francie


Ledovec Grande Motte má opravdu rozmanitý terén, letní sjezdovky se rozkládají mezi 3000 a 3456 metrů nad mořem! Celkem 20 kilometrů sjezdovek je přístupných od 20. června do 2. srpna. Lyžařské středisko Tignes je letos v létě jedním z největších lyžařských resortů.
Cesta z údolí na úpatí ledovce trvá podzemní lanovkou Perce Neige pouhých sedm minut. Severně orientovaný svah je velmi populární a ne příliš strmý. Milovníci freestylu se každoročně těší na ledovcový snowpark - ten však v létě 2020 zůstane kvůli pandemii bohužel uzavřen.

Co čeká lyžaře v létě na ledovci v Tignes? 20 km sjezdovek a 11 dopravních zařízení, která jsou v provozu denně od 7:20 do 13:00 hodin.

Více informací na www.tignes.net/

Letní lyžařské středisko na Grande Motte, Tignes, Francie

Letní lyžařská střediska: Svlečte se a zalyžujte si na ledovci Grand Motte, Tignes | © Andy Parant

 

TREBLE CONE, Nový Zéland


Treble Cone, v Lake Wanaka, je největší lyžařské středisko na jižním ostrově. Nabízí nejlepší freeride zóny na celém Novém Zélandu. Fanoušci prudkého a náročného terénu si v Treble Cone přijdou na své. Pokročilí jezdci se mohou vydat daleko od sjezdovek spolu s průvodcem. Začátečníci a mírně pokročilí lyžaři tady taky najdou sjezdovky podle své chuti.

Z Treble Cone přišly skvělé zprávy: Skiareál je otevřen od 27. června 2020 a lyžuje se! Jednodenní skipas stojí 130 novozélandských dolarů.

Více na www.treblecone.com/

Letní lyžařské středisko Treble Cone, Nový Zéland

Letní lyžařská střediska: Freeride v Treble Cone na Novém Zélandu | © Treble Cone/Ben SkinnerCERRO CATEDRAL, Argentina


Cerro Catedral je jedním z největších lyžařských středisek v Jižní Americe. Jeho 120 kilometrů sjezdovek nabízí krásný výhled na jezero Nahuel Huapi. Zdejší vleky jsou moderní a najdete mezi nimi i 6-sedačkovou lanovku. U sjezdovek se nacházejí horské chaty s občerstvením. Místní snowpark nabízí zábradlí, bedny a rampy pro fanoušky freestyle jízdy. Konají se tady i čtyři velké freestyle akce: Big Air Reef, Rip Curl Winter Search, Girls Only a Gorilla Day. V roce 2020 se ale žádné hromadné akce nekonají.

Středisko je otevřeno od začátku července do poloviny října. Celodenní skipasy stojí okolo 550 argentinských pesos.

Více na www.catedralaltapatagonia.com/

Letní lyžařské středisko Cerro Catedral, Argentina

Letní lyžařská střediska: Výhled na jezero Nahuel Huapi, Cerro Catedral, Argentina | © Horacio Lyon.ZERMATT, Švýcarsko


Zermatt má na svém ledovci Theodul pro letní lyžování vyhrazených 21 kilometrů sjezdovek. Letní provoz na ledovci je spuštěn od 27.6. do 16.8.2020. 13 sjezdovek se dělí na červenou a modrou obtížnost. Pro freestylery je zde oblíbený Gravity Park s U-rampou, skoky a jinými překážkami. Středisko nabízí jeden z nejlepších výhledů – na vrch Matterhorn.

Vleky jsou otevřeny od 7 ráno a denní lístek stojí od 75 švýcarských franků, většinou však musíte počítat s cenami v rozsahu 85-88 šv.franků. Rozhodně se ale vyplatí koupit dvoudenní skipas, protože takový vás přijde na 130 švýcarských franků. Ne nadarmo se říká, že Zermatt patří k nejdražším evropským lyžařským střediskům.

Pokud už se tedy do Zermattu vypravíte, určitě vedle lyžování využijte skvělé turistické a cyklistické možnosti, které Zermatt jako středisko bez aut svým návštěvníkům nabízí. 

Více na www.zermatt.ch

Letní lyžařské středisko Zermatt, Švýcarsko

Letní lyžařská střediska: Zermatt | © Bergbahnen ZermattTIMBERLINE LODGE, Oregon, USA


Timberline Lodge má nejdelší sezónu v Severní Americe a tento skiareál se také může pochlubit naprůměrným množstvím napadnutého sněhu. V této sezóně to však bylo jen průměrných 8 metrů. Kvůli pandemické situaci, která silně zasáhla i americká střediska, byl skiareál několik měsíců zcela uzavřen.

Lyžařská sezóna se ale znovu rozběhla na začátku června, a tak se na svazích Mt. Hood opět lyžuje - za přísných hygienických opatření. Sezóna je naplánována do 7. září 2020.

