Přichází léto, ale sníh pořád padá! Zahoďte plavky a oprašte lyžařské vybavení! Za letní lyžovačkou se můžete vydat nejen do Rakouska, Francie nebo Švýcarska. Sjezdovky plné sněhu najdete i v Severní Americe nebo na jižní polokouli – na Novém Zélandu, v Chile nebo Argentině. Sezóna je tady v plném proudu od června do října.

 

Výběr nejlepších letních lyžařských středisek

 

LES 2 ALPES, Francie

Les 2 Alpes je jedním z největších letních lyžařských středisek v Evropě. Ledovec Mont-de-Lans je otevřený od 24. června do 2. září 2017. Lyžaři se dostanou pomocí lanovky k osmi skvělým sjezdovkám (dvě zelené, čtyři modré a dvě červené). Snowpark v Les 2 Alpes konkuruje tomu v Saas Fee svými novými skoky, dvěma U-rampami a ledovou plochou na bruslení. Najdete tu 6-denní lyžařské tábory pro děti. Celkem 17 vleků je v provozu denně od 7:00 do 12:30. Půldenní lístek stojí 32,10 €.

Letní lyžařské středisko Mont-de-Lans Glacier, Les 2 Alpes.  Foto: Kathy Ribier.

LAS LENAS, Argentina

Las Lenas je nejvýše položené lyžařské středisko v Argentině a může se pochlubit spolehlivou sněhovou pokrývkou. 64 km dobře udržovaných sjezdovek (kterých je ve středisku 27) je vhodných hlavně pro začátečníky a mírně pokročilé lyžaře. Pokročilí a zkušení tohle středisko navštěvují kvůli freeride zážitkům mimo upravené sjezdovky. Nejlepší freeride trasy jsou přístupné ze sedačkové lanovky Marte. Místní snowpark nabízí překážky pro každého. 150 lyžařských instruktorů vám pomůže procvičit si své lyžařské zručnosti. Zkušenější se mohou pustit na výpravu do panenského sněhu s průvodcem. Tři horské restaurace vám nabídnou občerstvení a místní jídla. Celodenní skipasy stojí 61-80 amerických dolarů, v závislosti na typu sezóny.

Letní lyžařské středisko: Vleky a sjezdovky ve středisku Las Lenas, Argentina. Foto: Phil Goth.

HINTERTUX, Rakousko

Hintertux je jedním z mála ledovcových středisek, které zůstává otevřené 365 v roce. Během léta tady najdete 22 km sjezdovek s 9 vleky. Největší lanovka má přepravní kapacitu 3000 lyžařů za hodinu. Středisko nabízí sjezdovky všech druhů, ale je známé hlavně svým strmým terénem. Fanouškové freestylu se potěší mnoha překážkám v Betterparku. Celoročně zde funguje autobusová přeprava lyžařů až k vlekům z Vorderlanersbach, Lanersbach, Juns a Madseit. Denní skipas během letního provozu (od 14. května do 8. října 2017) stojí 43,50 €.

Letní lyžařské středisko: Jízda na svazích ledovce Hintertux. Foto: Hintertux.

TIGNES, Francie

Ledovec Grand Motte má opravdu rozmanitý terén, najdete tady modré, červené i černé sjezdovky. Středisko je otevřené od června do září. K dolní stanici střediska se dostanete za 7 minut podzemní lanovkou z Tignes. Známou sjezdovkou je North Face, která není příliš strmá. Vyznavači freestylu si užijí své ve snowparku s rampami, skoky, zábradlími... Pro začátečníky je určena letní lyžařská škola, která funguje 5 dní v týdnu. Středisko funguje do 13.00 a denní lístek stojí 25,- €.

Letní lyžařské středisko: Svlečte se a zalyžujte si na ledovci Grand Motte, Tignes. Foto: Tignes.

TREBLE CONE, Nový Zéland

Treble Cone, v Lake Wanaka, je největší lyžařské středisko na jižním ostrově. Nabízí nejlepší freeride zóny na celém Novém Zélandu. Fanoušci prudkého a náročného terénu si v Treble Cone přijdou na své. Pokročilí jezdci se mohou vydat daleko od sjezdovek spolu s průvodcem. Začátečníci a mírně pokročilí lyžaři tady taky najdou sjezdovky podle své chuti. Skipas na jeden den stojí 110 novozélandských dolarů.

Letní lyžařské středisko: Freeride v Treble Cone, Nový Zéland. Foto: Treble Cone/Ben Skinner.

