Tyto webové stránky používají cookies. Kliknutím na tlačítko OK povolujete jejich použití. Více informací zde: Ochrana osobních údajů
Ok

Testovali jsme: Lavinový batoh Ortovox Base 20

10. července 2014 | Skiinfo/KAN

Batoh Ortovox Base 20 ABS - ©Skiinfo

Batoh Ortovox Base 20 ABS

Copyright: Skiinfo

Není pochyb o tom, že v oblasti výstroje na lyžařské výpravy (Ski-Tour) a na horské túry obecně patří německá firma Ortovox k absolutním bezpečnostním expertům. Lavinové tísňové majáky, sondy, lopaty, batohy, ale i oblečení patří do sortimentu Ortovoxu. Po minulé sezóně představili poprvé také lavinové airbagy a pro sezónu 2014/15 se nabídka rozšiřuje mimo jiné o lavinový batoh Ortovox Base 20. Kompaktní základní model jsme pro vás otestovali předem a zajímalo nás: Je možné, aby tenhle důležitý bezpečnostní prvek výstroje byl také pohodlný a praktický?

 

Popis výrobce

Po loňském úspěšném vstupu na trh s airbagy rozšiřuje Ortovox svou řadu o model BASE 20 ABS. Kompaktní, lehký a se širokou škálou možností využití, to je základní model s objemem 20 litrů. Vůbec první odepínací jednotka M.A.S.S. ABS (Modular Airbag Safety System) je unikátní součástí všech lavinových airbagů Ortovox. Celý systém může být velmi snadno odpojen v závislosti na převládajících podmínkách, což umožňuje celou řadu využití. Maximální flexibilitu poskytuje také odepínání a připínání Trigger rukojeti. Rukojeť je výškově nastavitelná, lze u ní nastavit úhel i stranu umístění v ramenním popruhu (vlevo/vpravo). 

Model BASE má štíhlou siluetu a anatomický tvar a byl navržen speciálně pro freeridové výlety a dlouhé výpravy při Ski-Tour. Pro zajištění maximální ochrany mohou být integrovány TÜV-certifikované chrániče. Standardní model BASE 20 ABS je velmi velkoryse vybavený: X-SKIFIX systém pro flexibilní umístění lyží (diagonálně nebo do kříže), snowboardu či sněžnic, uzamykatelných pomocí bytelných hliníkových přezek; bezpečnostní hrudní popruh se signalizační píšťalkou, poutka na cepíny a mačky, možnost upevnění přilby, regulace zatížení pásu, síťovaná kapsa na zip pro uložení systému ABS s vývodem na Trigger rukojeť do ramenního popruhu, vyztužený bederní pás s kapsou na zip a s poutky na nářadí, Vent O Flex páteřní systém s air systémem, ergonomicky tvarované nastavitelné ramenní popruhy, vodo-odpudivé zipy na všech kapsách. Model BASE je dostupný ve dvou barvách a také jako ANATOMICKY UPRAVENÁ DÁMSKÁ VERZE s objemem 18 litrů.

 

Názor redakce OnTheSnow/Skiinfo

Ortovox Base 20 váží s kompletním příslušenstvím 3310 gramů, bez plynové kartuše 2726 gramů a bez vestavěného systému ABS 1309 gramů – v porovnání s výrobky ostatních výrobců to není nijak extrémně lehký kousek, ale ve srovnání s většími modely je to samozřejmě výrazný pokrok. Speciálně pro freeridery a milovníky lyžařských túr (Ski-Tour) je tenhle model zajímavý, protože jednak je celková hmotnost v poměru k pohodlí a funkcionalitám víc než přijatelná, navíc je Base 20 extrémně flexibilní: S ohledem na aktuální sněhové a lavinové podmínky se dá celý Airbag-Systém poměrně snadno a rychle nainstalovat nebo odebrat. Tento systém nazývají u Ortovoxu „M.A.S.S.“ – Modular Airbag Safety System. Montáž a demontáž ABS jednotky vám sice ze začátku zabere pár minut, ale kdo si postup osvojí, nepotrvá mu odpojení či připojení jednotky víc než něco málo přes minutu.

Při naší cestě do Alpbachtalu v dubnu 2014 jsme Base 20 dost intenzivně nosili, a musíme konstatovat, že na nás udělal velký dojem. Batoh s vestavěným systémem ABS sice nabízí objem „jen“ 12,7 litru, ale je kompaktní a příjemně malý. Úložný prostor vedle airbagu je samozřejmě poměrně malý, ale ne tak malý, jak jsme čekali – integraci systému ABS zvládl Ortovox opravdu dobře.