Letní lyžařská oblast je využívaná především závodnickými týmy, ale vždycky je tu prostor i pro veřejnost. Středisko se nachází asi hodinu jízdy od Portlandu. Pro letní lyžování je otevřeno denně od 7 hodin do 13:30. Jednodenní skipas stojí 75 dolarů.

- 41 sjezdovek: 25% pro začátečníky, 50% pro pokročilé lyžaře a 25% pro experty.
- 5 expresních čtyřsedačkových lanovek, 1 trojsedačka, 1 dvojsedačka, 1 vlek a 1 rolba pro přepravu lyžařů.

Více informací na www.timberlinelodge.com/

Letní lyžařské středisko Timberline Lodge, Oregon, USA

Letní lyžařská střediska: Timberline Lodge, USA (Oregon) | © Junaid Dawud/Flickr

 

 

WHISTLER, Britská Kolumbie, Kanada


Až se příští léto během června nebo července ocitnete v kanadské Britské Kolumbii, vyrazte ráno na horském kole a zamiřte na ledovec Horstman. Místní středisko bývá otevřeno denně od 11 do 15 hodin. Na sjezdovky vás přepraví gondoly Village a PEAK 2 PEAK. Sjezd si jistě užijete o to víc, že vás po celou dobu bude doprovázet krásný výhled na údolí Whistler.

Kvůli pandemii nového koronaviru byl letní provoz 2020 zrušen, a tak nezbývá než doufat, že léto 2021 bude pro Whistler a jeho návštěvníky radostnější.

V tomhle středisku najdete dva kotvové vleky a skvěle upravené sjezdovky včetně jedné trati s boulemi. Oběd se podává v evropsky laděné chatě Horstman, nacházející se na vrcholu hory Blackcomb. Denní skipas stojí okolo 70 dolarů. 

Více na www.whistler.com/

Letní lyžařské středisko na ledovci Whistler, Kanada

Letní lyžařská střediska: Ledovec Whistler, Britská Kolumbie, Kanada | © Paul Morrison/Whistler BlackcombSKI PORTILLO, Chile


Majitelé Ski Portillo se snažili, aby středisko působilo komorním a intimním dojmem. Ve skutečnosti jeho největší výhodou je, že poblíž nenajdete žádné město, nákupní centrum a žádný Starbucks. Je tu jen jeden velký žlutý hotel, který ubytuje 400 lidí. To znamená, že jsou tu jen zřídkakdy fronty na vlek a na svazích je málo lyžařů, takže lyžovačku si můžete vychutnat fakt naplno.

Portillo má 45 km upravených sjezdovek. Najdete tady bezpočet krásných turistických tras. Ze střediska se dá dolyžovat přímo před hotel.

Bohužel, v Chille je v létě 2020 stále na vzestupu pandemie onemocnění Covid-19, letecký provoz i cestování vůbec jsou velmi omezené. Lyžařský areál tak zatím ještě není otevřen, přestože sněhu už ve Ski Portillo leží dost a dost (stav k 6.7.2020). Zatím není jasné, kdy může sezóna začít.

Všechny aktuální informace, včetně nákladů na ubytování v hotelu a cen vleků, najdete na: www.skiportillo.com.

Letní lyžařské středisko Ski Portillo, Chile

Letní lyžařská střediska: Jen prašan a ikonický žlutý hotel v Portillo, Chile | © Ski PortilloSAAS FEE, Švýcarsko


Ledovec Allalin je dostupný díky podzemním lanovkám a jako lyžařské středisko je pro letní lyžování otevřen od 11. července do konce října. Vleky jsou v provozu od 7:00 do 12 hodin. Cesta na ledovce však trvá téměř hodinu, takže byste si měli přivstat, abyste si vychutnali ten nejlepší sníh. Dvacetikilometrový lyžařský areál velikostí podobný Zermattu se dobře hodí pro mírně pokročilé lyžaře, protože nabízí červené sjezdovky různých obtížností. Místní snowpark má U-rampu, skoky, zábradlí, boxy a překážky všech druhů a tvarů pro všechny, kteří milují freestyle. Celý park se denně upravuje, aby freestylisté měli ty nejlepší podmínky. Příjemné prostředí k odpočinku nabízí zdejší chill-out zóna s hudbou a lehátky na slunečné terase pod sjezdovkami. 

Denní skipas v létě 2020 stojí 75 švýcarských franků, pokud vlastníte SaastalCard, v opačném přípědě si ještě 10 švýcarských franků připlatíte.

Více informací na www.saas-fee.ch

Letní lyžařské středisko v Saas Fee, Švýcarsko

Letní lyžařská střediska: Saas Fee, Švýcarsko | © Saas FeeCORONET PEAK, Nový Zéland


Coronet Peak je nejoblíbenějším lyžařským střediskem na jižním ostrově Nového Zélandu. Částečně je to díky jeho blízkosti ke Queenslandu – 20 minut cesty. A když se podíváte z vrcholu směrem doleva, uvidíte „Gondor“ z filmu Pán prstenů.