CERRO CATEDRAL, Argentina

Cerro Catedral je jedním z největších lyžařských středisek v Jižní Americe. Jeho 120 kilometrů sjezdovek nabízí krásný výhled na jezero Nahuel Huapi. Zdejší vleky jsou moderní a najdete mezi nimi i 6-sedačkovou lanovku. U sjezdovek se nacházejí horské chaty s občerstvením. Místní snowpark nabízí zábradlí, bedny a rampy pro fanoušky Freestyle jízdy. Konají se tady i čtyři velké freestyle akce: Big Air Reef, Rip Curl Winter Search, Girls Only a Gorilla Day. Celodenní skipassy stojí 375 argentinských pesos.

Letní lyžařské středisko: Výhled na jezero Nahuel Huapi, Cerro Catedral, Argentina. Foto: Horacio Lyon.

ZERMATT, Švýcarsko

Zermatt má na svém ledovci Theodul pro letní lyžování vyhrazených neuvěřitelných 25 kilometrů sjezdovek. Je otevřený denně od května do půlky listopadu. O letní lyžařské svahy se dělí se střediskem Cervinia v Itálii, takže na oběd si můžete zaskočit přes hranice. 13 sjezdovek se dělí na červenou a modrou obtížnost. Gravity Park je k dispozici s U-rampou, skoky a jinými překážkami. Středisko nabízí jeden z nejlepších výhledů – na vrch Matterhorn. Vleky jsou otevřeny od 7 ráno a denní lístek stojí 84 švýcarských franků.

Letní lyžařské středisko: Lanovka Klein Matternhorn vyváží lyžaře na ledovec Theodul, Zermatt. Foto: Ollie O'Brien.

TIMBERLINE LODGE, Oregon, USA

Timberline Lodge má nejdelší sezónu v Severní Americe – středisko je otevřené denně od konce května do začátku září. Středisko se táhne po celém Palmer Snowfield, které najdeme na jižní straně Mt. Hood. Letní lyžařská oblast je využívaná především závodnickými týmy, ale vždycky je tu prostor i pro veřejnost. Středisko se nachází asi hodinu jízdy od Portlandu. Středisko je pro letní lyžování otevřeno denně od 7 hodin do 13:30. Skipas stojí na den 68 dolarů.

Letní lyžařské středisko: Palmer Snowfield, Mount Hood. Foto: Charles Dawley.

DACHSTEIN, Rakousko

Ledovec Dachstein Glacier nad Ramsau am Dachstein je otevřený 11 měsíců v roce. Jeho ploché, severní svahy nabízejí celoročně dobré sněhové podmínky. Středisko se může pochlubit 18 km dobře upravených sjezdovek, stejně jako populárním Horsefeathers Superparkem. V tomhle parku se nachází bezpočet překážek různých obtížností. Dachstein je mezinárodním tréninkovým centrem pro běžkaře, biatlonisty a sportovce severské kombinace. Během letního provozu jsou tady vleky v provozu od 7:50 do 16:50 a skipas stojí 44,50 € na den. Jídlo a nápoje se podávají v restauraci Glacier vedle horní stanice střediska.

 

Letní lyžařské středisko: Dachstein, Rakousko

WHISTLER, Britská Kolumbie, Kanada

Až se někdy v létě ocitnete v kanadské Britské Kolumbii, vyrazte ráno na horském kole a zamiřte na ledovec Horstman. Místní středisko je otevřeno denně od 12 do 15 hodin, a to od 10. června do 16. července. Jízdu na kole si určitě užijete, protože po celou cestu vás bude doprovázet krásný výhled na údolí Whistler. V tomhle středisku najdete dva kotvové vleky a skvěle upravené sjezdovky. Oběd se dá koupit v evropsky laděné chatě Horstman, nacházející se na vrcholu hory Blackcomb. Denní lístek přijde na 67 dolarů. 

Letní lyžařské středisko: K letnímu provozu na ledovci Whistler patří i tento snowpark. Foto: Dano Pendygrasse.

SKI PORTILLO, Chile

Majitelé Ski Portillo se snažili, aby středisko působilo malým a intimním dojmem. Ve skutečnosti jeho největší výhodou je, že poblíž nenajdete žádné město, nákupní centrum a žádné Starbucks. Je tu jen jeden velký žlutý hotel, který ubytuje 400 lidí. To znamená, že jsou tu jen zřídkakdy fronty na vlek a na svazích je málo lyžařů, takže lyžovačku si můžete vychutnat fakt naplno. Portillo má 45 km upravených sjezdovek. Najdete tady bezpočet krásných turistických tras. Ze střediska se dá dolyžovat přímo před hotel. 3-denní skipas s ubytováním na 3 noci stojí od 1886 amerických dolarů.

Letní lyžařské středisko: Jen prašan a ikonický žlutý hotel v Portillo, Chile. Foto: Portillo Ski.

