V posledních letech se na horách objevuje čím dál víc žen a dívek, které neohroženě brázdí neupravené terény vedle sjezdovek. Pokrok nezastavíš: Co bylo kdysi vyhrazeno hlavně odvážným mužům, je dnes často doménou nejedné slečny a paní. A věřte, že existuje opravdu hodně žen, jejichž freeridové dovednosti předčí leckterého chlapa.

Renomované světové značky, které vyrábějí kvalitní lyže, samozřejmě tento trend zachytily a už několik let stavějí speciální lyže pro ženy. Náš testovací tým získal k několikadennímu testování v americkém Snowbird před zimou 2016/17 kolekci 14 dámských freeridových lyží, které se od pánských modelů obvykle liší nejen designem. Jasně, i vzhled a barvy jsou přizpůsobeny ženskému vkusu, ale podstatné změny se nacházejí i ve stavbě dámských lyží. Velký důraz je kladen na co možná nejnižší hmotnost lyže, výrobci se snaží také co nejvíc ženám usnadnit manipulaci s lyžemi i samotný carving.

V našem testu freeridových lyží nenajdete ty nejširší kousky, zařadili jsme sem spíš středně široké modely, něco mezi šířkami all-mountan lyží a opravdu širokými prkny do hlubokého sněhu. V pase mají testované freeridové lyže mezi 94 mm a 100 mm a mohou se pochlubit dobrým výkonem hlavně v terénu - ale přesto to nejsou výlučně lyže do prašanu. Přinášejí dobrou kombinaci stability, hladké jízdy, dobrého vztlaku a carvingových schopností. Aspoň tedy ty čtyři testované modely, které jsme označili jako Tip redakce. Ovšem i ostatní lyže bez tohoto ocenění mají své silné stránky.

Vše podstatné o testovaných freeridových lyžích pro dámy na sezónu 2016/2017 najdete níže, stačí jen rozkliknout názvy jednotlivých modelů a vybrat si to pravé na tuhle zimu.