V rozmanitém terénu je něco pro každého lyžařského nadšence: začátečníci i pokročilí lyžaři si mohou vybrat ze širokých modrých a červených sjezdovek, profesionálové se mohou pobavit ve snowparku nebo vyzkoušet svou výdrž na nejdelší sjezdovce - „M-1“ - což je 2,4 km dlouhá trať do údolí. Coronet Peak je známý pro své moderní a velmi efektivní vleky.

Jednodenní online skipas stojí 116,10 novozélandských dolarů, což je přibližně 1790 Kč.

Sezóna v Coronet Peak začíná 26. června 2020!

Více informací na www.coronetpeak.co.nz/

Letní lyžařské středisko Coronet Peak, Nový Zéland

Letní lyžařská střediska: Parádní prašan ve skiareálu Coronet Peak na Novém Zélandu | © Coronet PeakKAPRUN, Rakousko


Ledovec Kitzsteinhorn byl jedním z prvních lyžařských areálů po pandemii korony, který byl před létem 2020 znovu otevřen. Od 29. května se na ledovci opět lyžuje, od začátku července už jsou lanovky Gletscherjet a 3K K-onnection i ledovcové vleky v provozu každý den. Lyžařská sezóna je plánovaná do 21. července 2020 a potom znovu od podzimu 2020.

Nároční lyžaři se na Kitzsteinhornu budou brzy nudit. Poměrně snadné sjezdovky na Kitzsteinhornu jsou vhodnější spíše pro rekreační lyžaře a nadšence, kteří si ani v létě nechtějí nechat ujít pěkný lyžařský den. Denní skipas v současné době stojí 48 EUR. Pro lyžaře jsou od července do září k dispozici turistické túry s velkým ledovcovým panoramatem.

Více na www.kitzsteinhorn.at/

Letní lyžařské středisko Kitzsteinhorn v Kaprunu, Rakousko

Letní lyžařská střediska: Kaprun, RakouskoPERISHER, Austrálie


Perisher v Novém Jižním Walesu je největším lyžařským střediskem v Austrálii (a na jižní polokouli vůbec, když už jsme u toho). Skládá se ze čtyř vesnic: Perisher Valley, Blue Cow, Simiggins Holes a Guthega. Všechny jsou propojené a nabízejí pestrý terén. Středisko se nachází asi 6 hodin jízdy od Sydney. Lyžuje se tu na sedmi horách za pomoci 49 vleků, včetně těch vysokorychlostních pro lepší přepravní kapacitu. Většina sjezdovek je střední obtížnosti, ale najdou se tu i místa pro začátečníky a mírně pokročilé lyžaře. Fanoušci freestyle si oblíbí pět terénních parků a super U-rampu. Den můžete zakončit pitím Brumby šnapsu v Top Spot baru v terminálu Blue Cow. 

Perisher zahájil lyžařskou sezónu 2020 už 24. června. Platí zde přísná hygienická opatření a držitelé Epic Pass si musí rezervovat lístky předem, protože počet lyžařů je omezený, stejně jako ve většině ostatních lyžařských areálů.

Více informací najdete na www.perisher.com.au/

Letní lyžařské středisko Perisher, Austrálie

Letní lyžařská střediska: Mount Perisher v Austrálii | © Perisher ResortVALLE NEVADO, Chile


Valle Nevado má spoustu slunečního svitu, ale ještě víc sněhu. Na 37 kilometrech sjezdovek se nacházejí ty nejmodernější vleky v jižní Americe. Valle Nevado se může pochlubit vůbec první gondolou v Chile.

Lyžařský areál má propojení se sousedními středisky El Colorado a La Parva. Spolu tvoří „3 údolí And“ – celkem 107 km sjezdovek. Freerideři si tu najdou i sjezdovky, které vyhovují jejich potřebám. Ve Valle Nevado se nachází i snowpark, který je jedním z nejlepších v jižní Americe a nabízí spoustu překážek. Denní skipas tady stojí kolem 44.000 čilských pesos.

Středisko bohužel momentálně samo nezná datum spuštění lyžařské sezóny, protože celá země je ochromena pandemií Covid-19. Více informací na www.vallenevado.com/en/

Letní lyžařské středisko Valle Nevado v Chile

Letní lyžařská střediska: Valle Nevado, Chile | © Valle Nevado

 

SHRNUTÍ


Nejlepší letní lyžařská střediska na světě jsou tato:

 1. Les 2 Alpes, Francie
 2. Las Lenas, Argentina
 3. Hintertux, Rakousko
 4. Tignes, Francie
 5. Treble Cone, Nový Zéland
 6. Cerro Catedral, Argentina
 7. Zermatt, Švýcarsko
 8. Timberline Lodge, Oregon, USA
 9. Whistler, Britská Kolumbie, Kanada
 10. Ski Portillo, Chile
 11. Saas Fee, Švýcarsko
 12. Coronet Peak, Nový Zéland
 13. Kaprun, Rakousko
 14. Perisher, Austrálie
 15. Valle Nevado, Chile