SAAS FEE, Švýcarsko

Ledovec Allalin je přístupný díky podzemním lanovkám a je otevřený od půlky července do konce října. Vleky jsou v provozu od 7:00 do 12. hodiny, ale cesta na ledovec trvá další hodinu, takže je potřeba si přivstat, abyste si vychutnali ten nejlepší sníh. Dvacetikilometrový lyžařský areál velikostí podobný Zermattu se dobře hodí pro mírně pokročilé lyžaře a je zvlášť oblíbený mezi freestylisty a závodními tými. Místní snowpark má U-rampu, skoky, zábradlí, boxy a překážky všech druhů a tvarů pro všechny, kteří milují freestyle. Celý park se denně upravuje, aby se zajistily ty nejlepší podmínky. Dejte si pauzu v chill-outzóně s hudbou a lehátky na slunečné terase pod sjezdovkami. Ve snowparku se každoročně koná soutěž SaasFeeRide s doprovodným programem. Milovníci Freestyle všech úrovní se mohou přihlásit na kurzy pod vedením trenéra. Středisko má restauraci a slunečnou terasu, kde se podávají snídaně, obědy a pivo. Skipas stojí 56 švýcarských franků na den.

Letní lyžařské středisko: U-rampa ve snowparku v Saas Fee, Švýcarsko. Foto: Saas-Fee.

CORONET PEAK, Nový Zéland

Coronet Peak je nejoblíbenějším lyžařským střediskem na jižním ostrově Nového Zélandu. Částečně je to díky jeho blízkosti ke Queenslandu – 20 minut cesty. A když se podíváte z vrcholu směrem doleva, uvidíte „Gondol“ z filmu Pán prstenů. Pestrý terén nabízí pro každého něco: pro začátečníky a mírně pokročilé tady máme modré a červené sjezdovky, zatímco pokročilejší lyžaři mohou vyrazit do terénního parku, nebo si mohou vyzkoušet svou vytrvalost na nejdelší sjezdovce, „M-1“, o délce 2,4 km. Středisko je známé i díky svým vysokorychlostním lanovkám. Denní skipas tady stojí 119 novozélandských dolarů.

Letní lyžařské středisko: Úžasný výhled z vrchu Coronet, Nový Zéland. Foto: Adrian Pua.

KAPRUN, Rakousko

Ledovec Kitzsteinhorn nad Kaprunem má velký, celoročně otevřený lyžařský areál. Může se pochlubit pestrou nabídkou sjezdovek a snowparkem na slušné úrovni. Středně pokročilí lyžaři a snowboardisti se tu budou cítit jako doma. Po několika jízdách si můžete odpočinout v chill-out zóně se sněhovou pláží, íglú, sněhovými skluzavkami a ledovým barem. Pokud máte už dost lyžování, můžete se vydat na jednu z panoramatických túr přes ledovec. Dvoudenní skipas stojí od května do října 47 €.

 

Letní lyžařské středisko: Kaprun

PERISHER, Austrálie

Perisher v Novém Jižním Walesu je největším lyžařským střediskem v Austrálii (a na jižní polokouli vůbec, když už jsme u toho). Skládá se ze čtyř vesnic: Perisher Valley, Blue Cow, Simiggins Holesa Guthega. Všechny jsou propojené a nabízejí pestrý terén. Středisko se nachází asi 6 hodin jízdy od Sydney. Lyžuje se tu na sedmi horách za pomoci 49 vleků, včetně těch vysokorychlostních pro lepší přepravní kapacitu. Většina sjezdovek je střední obtížnosti, ale najdou se tu i místa pro začátečníky a mírně pokročilé lyžaře. Fanoušci freestyle si oblíbí pět terénních parků a super U-rampu. Den můžete zakončit pitím Brumby Schnapps v Top Spot baru v terminálu Blue Cow. Denní skipasy na lanovku stojí 112 australských dolarů.

Letní lyžařské středisko: Poblíž vrcholu Mount Perisher, Austrálie. Foto: Andrew Kisliakov.

VALLE NEVADO, Chile

Valle Nevado má spoustu slunečního svitu, ale ještě víc sněhu. Na 37 kilometrech sjezdovek se nacházejí ty nejmodernější vleky v jižní Americe. Nedávno tady byla otevřena první gondola v Chile,  rámci desetileté investice 150 milionů dolarů, jejímž účelem je vybudovat horskou vesničku na úpatí místního lyžařského střediska. Lyžařský areál má propojení se sousedními středisky El Colorady a La Parva. Spolu vytvářejí„3 údolí And“ – celkem 107 km sjezdovek. Freerideři si tu taky najdou sjezdovky, které vyhovují jejich potřebám. Ve Valle Nevado se nachází i snowpark, který je jedním z nejlepších v jižní Americe a nabízí spoustu překážek. Denní skipas tady stojí 44.000 čilských pesos.

Letní lyžařské středisko: Upravené a slunečné svahy ve Valle Nevado, Chile. Foto: Valle Nevado.