Pokud máte v plánu koupit si lyže na freeride, měli byste si nejdřív položit otázku: Chci lyže, se kterými budu dokonale surfovat v hlubokém sněhu, ale jenom tam? Nebo chci o něco univerzálnější model? Některé freeridové lyže s dlouhými rockery jsou určeny především pro hluboký sníh, zatímco pro tvrdý podklad mají malý potenciál. Jiné modely nabízejí zlatou střední cestu - díky své šířce a rockeru na špičkách mají dobrý vztlak, navíc díky bočnicím a mírnějšímu klenutí podávají dobrý výkon i v obloucích.

Bez ohledu na to, který typ preferujete, všechny naše testované modely jsou pod vázáním široké aspoň 100 mm, a tím jsou předurčené pro spoustu zábavy v hlubokém sněhu. Rozdíly najdete hlavně v rocker profilech, konstrukcích bočnic a v materiálu, z něhož je jádro lyže. Testeři udělovali body za vztlak, flexibilitu, stabilitu /hladkost jízdy, carving a za ovladatelnost. 

V našem skitestu níže si můžete prohlédnout všech 17 modelů, které jsme testovali ve spolupráci s našimi americkými kolegy z OnTheSnow.com!