Při našem jarním výletu do Alpbachtalu jsme kromě lyží a lyžařských brýlí měli možnost testovat také lyžáky. Z novinek pro sezónu 2014/15, které byly představeny na mnichovském ISPO 2014, jsme si vybrali dvoje lyžařské boty: Atomic-Skischuhe Hawx 2.0 100 a Hawx 2.0 120. A testovali jsme.

Popis výrobce

Atomic Hawx 2.0 jsou lyžařské boty určené pro nadšené sportovní lyžaře, kteří hledají výkonnou pevnou botu, ale nechtějí slevit z požadavků na pohodlí. Její tuhá konstrukce je doplněná i-Flex zónou nově umístěnou na chodidle pro ještě přirozenější ohyb boty, díky němuž bota poskytne ještě více stability a kontroly nad lyží. Pro váš individuální způsob jízdy lze nastavit náklon komínu. Pro tepelný komfort vaší nohy je vnitřní botička vybavena izolací 3M Thinsulate. Její tvar lze přizpůsobit teplem tvarovatelnou pěnou. Botička je navíc vybavena paměťovou pěnou Dynashape pro dokonalou a hlavně déle trvající adaptaci. Nově je bota ovšem vybavena systémem Memory Fit, který umožňuje teplem zformovat i skelet. Výsledkem je bota, která se plně adaptuje vašim individuálním potřebám a poskytne pevnou oporu i při agresivní jízdě. 

Memory Fit
Oblíbený Hawx-Fit se nezměnil, kromě toho je tady nyní ještě systém Memory Fit, nová a rychlá technologie pro tepelnou úpravu lyžařské boty, která nastavuje nové standardy, pokud jde o tvar, pohodlí a výkon. Díky Memory Fit a možnosti přizpůsobit skelet přesně vaší noze získáte anatomicky perfektně sedící lyžáky. Špičku lze roztáhnout až o 6 mm, oblast kolem kotníků až o 10 mm. 

Power Shift
Zvolte si úhel, který vám vyhovuje (13°, 15° nebo 17°) a korigujte Flex o deset bodů nahoru nebo dolů. Pro kompletní adaptaci vašim individuálním potřebám a skvělý lyžařský zážitek.

3M™ Thinsulate ™-IZOLACE: Lehká, úplně nově vyvinutá vnitřní botička s izolací 3M™ Thinsulate™ udržuje vaše nohy v teple a pohodlí, a to i v extrémně chladných nebo vlhkých podmínkách. Thinsulate™ Platinum obalí celou nohu, zatímco standardní Thinsulate™ se používá jen ve špičce.

Sole flex
Hawx-Flexzona byla přemístěna z boku pláště k podešvi, což přináší větší pružnost a zlepšuje rovnováhu, která vám zaručí jistější pocit ve stopě a zlepšuje kontrolu nad lyžemi.

✔ HAWX 2.0 100
Transparentní tmavě modrá / černá
Velikosti 25.5 - 29.5 + 30.5 + 31.5
- Memory Fit
- Stříbrná vnitřní botička s izolací 3M Thinsulate a paměťovou pěnou Dynashape
- Pásek 35 mm
- Přezky Edge 7000
- Standard DIN 2k Grip Pads
- Fit: MEDIUM
- Flex: MEDIUM

✔ HAWX 2.0 120
Lime / Crystal
Velikosti 24.5 - 29.5 + 30.5 + 31.5
Memory Fit Power Shift
- Zlatá vnitřní botička s izolací 3M Thinsulate Platinum a paměťovou pěnou Dynashape
- Pásek 45 mm
- Přezky Edge 7000
- Standard DIN 2k Grip Pads
- Fit: MEDIUM
- Flex: HARD

Názor redakce Skiinfo/OnTheSnow

Série Hawx od Atomicu je už několik let hnací silou úspěšné kolekce lyžařské obuvi této rakouské sportovní značky. Pro sezónu 2014/15 byly modely (testovali jsme v rámci našeho testovacího výletu do Alpbachu verzi Hawx 2.0 se 100 a 120 Flex) přepracovány a optimalizovány. Největší novinku jsme bohužel nemohli vyzkoušet - Hawx 2.0 byl vybaven systémem Memory Fit, s nímž se dají přímo u prodejce provést tepelné úpravy skeletu i vnitřní botičky, my jsme se však v obou modelech i bez této úpravy, která umožňuje rozšíření o šest až deset milimetrů, cítili okamžitě jako doma.

Už při obouvání Hawx 2.0 můžete šetřit silami, protože se velmi snadno obouvají a nohu do boty zasunete bez většího úsilí. Dobře sedící boty se našim testerům líbily hned. Lyžáky nabízejí ve srovnání s jinými modely spíš hodně prostoru v přední části chodidla, aniž by testerům připadaly příliš volné. I při základním nastavení bot si testeři ani po třech dnech nestěžovali na žádné otlaky, což je pro nové lyžáky poněkud neobvyklé. Čtyři přezky jsou snadno ovladatelné a zajišťují trvale dobrou fixaci nohy i chodidla. Drobný nedostatek: modely by mohly být ještě trochu lépe tvarované pro velmi hubené nohy - každopádně určitě se vyplatí si lyžáky pořádně vyzkoušet v obchodě. A tip pro hubené nohy: druhý pár ponožek nebo jedny teplé by tento problém mohly spolehlivě vyřešit... ;-) Hawx 2.0 100 je vybavena 35 mm širokým řemínkem, model 120 nabízí dokonce 45 mm široký pásek. Pocit pohodlí je u 100 Flex o maličko lepší, protože flaušový vnitřní materiál je trochu měkčí. Sportovnější model 120 ale zaostává jen o píď, a je spíš určen pro závodníky mezi amatérskými lyžaři, kteří upřednostňují přímý přenos síly na lyže, aniž by slevili z komfortu. Co je zarážející, je poměrně nízký profil podrážky, který zabraňuje usazování sněhu, ale při chůzi vyžaduje odpovídající těžiště a je velmi kluzký. Takže buďte během polední přestávky v bufetu nebo cestou k autu velmi opatrní! Tohle je ale jediný negativní aspekt, kterého jsme si u série Hawx všimli.

Izolaci 3M™ Thinsulate™ jsme bohužel nemohli přiměřeně otestovat, během našich testovacích dní panovalo poměrně teplé počasí, takže izolaci proti chladu jsme mohli z boty bez problémů vyjmout. Pozoruhodné ovšem bylo, že i při vyšších teplotách panovalo v botách (pro nohy) dobré klima. :-) Ještě jsme nezmínili další vychytávku: díky systému Powder Shift můžete původní úhel "komína" měnit v rozsahu 13-17 stupňů.

Celkově si oba modely, které váží 2302 a 2333 gramů, vedly v našich očích mimořádně dobře. Obě boty nabízejí skutečně skvělou kombinaci výkonu a stability ve spojení s úžasným komfortem. Rozdíly mezi 100 Flex a 120 Flex se nám zdály jen minimální.

Další podrobnosti k lyžařským botám najdete na http://www.atomic.cz/lyzarske-boty/.