Redakce OnTheSnow testovala na sklonku minulé zimy víc než 100 modelů pro sezónu 2016/17. Výsledky našich skitestů tentokrát prezentujeme ve čtyřech kategoriích: Lyže na sjezdovky, All-mountain lyže, freeridové lyže a lyže do prašanu, každá z kategorií je ještě rozdělena na dámské a pánské modely. Tentokrát jsme se s ženskou částí našeho testovacího týmu podívali blíž na dámské modely všestranných lyží, které budou na pultech obchodů pro sezónu 2016/17.

Název této kategorie lyží mluví za všechno – All-mountain lyže jsou stavěné k tomu, aby zvládaly rozličné sněhové podmínky i různorodé lyžařské terény, ať už se rozhodnete lyžovat na manžestru, na odpolední rozježděné sjezdovce, mimo trať anebo v hlubokém prašanu.

 

Každá je jiná...

Možná méně evidentní ale je, že co lyže, to jiný charakter. Přesně jako s ženami, jimž jsou určeny. Námi testované lyže měly různé šířky pod vázáním, od 82 mm až po 98 mm, většinou se ale šířka v pase pohybovala pod 90 mm. Některé z nich lépe zvládaly ztvrdlý sníh, jiným se dařilo dobře v měkkém sněhu...

All-mountain lyže obvykle mají sendvičovou konstrukci bočnic s plným dřevěným jádrem a kombinací klenutí a rockeru spolu s technologií pro snížení váhy švihu ve špičkách. I v této sezóně a v této kategorii pokračují výrobci lyží v nastoleném trendu snižování hmotnosti lyží, a tak má řada modelů různé účelné dizajnové prvky určené k odlehčení jádra bez negativního vlivu na výkon. A většina výrobců k modelům přikládá i doporučení, jaká vázání jsou kompatibilní a vhodná.

Pokud hledáte všestranné lyže, které můžete používat po celou sezónu v různých sněhových podmínkách a na různých typech lyžařských terénů, pak se určitě podívejte na výsledky našeho skitestu. Testem tentokrát prošly lyže 14 různých značek: Armada, Atomic, Blizzard, Dynastar, Elan, Fischer, Head, K2, Line, Nordica, Rossignol, Salomon, Scott a Völkl.

Po rozkliknutí názvu lyže se vám zobrazí zkušební protokol s mnoha detaily a slovním hodnocením našich testovacích lyžařek.