Do přední kapsy se vejde sonda i malá lavinová lopatka. Uvnitř hlavní komory je spousta místa třeba na jídlo, lehkou větrovku nebo další oblečení na převlečení. A skvělé je, že Base 20 při pohybu vůbec nepřekáží, necítili jsme se jím nijak omezováni a batoh vůbec nepůsobil rušivě.

Přestože ve srovnání s obyčejným batohem, který neváží víc než půldruhého kila (často i pod kilo), je Base 20 trochu těžší, nosí se velmi pohodlně. Těsně přiléhá, má velmi široké a dobře polstrované ramenní popruhy. Zádová část je vybavena šestidílným tlustým polstrováním v místech, kde se batoh o záda opírá. Base 20 je pohodlný a páteři díky rozložení závěsných bodů i při větší zátěži dost uleví, což může být při dlouhé jízdě k nezaplacení.

Fotogalerie

Zobrazit vše

Lavinový batoh je pevný a stabilní, s příjemně měkkými materiály v místech styku s tělem a s ergonomickým designem. Ramenní popruhy jsou, jak už jsme řekli, příjemně široké. Polstrovaný bederní pás je poměrně pevný, vybavený pevnou přezkou a bezpečnostním zapínáním. Právě u bezpečnostního zapínání jsme narazili na jednu malou slabinu: Manipulace s ním je s rukavicemi dost špatná, a dokonce i bez rukavic je trochu složitější bezpečnostní přezku ovládat. Naši testovací jezdci se shodli, že na tomhle drobném detailu by výrobci mohli ještě trochu zapracovat. Na druhou stranu: v případě lavinové nehody musí bederní pás zůstat připevněný, aby batoh neztratil svou správnou bezpečnostní funkci, takže určitě stojí za to věnovat poněkud složitějšímu ovládání bezpečnostního uzávěru trochu toho času.

Kromě vysokého komfortu při nošení a překvapivě snadného ovládání systému airbagů (pro aktivaci systému nemusíte dělat nic víc než našroubovat kartuš, zavřít zip a připojit Trigger rukojeť) nás model Base 20 přesvědčil svými užitečnými funkcemi: Montážní systém X-SKIFIX pro upevnění lyží funguje velmi jednoduše a umožňuje přichytit lyže diagonálně i do kříže, uvnitř přední kapsy je další zazipovaná kapsa ze síťoviny, hlavní přihrádka má dvě úchytky pro upevnění lopatky a ani tady nechybí další kapsa na zip ze síťoviny, v horní části batohu je malá kapsička na klíče nebo jiné drobné předměty (s vloženým M.A.S.S. je ale hodně maličká).

 

Závěr

Bezpečnost, komfort, ovládání a využití Base 20 nás přesvědčily. Objevili jsme jen pár věcí, které mohly být navrženy trochu jinak, ale celkově se nedá tomuhle modelu hlavně kvůli integraci M.A.S.S. a absolutně snadnému použití tohoto systému nic vytknout. Jediná nevýhoda: Base 20 samozřejmě není zadarmo. Od podzimu 2014 se objeví v obchodech a doporučená maloobchodní cena byla výrobcem stanovena na 679 EUR. Pokud už M.A.S.S. jednotku vlastníte, samotný batoh Base 20 vás vyjde na 174,95 EUR. Výhradní dovozce pro Českou republiku, Summit Trade Distribution, zatím cenu tohoto modelu nestanovil. 

 

Reklama

S předstihem? Na poslední chvíli?

Rekordní sjezdovky

Newsletter

OnTheSnow ve tvém mobilu
Více informací

Reklama

Zprávy ze sjezdovky

San Pellegrino - Falcade +

před 138 dny - San Pellegrino - Falcade.

Smíšený 0cm
Kitzsteinhorn - Kaprun +

před 144 dny - Kitzsteinhorn - Kaprun.

Prašan
Tignes +

před 144 dny - Tignes.

Kitzsteinhorn - Kaprun +

black mamba: super first may

před 146 dny - Kitzsteinhorn - Kaprun.

Zpevněný prašan 0cm
Adelboden +

před 146 dny - Adelboden.

Reklama